Atmosféra Leta 85

Legendárny režisér Francois Ozone pozýva svojim novým filmom späť do letných osemdesiatych rokov. Nespútaný príbeh, ktorý sa odohráva v roku 1985, je plný slobody, mladej energie, lásky a plavieb na mori. Až kým sa všetko osudovo zvrtne. Francúzsku drámu prináša oddnes do kín Asociácia slovenských filmových klubov.

Francúzske pobrežie v Normandii, leto 1985. Z rádia znie The Cure, Bananarama a Rod Stewart. Šesťnásťročný Alexis stretáva staršieho, charizmatického a tajomného Dávida. Začína sa priateľstvo plné plavieb na mori, výletov na motorke, nocí bez spánku, slobody a spoznávania dospelého sveta. Zážitky rýchlo naberajú na intenzite, až sa všetko osudovo zvrtne a Alexis sa stáva hlavným podozrivým v policajnom vyšetrovaní.

Držal som sa románu a ten homosexualitu nijak neproblematizuje, vôbec to v ňom nie je téma, čo je krásne a na tú dobu veľmi moderné. Alex a David sa milujú a skutočnosť, že sú to dvaja chlapci, nie je pre pointu nijako dôležitá. Presne preto by som v čase svojho dospievania taký film sám rád videl, uvádza režisér.

Režisér François Ozon (8 žien) sa vracia ku koreňom majstrovsky rozrozprávaným príbehom, ktorý dokonale sprostredkováva atmosféru polovice osemdesiatych rokov. Napínavý príbeh skvele vykresľujú aj výborné herecké výkony. Pre Françoise Ozona je navyše Leto 85 hlboko osobný projekt. Sám v 80. rokoch vyrastal a film je adaptáciou jeho obľúbenej knihy Dance On My Grave od britského autora Aidana Chambersa.