Leto u Jakubiskovcov sa nieslo v znamení zimy a dokončovania druhej Perinbaby

Zubatá v pokračovaní kultového filmu Juraja Jakubiska Perinbaba

Vyrástla na nej nejedna generácia, mnohí si bez nej nevedia predstaviť Vianoce, iní ju zas prosia o snehovú nádielku každú jednu zimu. Perinbabu si vo svojom srdci nesie nejeden Slovák vrátane jej stvoriteľa – fenomenálneho režiséra Juraja Jakubiska. Ten jej obetoval posledné roky aj letné týždne tohto roka. V decembri sa totiž vráti s novým príbehom a hrdinami do našich kín.

Kým väčšina z nás sa snažila užiť si horúce letné dni i napriek celosvetovej pandémii, celosvetovo uznávaný režisér so svojou manželkou pracovali na finalizovaní rozprávky 21. storočia – Perinbaba a dva svety. Oficiálna premiéra filmu je plánovaná na tretí decembrový deň, a tak nikto zo štábu nemohol zaháľať. Nad všetkým dohliadal samotný maestro. Bolo to krásne leto, ktoré sme zasvätili dôsledným a náročným prácam. Venovali sme sa zvuku, obrazu, no najmä špeciálnym efektom. Ľudí v kinách dnes už nenadchne, ak niekto zmizne len tak. Na to sme si už zvykli. Je dôležité neustále udivovať diváka a dopriať mu skutočný vizuálny zážitok. V novej Perinbabe sa trikmi šetriť nebude. Niektorí kolegovia mi hovorili, že obdobné vizuálne predstavy, efekty a triky, aké sa robia v Amerike, nie je možné v našich končinách realizovať. Aby som ich podnietil k väčšej odvahe, spolupracoval som s nimi v každom kroku výtvarnej a vizuálnej stránky a dotiahli sme to do konkrétnej výslednej podoby, prezradil režisér Juraj Jakubisko. Nemám rád samoúčelné technické efekty. Každý zázrak musí mať svoje emotívne a príbehové opodstatnenie. A taký bude aj návrat pôvodnej predstaviteľky Perinbaby – Giulietty Masinovej, dodáva maestro. Samotný režisér dostával listy a prosby od jej fanúšikov, aby im ju vrátil. Moderné technológie a jeho fantázia mu to umožnili.

Nový príbeh spojený s Perinbabou sa bude niesť aj v znamení legendárnych hudobných motívov, ktorým Jakubiskovci počas leta tiež venovali patričná pozornosť. Pre mňa je vo filme dôležitá nielen výtvarná a obrazová stránka. Zvuk je neoddeliteľnou súčasťou každého filmu, hudba tiež. Tá niekedy dokáže diváka rozosmiať či rozplakať viac ako slovo. Posledné týždne sme sa preto venovali aj hudbe v rozprávke Perinbaba a dva svety. Mnohí si Perinbabu spájajú s piesňou Páslo dievča pávy, spolu s hudobnými skladateľmi sme jej dopriali novú podobu.

Výsledok usilovnej práce Juraja Jakubiska si už teraz môžu diváci pozrieť v najnovšom teaseri, do ktorého bola použitá skladba Slovenská od Mekyho Žbirku. Tá láme rekordy na oboch brehoch rieky Moravy a čochvíľa pokorí hranicu milióna vzhliadnutí. Mekymu som ukázal prvé zábery z pripravovanej Perinbaby a natoľko ho zaujali, že ich počas leta použil do klipu ku svojej novej skladbe, objasnil zaujímavú spoluprácu režisér. S Perinbabou tak leto prežil aj samotný Zlatý slávik, ktorého nová pieseň uzatvára horúcu novinku – kompiláciu jeho takmer 70 hitov Meky: The Best Of Miro Žbirka a text nájdete aj v práve vydanom knižnom Songbooku, v ktorom svoju kariéru mapuje prostredníctvom textov piesní.

Prvá klapka novej Jakubiskovej rozprávky padla pred viac ako tromi rokmi. Pôvodne bola premiéra rozprávky Perinbaba a dva svety plánovaná pred Vianocami v roku 2019, neskôr v marci 2020, no nakoniec sa jej dočkáme 3. decembra 2020. Do kín ju prinesie distribučná spoločnosť Bontonfilm.

A ak si niekto myslí, že sneh spojený s Perinbabou Jakubiskovcov pri záverečných prácach v letnom období osviežil, nemá celkom pravdu. Od začiatku nakrúcania sme sa pasovali s nedostatkom snehu. Našťastie, všetko sa nám podarilo dokončiť a natočiť tak, že diváci budú spokojní aj s tradičnými zimnými motívmi, ktoré budú súčasťou nového príbehu, v ktorom sa hlavná postava, syn Alžbetky a Jakuba (hrá ho Lukáš Frlajs), vydá na svoju životnú púť, ktorá bude prekvapením pre všetkých, prezradil Juraj Jakubisko.