Hra, ktorú nebudete chcieť prestať hrať

Napriek tomu,že bláznivá komédia (v súčasnej dobe mi to označenie príde už skôr ako nadávka) nepatrí medzi moje najobľúbenejšie žánre a preferujem skôr iný druh filmového umenia, občas sa na filmovom plátne objaví niečo, čo zanechá dojem i vykrútenú sánku. Nočná hra do tejto kategórie jednoznačne patrí.

Istou zárukou dobrej zábavy (hneď po filmovej upútavke, v ktorej však vždy hrozí, že prinesie to najlepšie z celého filmu a zvyšok bude vata) bol fakt, že Nočná hra vzišla od tvorcov nezabudnuteľnej komédie Šéfovia na zabitie, ktorej obe časti znamenali istý ťah na bránicu. Predsudky v zmysle, len aby to nebol posledný výplach nápadov sa našťastie nepotvrdili a Nočná hra sa hravo zaradí medzi osvedčené stálice komediálneho žánru.

Každý týždeň Max a Annie organizujú zábavný herný večer. Maxov charizmatický brat Brooks však pripraví tentoraz hru, akú ešte nezažili – riešenie záhadnej vraždy, pričom nezabudne ani na falošných gangstrov a federálnych agentov. Takže aj Brooksov únos je súčasťou hry… alebo nie?

Keď sa šesť súťaženia chtivých hráčov rozhodne vyriešiť prípad a vyhrať Hru, postupne zistia, že ani táto hra, ani Brooks, nie sú úplne tými, čo si mysleli. Počas jednej chaotickej noci sa priatelia ocitnú až po uši v deji a každé nové zistenie obráti ich situáciu hore nohami. Hra nemá pravidlá, ani body a hráči netušia, kto ju ešte zdieľa s nimi.

Ak má Nočná hra sto minút, môžete spokojne počítať s hodinou a pol zmysluplnej zábavy. Desať (úvodných) minút si odčítajte pre mierne mdlé zoznamovanie sa s filmovými hrdinami, ktoré sa rozbieha ako unudený zadok v lete na saniach, ale v podstate to vôbec neprekáža. Je to iba priestor na to, aby ste v pokoji dojedli poslednú presolenú kukuricu, pretože hrozí, že by vám následne mohla zabehnúť.

Keď sa totiž hra spustí, už niet zastavenia. Trojici John Francis Daley, Jonathan Goldstein (réžia) a Mark Perez (scenár) sa totiž podarilo nakrútiť sopku elegantných a inteligentne do seba zapadajúcich gagov, ktoré diváka bavia. Salvy smiechu, ktoré sa počas premietania ozývajú kinosálou a nevydarený náznak potlesku po premiére filmu naznačujú, že si na tom diváci jednoducho zgustli.

A niet sa čomu diviť. Divák má počas celého filmu pocit, že je súčasťou Hry, ktorá nemá žiadne pravidlá a jediné, čo je zrejmé od začiatku je to, že to musí skončiť poriadnym průserom. Jednoducho, keď sa partia kamarátov (vlastne nechtiac) utrhne z reťaze, o zábavu je postarané.

Veľkým bonusom je to, že Nočná hra je humor inteligentný. Vrcholom vtipu tu našťastie nie je nasilu vytlačený prd, ale situácie, ktoré v prípade partie bláznov, ktorá sa rozhodne zachrániť jedného zo svojich, nie sú až také nereálne. Zvlášť, keď si predstavíte, že sa do záchrannej akcie púšťa paria absolútnych amatérov.

Neváhajte, oplatí sa, jedna z tých nepochybne najlepších tohtoročných komédií je od dnes v kinách. V spoločnosti Jasona Batemana, Jesse Plemonsa, Dextera Michaela C. Halla a ich príťažlivejších polovičiek – Rachel Adams či Kylie Bunbury – si určite prídete na svoje, parádne si oddýchnete a zabavíte sa rovnako dobre, ako my vo svojej dobe pri Človeče, nehnevaj sa!

Pavol Božík
90%

Réžia: John Francis Daley, Jonathan M. Goldstein
Hrajú: Rachel McAdams, Jason Bateman, Jesse Plemons, Kyle Chandler, Billy Magnussen, Chelsea Peretti, Kylie Bunbury, Camille Chen, Sharon Horgan, Lamorne Morris, Joshua Mikel, Kabby Borders, Kelly Johns, Candy Ibarra, Michael C. Hall

Žáner: Komédia
Rok výroby: 2018
Distribuuje: Continental Film
Jazyková verzia: anglická so slovenskými titulkami
Celkový čas: 100 minút
Premiéra: 22. február 2018