Robert Taraba: Thajsko je rozhodne viac, než len pekné pláže a dobré jedlo

Krajina slonov, orchideí a slobody. Cestovateľské kino zoznámi návštevníkov s tropickým kráľovstvom, v ktorom nie je núdza o zážitky. Či už ide o božské pláže a čarovné zátoky, pestrofarebné národné parky, čulé plávajúce trhy alebo nespočetné množstvo chrámov, v Thajsku je stále čo objavovať. Cestovateľ a fotograf Robert Taraba ich v utorok 14. januára v KC Dunaj vezme aj do Mesta anjelov, ktoré nikdy nespí, nahliadnu aj do hriešneho Patpongu a vychutnajú si preslávený pouličný street food, spolu s luxusnými reštauráciami.

O Thajsku sa hovorí aj ako o krajine úsmevov. Je to naozaj tak?
Áno, ešte stále by sme to mohli do určitej miery povedať. Aj keď masový turizmus Thajsko značne pokazil a postupne začal tento úsmev z tvár Thajčanov vytláčať. V dnešnej dobe už nebudete mať zo všetkých Thajcov ten pocit ako v minulosti, že sa na vás každý len a len usmieva.

Čím to je?
Je to značne dané ich východným spôsobom života. Tým, že sú budhisti sa snažia správať ku každému tak, ako by aj oni chceli, aby sa ostatní správali k nim. Dobrými skutkami a tým, že sú na každého milí sa snažia vylepšovať si karmu. No správanie sa turistov, tvrdé konkurenčné podmienky a tak isto čiastočne aj prenikanie západného spôsobu života a hodnôt to menia.

Ako a kedy ste sa s Thajskom zoznámili? Bola to láska na prvý pohľad, ako sa hovorí?
Thajsko som po prvýkrát navštívil približne pred piatimi rokmi. Vždy som miloval thajskú kuchyňu a dodnes ju, ako aj mnoho iných, pokladám za tú najlepšiu na svete. Thajsko je ideálnou destináciou pre tých cestovateľov, ktorí po prvýkrát cestujú smerom do Ázie. No rozhodne sa tu dá nájsť viac, ako len pekné pláže a dobré jedlo. U mňa osobne to v mnohých drobnostiach bola láska na prvý pohľad, aj keď dnes sa sem vraciam viac pracovne ako súkromne.

O krásach Thajska, ktoré sú balzamom na dušu cestovateľa, niet isto núdze. Čo odporúčate ako must see?
Tých vecí je veľmi veľa. Ale určite treba vidieť Bangkok, prezývaný aj mesto anjelov. Navštíviť plávajúce trhy a ochutnať ovocie, o akom ste ešte ani len nepočuli. Spoznávať krásne budhistické pamiatky krajiny a zobrať si niečo domov do bežného života z tejto filozofie. Kuchyňa je témou samou o sebe. Či už si dáte pouličný street food, navštívite niektorú z top reštaurácií alebo absolvujete kurz varenia, rozhodne nebudete ľutovať! Severné Thajsko a jeho horské kmene vás budú určite fascinovať a ak ste aktívny človek, doprajte si trekking a zažite dobrodružstvo v thajskej džungli. Rozhodne si zamilujete krásne azúrové more a biely piesok ostrovov a ostrovčekov v Andamandskom mori, no treba vedieť kedy, kde a kam.

Aké sú typické zvyky či tradície, ktoré sa v Thajsku dodržiavajú?
Tých vecí je naozaj mnoho, spomeniem len niečo. Ostatné sa dozviete na mojej cestovateľskej prednáške, takže týmto vás chcem aj srdečne na ňu pozvať 🙂 . Thajčania sú napríklad neskutočne poverčiví, čo sa prejavuje na mnohých rituáloch, ktoré každodenne vykonávajú. Napríklad, ak si idú postaviť dom. Tým, že zaberú pôdu duchom, ktorí podľa ich viery na tomto mieste žili predtým a nechcú si ich pohnevať. Stavajú im alebo kupujú takzvané domčeky duchov. Pričom im každý deň k týmto domčekom prinášajú nejakú drobnú obetu. Toto nemá nič spoločné s budhizmom, no aj tak na to veria.

Čím sa živia domáci a ako napríklad trávia svoj voľný čas?
Rozhodne veľkým príjmom je pre domácich ľudí práve turizmus. No nie len ten koncový, ale vo všetkých jeho fázach. Práve v tomto je Thajsko vzorom pre všetky ostatné krajiny v Juhovýchodnej Ázií. Je až priam neskutočné, ako sa im ho podarilo rozbehnúť. No otázka udržateľného turizmu je každým dňom aktuálnejšia. Thajsko má svoj priemysel a služby, no ľudí na vidieku dodnes živí hlavne poľnohospodárstvo. Je rozdiel, či sa ocitnete na severe, v okolí ekonomického centra krajiny Bangkoku alebo niekde na hlavných turistických miestach krajiny. No nezamestnanosť tu prakticky neexistuje. Každý niečo robí, aby prežil.

V čom sa táto krajina podľa vás najviac líši od Slovenska alebo Európy?
Tých rozdielov je veľmi veľa. Či je to totálne iná klíma, akú poznáme u nás, kultúra, kuchyňa, náboženstvo alebo tolerancia, a mohli by sme pokračovať. No myslím si, že práve v tých veciach, teda v čom sa od nás líši, je taká fascinujúca a bude vás baviť. Rozhodne nebudete ľutovať, ak nepôjdete iba po jej povrchu, ale preniknete aj do jej vnútra.

Robert Taraba už počas vysokej školy odišiel študovať do nórskeho Trondheimu, kde si zamiloval celú Škandináviu. Aj preto sa do severských krajín vracia každý rok a neustále objavuje nové miesta. Cestovanie nie je len jeho vášňou, ale aj prácou, keďže sprevádza ľudí po celom svete. Bez svojho fotoaparátu sa nepohne ani na krok, aby na svojich fotografiách uchoval čaro výnimočných miest.

CESTOVATEĽSKÉ KINO: THAJSKO
14. január 2020, 20:00 hod.
KC Dunaj, Bratislava