Lisbeth Salanderová sa doslova zamotala v pavúčej sieti

Osud Milénia, najväčšieho a najúspešnejšieho investigatívneho časopisu vo Švédsku, nikdy nebol príliš jednoduchý. A nebolo to iba kvôli témam, ktoré prinášal. Jeho príbeh bol a je poriadne zamotaný i v reálnom literárnom a filmovom svete. Stieg Larsson svojimi troma príbehmi (Muži, ktorí nenávidia ženy, Dievča, ktoré sa hralo s ohňomDievča, ktoré koplo do osieho hniezda) vytvoril ikonu literárneho sveta a umožnil zrod fenomenálneho reportéra Mikaela Bloomkvista a neohrozenej, s osudom bojujúcej hackerky Lisbeth Salanderovej.

Larsson mal v pláne napísať desať príbehov, v ktorých by sa prepájali osudy dnes už kultových hrdinov, no stihol iba tri, potom mu na dvere zaklopala Smrť. Vydavateľ následne oslovil spisovateľa Davida Lagercrantza, aby pokračoval v písaní príbehu. Zatiaľ sa mu podarilo napísať dva (Dievča v pavúčej sietiMuž, ktorý hľadal svoj tieň) a dovolím si tvrdiť, že aspoň na tomto poli má pokračovanie príbehu zmysel.

Rovnaký zamotaný príbeh sa viaže aj na filmové spracovania série Milénium. V roku 2009 sfilmovali švédski tvorcovia prvé tri knihy a vznikli tri trojhodinové príbehy, ktoré dnes možno bez mihnutia oka označiť za kultové. Séria s úspechom obletela celý svet a v mnohých krajinách bola spúšťačom nekončiaceho záujmu o Milénium. O dva roky neskôr sa na základe úspechu na Starom kontinente pokúšajú o svoj zaoceánsky remake Američania. Na režisérsku stoličku si sadá sám veľký David Fincher, v hlavných úlohách sa predstavujú sám neohrozený James Bond Daniel CraigRooney Mara. Hoci Fincher i filmová spoločnosť Sony Pictures sľubovali nakrútiť všetky tri filmy, dodnes projekt stojí ladom, možno i na základe najčastejších reakcií filmových divákov o tom, že niektoré veci by mali ostať nedotknuté.

Aby sa to však celé ešte viac zamotalo, spoločnosť Sony Pictures oslovila režiséra Fede Alvareza, aby nakrútil štvrtý príbeh, teda Dievča v pavúčej sieti. Američania sa pokúsili o očistenie mena naozaj svojským spôsobom. Do príbehu vybrali európskych hercov a po vzhliadnutí mám dojem, že to je celé tak trochu veľký omyl.

Lisbeth Salanderová, drsná bojovníčka za spravodlivosť, musí tentokrát zastaviť nebezpečnú teroristickú skupinu zvanú Pavúci. V temnom thrilleri sa Lisbeth spolu s novinárom Mikaelom Blomkvistom zamotáva do siete plnej klamstiev, kyber zločincov a korupcie. Jej najväčším súperom však je vlastná minulosť…

Možno by ten film obstál ako samostatná jednotka. To znamená, že divák netuší nič o tom, že existujú nejaké predošlé filmy a už vôbec nemá poňatie o knihách. Pretože ten, kto čítal knihu Dievča v pavúčej sieti, alebo počúval audioknihu Dievča v pavúčej sieti, ten musí jednoducho pozerať ako puk. Film má s knihou tak málo spoločné, až som miestami uvažoval, či si americká projekcia môže dovoliť niesť rovnaký názov, ako samotná kniha. Ten, kto pozná knižný príbeh, bude veľmi trpieť.

Jedna z mála vecí, ktorej som v tomto filme ako tak veril, bol Štokholm, ktorý si zrejme zamilovali i samotní filmári a snažili sa prostredníctvom jeho exteriérov navodiť dokonalú severskú atmosféru, čo sa im celkom podarilo. Šťastnú ruku mali i pri výbere hlavnej hrdinky. Claire Foy si neohrozenú Lisbeth naozaj vychutnáva, škoda len, že scenár, odkláňajúci sa od skutočného knižného príbehu je napísaný neisto a nedáva jej veľa priestoru na realizáciu.

Až neuveriteľné je angažovanie 40-ročného Švéda Sverirra Gudnasona do úlohy Mikaela Bloomkvista. Reportérova knižná verzia má oveľa viac rokov a ide o drsného, životom unaveného chlapa, ktorý si ide za svojim a všetko mu je jedno. Gudnason je sladký cukrík, ktorý vycmúľať dostane chuť síce každá diváčka filmu, ale od Bloomkvista, akého vo švédskych filmoch stvárnil, žiaľ už zosnulý Michael Nyqvist, je na míle vzdialený.

Dievča v pavúčej sieti by obstálo možno ako samostatný film, ktorý nevychádza zo žiadnej série a divák pri ňom nemá príliš veľké očakávania. V takom prípade by to bolo celkom obstojná detektívka, ktorú si divák vychutná a ide ďalej svojou cestou. Ak je to však ďalšie očko pomyselnej, naozaj už kultovej retiazky, veľmi jemne si ho dovolím označiť za sklamanie.

Spoločnosť Bontonfilm prináša film na DVD, Blu ray a tiež v 4K Ultra HD prevedení. S technickou stránkou nemám najmenší problém, obraz i zvuk sú v 4K Ultra HD verzii, ktorú sme mali k dispozícii na recenziu výborné. Balenie obsahuje i Blu ray verziu filmu a k tomu je pribalená celkom slušná dávka bonusov, avšak, ako to už v prípade filmov od Sony Pictures žiaľ býva, tie neobsahujú nielen české, ale ani žiadne iné, okrem anglických tituliek.

Pavol Božík
60%

Réžia: Fede Alvarez
Hrajú: Claire Foy, Sverrir Gudnason, Sylvia Hoeks, Claes Bang, Stephen Merchant

Žáner: Krimi
Pôvodný názov: The Girl In Spider´s Web
Rok výroby: 2018 (Svetová premiéra: 9. november 2018)
Distribúcia: Bontonfilm
Rok vydania: 2019
Formát: DVD, Blu ray, 4K Ultra HD
Celková dĺžka: 115 minút
Zvuk (4K Ultra HD): anglický (Dolby Atmos 7.1), český (5.1) a ďalších 6 jazykových verzií
Titulky (4K Ultra HD): české, slovenské a 23 ďalších jazykových verzií
Bonusy (obsahujú iba anglické titulky):
* Vynechané scény s komentárom tvorcov
* Všetko o kaskadérskych výkonoch
* Film o filme
* Komentár tvorcov (režisér a scenárista)
* Claire Foy: Premena v Lisbeth
* Tajomstvo sestier Salanderocých