Dvojka uvedie prvý vedecko-fantastický film histórie Cesta na Mesiac

Podivuhodná cesta

RTVS odvysiela prvý vedecko-fantastický film histórie. Titul Cesta na Mesiac natočil v roku 1902 Georges Méliès, Dvojka ho ponúkne vo svojom Dokumentárnom klube už dnes – vo štvrtok 27. júna po 20. hodine.

Krátky Mélièsov film je inšpirovaný rovnomenným románom Julesa Verna. Táto približne štvrťhodinová snímka bola v dobe svojho vzniku považovaná za prvý kinohit v histórii filmu. Ako reakciu na kopírovanie a plagiátorstvo Cesty na Mesiac sa však Georges Méliès rozhodol v roku film na protest spáliť. Jedna kópia prežila a bola nájdená v dezolátnom stave až v roku 1993. Na jej záchranu sa rozbehla jedna z najdômyselnejších a najnákladnejších reštaurátorských akcií v dejinách filmu. Dokumentárny film Podivuhodná cesta o záchrane legendárneho filmu Georgesa Mélièsa si budú môcť diváci Dvojky pozrieť hneď po skončení dokumentu Cesta na Mesiac, dnes, krátko pred 21. hodinou.

RTVS zaradila film Cesta na Mesiac do vysielania aj v kontexte blížiaceho sa 50. výročia pristátia prvého človeka na Mesiaci, ktoré sa uskutočnilo v júli 1969.