Česko – Slovenský filmový maratón

Je viac než potešujúce, že na Slovensku a v Čechách vznikajú filmy, ktorým sa oplatí venovať pozornosť. Hneď tri sa objavili nedávno v distribúcii spoločnosti Bontonfilm na DVD a tak sme si pozreli Únos (opäť), Babu z ľadu a Rodinného priatelia, prvý diel z Hřebejkovej séria Záhradníctvo. A tu sú naše dojmy…

Únos
Réžia: Mariana Čengel Solčanská
O čom to je: Posledný deň prvého roku mladej slovenskej republiky sa chýli ku koncu. Všetci oslavujú. Kráľ podsvetia Efendi, aj Prezident. Iba Predseda nemá čo oslavovať. Prezident, ktorému on sám vyšliapal chodník k funkcii, odmietne vymenovať jeho šikovného Chalaniska za ministra. Prezident sa stane nepohodlným. Ako ho prinútiť počúvať, čo chce Predseda? Prezidentovho syna o niekoľko mesiacov neskôr za bieleho dňa organizovaná skupina zmláti a zavlečie do zahraničia. Mladý agent Tajnej služby Oskar, gniavený svedomím, sa prizná vyšetrovateľovi, že sa zavlečenia zúčastnil na príkaz svojich nadriadených. A mafia si počas únosu podala ruky s Tajnými, ktorým šéfuje Predsedov Chalanisko. Oskar sa v strachu o svoj život s pomocou kamaráta Roba ukryje a zdanlivo sa po ňom zľahne zem. Robovo auto o niekoľko mesiacov vybuchne a chlapec, jediný kontakt na Oskara, v ňom zhorí zaživa. Marta sa snaží domôcť spravodlivosti pre seba, pre mŕtveho, pre jeho mamu, pre svojho zavraždeného brata a pre nás všetkých, ktorí sme mlčanlivými svedkami udalostí, na ktoré nikdy nesmieme zabudnúť.

Kukni na to! hodnotí: Spomínam si veľmi dobre na moment, keď sa na slávnostnej premiére skončil film a do posledného miesta zaplnená sála ostala v absolútnom tichu. Myslím, že sme ani nedýchali, nie ešte, aby sme boli schopní nejakej reakcie. Solčanská svojim najnovším filmom otvorila na oko zahojenú ranu spoločnosti, ktorú však neustále nahlodával neviditeľný vírus a čakal na svoju príležitosť. Snáď tú lepšiu, pre nás všetkých. Únos je možno mierne chaotický a kto sa príliš neorientoval v dobových udalostiach, mohol sa strácať. Aj preto je dobré vidieť ho na DVD, môcť ho zastaviť, občas vrátiť a poskladať si tak dokonalú skladačku udalostí, ktorá dodnes gniavi niekoľko generácií politikov. A tí najdôležitejší aktéri sa rehocú. Zatiaľ! Pretože aj Solčanskej precízne a na slovenské pomery svetovo nakrútený film opäť pohol žlčou spoločnosti a našťastie nielen plebsu, ale aj vysokopostavených, ktorí síce reálne problémy začali (už tradične) prekrývať minulosťou, ale aj tak dobre. Pretože aj tá je stále nedoriešená a niektorí dôchodcovia by mali za ňu pykať. Únos šliape celých sto minút, nie je čas sa nudiť, hlava diváka pracuje naplno. Aj po treťom vzhliadnutí u mňa vládne nadšenie.

100%

Baba z ľadu
Réžia: Bohdan Sláma
O čom to je: Po stretnutí s otužilcom Broňom začína ovdovelá Hana pozvoľna meniť svoj stereotypný život, ktorý sa doteraz krútil výhradne okolo jej synov, neviest a vnúčat. Zatiaľ čo šesťdesiatnička Hana prežíva love story, tradičné víkendové obedy v rodinnej vile strácajú na idylickosti a postupne vypláva na povrch, že každý z hrdinov má nejaké tajomstvo. Haniným nečakaným spojencom sa stáva vnuk Ivanko, ktorý si zamiloval nielen svojrázneho Broňu, ale aj jeho sliepku Adelu a komunitu otužilcov na brehu Vltavy. Príbeh odkrývajúci neľahké vzťahy medzi tromi generáciami prináša nádej, že život môžete vziať do vlastných rúk v akomkoľvek veku.

Kukni na to! hodnotí: Bohdan Sláma nepíše ľahké scenáre a nenakrúca jednoduché filmy. Je náročným filmárom a je zaujímavé, že svojom prácou nezaujme iba náročného diváka, ale dokáže strhnúť každého. Reakcie na Babu z ľadu, prichádzajúce z celého sveta, celkom jasne naznačujú, že sa mu podarilo nakrútiť ďalší bravúrny film. V ňom sa díva na jeden obyčajný život očami troch generácií. Hlavná hrdinka sa snaží hlavne udržať pokope svoju rodinu a hoci veľmi dobre vie, že je to úloha v podstate nemožná, stále si to nepripúšťa. Jedno náhodné stretnutie však od základov zmení jej život, otázkou je, či k lepšiemu. Pavel Nový, Tatiana Vilhelmová, Petra Špalková či Václav Neužil podávajú v silnom a precízne napísanom príbehu excelentné výkony. Kráľovnou je tu však bezpochyby Zuzana Kronerová, ktorá akoby lusknutím prstu dokazuje svoje herecké kvality. Za reálnu sexuálnu scénu, či za kostým Marilyn Monroe by si zaslúžila rovno Oscara a bez diskusií. Nepochybne za odvahu, ale hlavne za to, že jej to divák bez problémov uverí. Zahrala to excelentne, presvedčivo a hravo dokázala, že ženám v šesťdesiatke, sa takéto veci dejú. Bravó!

100%

Záhradníctvo: Rodinný priateľ
Réžia: Jan Hřebejk
O čom to je: Tri mladé ženy a ich dve deti čakajú počas nemeckej okupácie na návrat svojich väznených mužov a otcov. Vojnou vynútenému rodinnému spoločenstvu zatiaľ obetavo pomáha rodinný priateľ, lekár Jiří. Film je príbehom lásky, ktorá nesmela byť naplnená. Rozpráva príbeh o vernosti, túžbe, vine a láske, o odchodoch a návratoch, o rodine, rodičoch a deťoch. Je to rodinný portrét videný pohľadom žien, ktoré dal dohromady sám osud.

Kukni na to! hodnotí: Neviem sa rozhodnúť, čo tomuto filmu ubližuje viac. Či to, že sa ho režisér Hřebejk snaží všemožne promovať ako predvoj Pelíškov, alebo to, že Petr Jarchovský najskôr napísal filmový scenár (a následne vyšla kniha) a zrejme ho písal príliš horúcim perom. Záhradníctvo je rozdelené na tri časti a to je asi najväčší problém. Pretože keby bol rodinný priateľ zostrihaný na polovicu, bol by aspoň dynamický, mal by spád a divákovi by aj tak nič neuniklo. Teda hádam okrem fantastických hereckých výkonov troch hlavných ženských hrdiniek (Aňa Geislerová, Gabriela Míčová, Klára Melíšková) a Ondřeja Sokola. Áno herci, ich kostýmy a navodenie dobovej atmosféry sú naozaj excelentné. Scenár však veľmi, veľmi kríva, je zbytočne naťahovaný, chýba mu spád. Jeden dlhší film, prípadne dva dvojhodinové by celej sérii prospeli viac, ako odkazy na Pelíšky, ktoré sú jednoducho kultom a každý odkaz na ne pôsobí skôr ako päsť na oko.

60%

Pavol Božík