Dilili v Paríži je zábava i poučenie (recenzia filmu)

Animovaná rozprávka Dilili v Paríži je ďalším filmom z dielne Michela Ocelota, ktorý divákovi prostredníctvom dobrodružstva malého dievčatka priblíži obdobie belle epoque v dejinách Francúzska.

Odvážna Dilili sa spolu so svojím kamarátom Orelom vydava po stopách spolku, ktorý stojí za únosmi dievčat v Paríži. Mladí hrdinovia stretnú počas svojho vyšetrovania významné osobnosti tej doby – od Marie Curie až po Marcela Prousta. 

Každá z nich im poskytne pomocnú ruku či indíciu. Dostanú sa na pozoruhodné miesta, do tajomného prípadu sa prelína mágia  a na jeho konci sa tradične stretne dobro so silami temna.

Na rovinu, lepší bedeker Parížom si divák dokáže iba ťažko predstaviť. Známe miesta a do nich zasadený animovaný príbeh, v ktorom dominuje história, ktorá však na báze výchovného príbehu poukazuje až na súčasnosť.

Film Dilili v Paríži zabáva i vychováva. Je starobylo slušný, a výchovne až neuveriteľne súčasný. Prípad unášaných dievčatiek, z ktorých si skupina arogantných vydriduchov robí slúžky a to takým spôsobom, že je to až zarážajúce, v konečnom dôsledku až nenormálne apeluje na dnešnú dobu.

Na dobu, v ktorej je mentalita niektorých národov neustále nastavená tak, že žena je niečo menej ako muž a v podstate jej úloha je, keď to poviem veľmi nadľahčene, pri peci. Ocelot tak síce prináša animovanú rozprávku, otázkou však je, akému divákovi je určená?

Samozrejme, odpoveď by si mal nájsť každý v kine a vrelo to každému záujemcovi odporúčam, pretože táto hodinu a pol trvajúca prechádzka Parížom je tak roztomilá, že nadchne aj tých, ktorí sa do tohto mesta lásky na Seine nezamilovali tak, ako väčšina jeho návštevníkov (do tejto kategórie hriešnikov patrím i ja).

Film Europe premieta film v kinách so slovenským dabingom, takže si ho naozaj vychutná aj detský divák, ktorému je prioritne určený. Moja odpoveď na otázku, komu je film Dilili v Paríži určený, je celkom jednoznačná. Detskému divákovi je film určený, dospelý divák by si ho mal povinne pozrieť. Obe skupiny v ňom nájdu veľa zaujímavého i poučného.

Pavol Božík
75%

Réžia: Michel Ocelot
V slovenskom znení: Martina Kapráliková, Dušan Cinkota, Juraj Hrčka, Renáta Rundová, Tibor Vokoun, Ivan Romančík, Daniel Fischer, Michaela Medvecová, Eva Matejková, Jana Valocká, Sára Martináková, Milada Rajzíková, Ivo Gogál, Juraj Predmerský

Pôvodný názov: Dilili à Paris
Žáner: Animovaný
Krajina: Francúzsko
Vznik: 2018
Zvuk: Slovenský dabing
Prístupnosť: všetky vekové kategórie
Celkový čas: 90 minút
Distribúcia: Film Europe
Premiéra v slovenských kinách: 22. november 2018