Súťaž (ukončená) o albumy hudobných legiend

Tento raz si zahráme o dva albumy legiend československej populárnej hudby, bez ktorých by jej história nikdy nebola kompletná. V minulom roku vydala Hana Zagorová konečne vynikajúci spoločný album so svojim manželom, tenoristom Štefanom Margitom. Skupina Olympic si zas dokonalou reedíciou plnou bonusov pripomenula kultový album Prázdniny na Zemi. Jeden z našich čitateľov si oboma doplní svoju hudobnú zbierku.

Povedať o Hane Zagorovej, že je legendárna popová speváčka, by si dnes dovolil už hádam málokto. Hoci najmä z osemdesiatych rokoch minulého storočia si ju pamätáme ako speváčku popových piesní, tak práve medzi ne sa jej veľmi úspešne darilo prepašovať skladby, ktoré mali oveľa bližšie k šansónu, než k popu, ktorých výslednú kvalitu väčšinou poistila vlastným textom. Dnes sa už pri Hane Zagorovej oveľa častejšie používa označenie šansónová speváčka a pri posledných albumoch ktosi jej tvorbu prirovnal k hádam úplne novému žánru – popšansón – čo ju vystihuje dokonale.

Štefan Margita, manžel Hany Zagorovej, je celosvetovo uznávaný operný spevák. Ešte pred rokmi by sa dalo konštatovať, že hoci sa bezbreho milujú, žánrovo sú si na míle vzdialení. To by však legendárny Pavarotti svojho času nesmel absolútne prirodzene prepojiť svet opery a modernej hudby, a že to funguje nielen globálne, ale i teritoriálne, dokazujú práve Hana ZagorováŠtefan Margita na spoločnom albume Konečně společně, ktorý vyšiel na klasickom CD, ale tiež ako vinylová platňa.

Jeden z najočakávanejších domácich albumov minuloročnej jesene priniesol jedenásť piesní. Medzi nimi už overené hity, známe od oboch interpretov ako sólové, no tento raz samozrejme upravené do podoby duetov. Prekvapia klasiky ako Sláva je bál, či skladba Adieu, ale aj nová verzia hitu Mira Žbirku Jesenná láska. A to je iba malý výber z toho, čo album manželov ponúka.

V roku 1980 vydala skupina Olympic svoj šiesty štúdiový album nazvaný Prázdniny na Zemi. Po všetkých stránkach kultové dielo, ktoré platí z historického pohľadu za najucelenejšie olympické prepojenie muziky a textov. Síce menej singlové, ale vyznením veľmi silné, sa vo vlaňajšej novej reedícii dočkalo remasteringu z pôvodných pásov, vrátane pôvodného prepojenia skladieb a náhleho konca. Opomenúť nemôžeme ani rekonštruovaný obal zo šťastne nájdených pôvodných diapozitívov Alana Pajera, doplnených bohatou dokumentáciou a desiatku štúdiových i koncertných bonusov, o ktoré je doplnená reedičná CD verzia a digitálna verzia. Pôvodný album v rámci reedície vyšiel aj na vinylovej platni.

Album vznikol v dobe, keď Olympic bola v podstate popová skupina s repertoárom, ktorý by žiadna rocková grupa nehrala ani omylom. Sedemdesiate roky s nami proste zatočili. V roku ‘79 som sa ale opäť skamarátil so Zdeňkom Rytířom, a ako sme tak kuli plány, čo ďalej, on na mňa vystrelil vetu, že už nechce písať jednotlivé piesne, ale že chce urobiť jeden celý album, ako projekt, teda platňu, koncertné prevedenie a televízne spracovanie. Vrhli sme sa na to úplne šialene. Rytíř mi dal deväť tém – hovorili sme zo žartu, že Beethoven napísal tiež len deväť symfónií – a ja som ich zhudobnil. Nikdy som nič také nerobil. A ako ma to bavilo! Na skladanie som mal k dispozícii elektrickú gitaru, mikrofón, dva synťáky, krabicu, do ktorej som kopal a kazetový magnetofón. Na tomto skladateľskom stroji som to celé zložil. Hralo to asi šialene, už to bohužiaľ nemám, ale bolo z toho cítiť niečo mimoriadne, všetci boli nadšení, spomína Petr Janda.

Na prvý pohľad sa môže zdať, že neexistuje nič, čo by spájalo kariéru Hany Zagorovej a skupiny Olympic. A predsa! Začiatkom osemdesiatych rokov minulého storočia sa niekoľkokrát za sebou obaja stali víťazmi ankety Zlatý slávik. Ona samozrejme ako speváčka, Olympic vládol kategórii skupín. Koľkokrát sa spolu stretli na vrchole tejto kedysi mimoriadne obľúbenej diváckej ankety? Súťažíme do 28. marca.

Výherca súťaže:
Lenka Mešová, Štiavnik

Pravidlá súťaže:
1/ Ak ešte nie si, staň sa fanúšikom FB profilu stránky Kukni na to!
2/ Zdieľaj verejne súťaž o CD Hany Zagorovej & Štefana Margitu a skupiny Olympic
3/ Napíš do komentára súťažného FB príspevku koľkokrát sa Hana Zagorová a Olympic spolu stretli na vrchole populárnej ankety Zlatý slávik a môžeš pozvať priateľov, aby si zahrali spolu s nami

Vyhodnotenie súťaže:
1/ Súťaž bude mať jedného výhercu, ktorého vyžrebujeme zo všetkých, ktorí splnia vyššie uvedené podmienky
2/ Súťaž trvá do 28. marca 2021
3/ O deň neskôr vyžrebujeme výhercu a budeme ho kontaktovať z dôvodu zistenia adresy, na ktorú mu výhru poslať
4/ Ak výherca nezareaguje do troch dní od doručenia výzvy, žrebuje sa náhradník
5/ Meno výhercu uverejníme na stránke súťaže (uverejníme meno, ktoré výherca pošle do správy, nie názov FB profilu)
6/ Výhry sa odosielajú priebežne, najneskôr dva mesiace od skončenia súťaže

Účasťou v súťaži dáva súťažiaci súhlas k spracovaniu svojich osobných údajov, ktoré poskytol za účelom zúčastniť sa súťaže. Osobné údaje sa nijakým spôsobom nearchivujú, ani sa neposkytujú tretej strane. Osobné údaje výhercu sú skartované bezodkladne po odoslaní výhry. Súťaž nijakým spôsobom neorganizuje Facebook.