Kto by sa chcel milovať, keď mu ide o život?

Ona má pred sebou najkrajší deň svojho života, on najdôležitejšiu operáciu svojej kariéry. V podstate ich nič nespája. Až do momentu, keď im zrušia let, ktorým sa na zásadné udalosti svojich životov mali dopraviť. A ktorá nevesta by dopustila, aby zmeškala vlastnú svadbu?

Na letisku sa vyskytnú neočakávané problémy a pravidelné lety sa zastavia v dôsledku blížiacej sa búrky. Fotoreportérka Alex sa však nemieni vzdať a vyhliadne si Bena, lekára, ktorý sa ponáhľa na dôležitú operáciu. Keď sa týmto dvom náhodným pasažierom podarí nájsť pilota, ktorý s nimi odletí súkromným lietadlom, obom odľahne.

Ich radosť však vyprchá v okamihu, keď pilot dostane mŕtvicu a lietadlo sa zrúti na zem. Ben a Alex síce prežijú, ale ocitnú sa uprostred zasnežených hôr, bez jedla, bez signálu, bez nádeje na záchranu. Iba s pilotovým psom. Vysielačka je zdemolovaná, pilot je po smrti a okolo nich je len sneh, hory, skaly a neobývaná divočina. Keďže let nebol ohlásený nikto nehľadá stratené lietadlo.

Odvážnejšia Alex si uvedomí, že k nim žiadna pomoc nepríde, preto presvedčí Bena, aby vyrazili na nebezpečnú cestu. V extrémnych podmienkach nemajú inú šancu na prežitie, než napriek rozdielnym povahám vytvoriť silnú väzbu a nájsť spoločnú silu o ktorej doteraz nemali žiadnu predstavu. Začnú k sebe hľadať cestu, prehodnocujú vlastnú minulosť a v extrémnych podmienkach bojujú o vlastný život.

Film vznikol podľa románu Charlesa Martina a miestami je až divné, že to napísal chlap. Dôraz kladiem na slovo miestami, pretože keby sa vo svojom príbehu točil iba okolo leteckého nešťastia a následnej svojpomocnej záchrany dvoch preživších, tak by zrejme všetko bolo v absolútnom poriadku. Ibaže chlapec mal silnú potrebu vložiť tam aj esenciu nečakanej, no o to intenzívnejšej lásky, ktorá sa zrodí medzi zdanlivo absolútne rôznymi ľuďmi. No ale, kto by sa chcel milovať, keď mu ide o život?

Z výborne sa rozbiehajúcej a herecky bravúrne obsadenej drámy palestínskeho režiséra Hany Abu-Assada je na počiatku excelentný príbeh, ktorý divák hltá jedným dychom. Samozrejme, je to knižný príbeh, všetko je pritiahnuté za vlasy, ale po dramatickej línii a vďaka presvedčivosti exteriérov (nakrúcalo sa naozaj v kopcoch, pri teplotách mínus 38 stupňov) sa tomu dá uveriť. Až do momentu, keď sa v príbehu začne rozvíjať akási milostná línia, ktorá druhú polovicu filmu mení na príbeh z červenej knižnice a sľubne sa rozbehnutú drámu mení na Steelovej doják.

Hora medzi nami je vlastne synonymom dvoch absolútne odlišných ľudí, ktorých spojí dohromady jedno letecké nešťastie a musia samých seba presvedčiť, že tá ich rôznorodosť vlastne nie je žiadnou prekážkou. A práve táto línia príbehu kazí celkový dojem. Pretože Abu-Assad vo svojom filme rozvíja dva celkom odlišné koncepty a ani jeden nedostáva dostatočný priestor na presvedčenie diváka. Film sa tak stáva predvídateľným a (ne)dojemné finále nie je žiadnym prekvapením už dávno pred skončením filmu.

Kate Winslet, Idris Elba a Beau Bridges tvoria hviezdne obsadenie filmu, v ktorom svojimi výkonmi síce excelujú, no je to málo v príbehu, ktorý v druhej polovici naberá trochu iný smer, než by divák zrejme očakával. Z filmu pre milovníkov drám sa napokon stáva ženská záležitosť. Škoda.

Spoločnosť Bontonfilm prináša film na DVD, Blu ray a tiež v 4K Ultra HD rozlíšení. Vzhľadom na prostredie, v ktorom sa film odohráva je vysoké rozlíšenie absolútne excelentným zážitkom, ktorému po technickej stránke nie je čo vytknúť. Rovnaké je to i so zvukom, a to i v prípade pôvodnej zvukovej stopy, ako i českého dabingu.

K filmu je pribalených i niekoľko bonusových materiálov, v ktorých tvorcovia zoberú diváka na nakrúcanie filmu, ale nechýbajú ani vynechané, či predĺžené scény. Všetky bonusy obsahujú české titulky.

Pavol Božík
70%

Réžia: Hany Abu-Assad
Hrajú: Kate Winslet, Idris Elba, Dermot Mulroney, Beau Bridges, Linda Sorensen, Marci T. House, Vincent Gale, Lee Majdoub, Lucia Walters, Adam Lolacher

Žáner: Dráma
Rok výroby: 2017 (svetová premiéra 6. október 2017)
Distribúcia: Bontonfilm
Rok vydania: 2018
Formát: DVD / Blu ray / 4K Ultra HD
Celková dĺžka: 110 minút
Jazyková verzia: anglická, česká
Titulky (Blu ray): české
Bonusy: Láska a prežitie: Vzájomná príťažlivosť, Hora medzi nami: Nakrúcanie v izolácii, Divočina: Kaskadéri v boji o prežitie, Vynechané scény, Galéria, Trailer