Film o mužovi z Československa, ktorého uznáva celý svet

O pár dní vstúpi do kín neuveriteľný životný príbeh jedného z najuznávanejších svetových imunológov a genetikov, ktorý celý život zasvätil odhaľovaniu tajomstiev génov a pritom sám dlho nepoznal svoju vlastnú identitu.

Profesor Emil Skamene (ES) opustil Československo v roku 1968 a dlho žije v Kanade. Úplne výnimočne nosí na klope malú zlatú ľaliu ako rytier rádu najvýznamnejších Quebečanov a nad ním okrúhly nenápadný odznak, vyznamenanie od britskej kráľovnej Alžbety pre Kanaďanov, ktorí sú významní pre Britské impérium. Napísal vyše 280 publikácií z oblasti genetiky, imunológie a metabolických porúch. Získal desiatky významných ocenení mnohých svetových univerzít, vedeckých akadémií, výskumných centier a spoločností a medzinárodných organizácií. Celovečerný dokument Identita ES prináša strhujúci príbeh jedného z najuznávanejších svetových imunológov a genetikov, ktorý celý život zasvätil odhaľovaniu tajomstiev génov a pritom sám desiatky rokov nepoznal svoju vlastnú identitu. Len súhrou náhod objavil, že je niekým úplne iným.

Profesor ES sa narodil za 2. svetovej vojny v haličskej Bučači, asi v auguste 1941. Presnejšie to nevie. Svoju pravú identitu nepoznal tridsať rokov. Narodil sa ako Emil Kleiner, dieťa židovských rodičov, významného haličského notára Benia Kleinera a jeho manželky Gizely. Jeho rodičia zahynuli pri pogrome v roku 1943. Krátko pred svojou smrťou však dokázali zariadiť, že osemnásťmesačný synček bol neuveriteľne dramatickou cestou a s pomocou najmenej pravdepodobného muža dopravený do Prahy. Zo všetkých 16 000 bučačských Židov prežili vojnu iba štyria ľudia. Pod celoživotným snažením profesora Skamene je podpísaná túžba dokázať, že záchrana jeho života mala cenu.

Autorkou námetu snímky je scenáristka a režisérka Alena Činčerová. Za dlhé roky svojho pôsobenia na poli dokumentárneho filmu som sa stretla so stovkami ľudských príbehov. Niektoré boli všedné a obyčajné, iné prekypovali zvratmi a rozmanitosťou. Jeden mi doslova vyrazil dych. Je to príbeh špičkového vedca, ktorý venoval celý svoj profesijný život tajomstvu génov, a pritom roky nepoznal vlastné gény. Nepoznal svoju skutočnú identitu, prezrádza.

Život Emila Skamene zaujal aj odborné poroty na filmových festivaloch. Už počas prvého uvedenia na Hollywood International Golden Age získal dokument cenu za najlepší medzinárodný dokumentárny film. Zaujal tiež porotu Lion Film Festivalu (najlepší režisér, najlepší celovečerný dokumentárny film) a úspešná bol aj na ďalších filmových prehliadkach The Impact Docs Award (najlepší dokumentárny film), Eastern Europe International Film Award, Filmový festival Brno (Grand Prix najlepší hraný dokumentárny film) či Medzinárodný filmový festival Košice (Grand Prix najlepší hraný dokumentárny film). Najbližšie dokumentárny film poputuje na najväčší festival venovaný autorskému dokumentárnemu filmu v strednej a východnej Európe, Medzinárodný festival dokumentárnych filmov Jihlava. Do slovenských kín ho uvedie distribučná spoločnosť CinemArt Slovensko 27. októbra 2022.