Ži a nech žít je jasný odkaz No Name

Skupina No Name má na konte ďalší unikát. Jeden spevák spieva v novej skladbe Ži…a nech žít dvoma jazykmi. Pieseň nahrali chalani k 100. výročiu založenia Československa a Igor Timko ju otextoval a naspieval po slovensky a po česky. Nový song zahrá kapela na turné, ktoré sa chystá na jar budúceho roka po celom Česku a Slovensku.

Z hudobného hľadiska ide o precedens, nakoľko v sebe zahŕňa dva jazyky, česky je to žij, slovensky ži… Chceli sme poukázať na diplomatický jedinečný počin, kedy Masaryk a Štefánik presvedčili celý svet, že onoho času bolo nutné aby vznikol jednotný štát, Československo. Preto je pieseň naspievaná jedným spevákom ale v dvoch jazykoch. Aj týmto výrazovým prostriedkom sme chceli poukázať na obdobie 100-ročnice  Slovákov a Čechov a upriamiť pozornosť na jedinečné vnímanie slovenského a českého jazyka, na spolužitie, vzťahy, vysvetľuje Igor Timko.

K vzniku skladby nás inšpirovala príhoda z Varšavy, kde sme v anglickom jazyku rokovali o možnom uvedení No Name na európsky trh. Keď sme sa v danej chvíli potrebovali poradiť, tak sme sa s naším vtedajším českým vydavateľom z Prahy Zbyňkom Knoblochom bavili každý po svojom. A ten Angličan sa nás pýta: chlapi, to mi chcete povedať, že každý vravíte svojim jazykom a navzájom si rozumiete? To som v živote nevidel, s úsmevom hovorí Igor Timko.

Novinku odpália obľúbení hudobníci na akustickom turné, ktoré naplánovali od februára až do apríla budúceho roka. Akustické turné je vždy chuťovka, nejde o veľké halové koncerty, ale o špeciálne aranžovaný program, kedy sa s publikom intenzívnejšie komunikuje, vtipkuje, kedy je divák oveľa viac vtiahnutý do diania koncertu. My tento typ koncertovania milujeme. Práve kontakt s publikom je pridaná hodnota živého hrania. Považujem to za rovnako dôležitú súčasť koncertu ako sú piesne, uzatvára Igor.

Na Slovensku kapela zahráTrenčíne (21.02.), Poprade (22.02.), Košiciach (08.03.), Žiline (14.03.) a v Bratislave (29.03.).