Geislerová na hrad

Už tento rok v lete sa v kinách objaví nová romantická komédia, ktorú podľa vlastného scenára práve dokončuje Rudolf Havlík. Volá sa Prezidentka, odohráva sa v Prahe a hlavnú postavu stvárni Aňa Geislerová. Jej filmová prezidentka hľadá cestu k tomu, ako uplatniť právo na milovať a byť milovaná mužom svojich snov.

Nápad nakrútiť film o prezidentke – žene vznikol už v roku 2016, keď som dokončil Rozprávky pre Emu. Chceli sme ponúknuť pohľad za fasádu politických funkcií a profesijných úloh. Snažili sme sa vytvoriť postavu, ktorá by mohla ľudí inšpirovať a pripomenúť nám, že milovať a byť milovaný je niečo, čo naozaj potrebuje každý z nás, vysvetlil scenárista a režisér Rudolf Havlík, ktorý má za sebou filmy Rozprávky pre Emu, Po čom muži túžia, Bábovky či Minúta večnosti.

Obsadenie Ani Geislerovej do úlohy hlavy štátu v sukni a lodičkách bola jasná voľba. Nikdy som nepremýšľal o nikom inom. Chceli sme spolu zase pracovať a Anin talent, esprit a šarm sú pre túto úlohu ako stvorené, zveril sa režisér s tým, že tak nadviazali na spoluprácu v Rozprávkach pre Emu.

Rovnako ako už v spomínaných Rozprávkach pre Emu, i tu okúzľujúca červenovláska stretne muža svojho života, ktorého stvárnil Ondřej Vetchý. Jej postavu definuje nielen jej práca a poslanie, ale aj jej vzťah s už dospelou dcérou a náhodné stretnutie, ktoré zmení jej život. Aká je jej prezidentka? Pre mňa bolo veľmi dôležité vedieť, že Kateřina, moja postava, bytostne cíti potrebu niečo meniť a pomáhať, zverila sa počas natáčania v centre Prahy Aňa Geislerová. Po letnom nakrúcaní sa dokončujú scény na pražskej Kampe, na Streleckom ostrove, na Karlovom moste a pri Pražskom hrade.

Kateřina Čechová (Aňa Geislerová), historicky prvá česká prezidentka, má za sebou rok v úrade. Je zahltená prácou. Jej program je každý deň nabitý k prasknutiu. Občas by si chcela odpočinúť bez pozornosti celej republiky. Jedného dňa sa odhodlá k riskantnému kúsku. Vezme si parochňu a v dokonalom preoblečení sa v noci potajme vytratí z hradu. Plán jej vyjde dokonale. Kateřině sa nočné dobrodružstvo – inkognito v podhradí medzi ľuďmi zapáči. Zoznamuje sa so sochárom Petrem (Ondřej Vetchý), kvôli ktorému sa do mesta vydáva každú noc. Petr nemá ani poňatia o tom, kto táto okúzľujúca žena, do ktorej sa zamiloval v skutočnosti je. Situácia sa však vymkne kontrole a prezidentkine nočné výlety vyjdú najavo. Kateřina sa musí veľmi snažiť, aby dokázala vyriešiť tento štátnicky prešľap, ustáť vo svojej funkcii a ešte si aj vybojovať právo na lásku, ktorá jej patrí rovnako ako ktorémukoľvek človeku na svete. Do slovenských kín novú romantickú komédiu prinesie distribučná spoločnosť Magic Box Slovakia.