Martin a tajomstvo lesa

Deti zo skautského oddielu trávia svoje letné prázdniny na mieste, ktoré je ukryté uprostred hôr v romantickej lesnej oblasti. Tri týždne žijú ako divosi – spávajú v indiánskych stanoch típí, umývajú sa v potoku, varia si jedlá na ohni a zabávajú sa v okolitom lese. Tentokrát však skauti prichádzajú do svojho lesa naposledy. V dôsledku plánu ťažiť tu lítium môže ich divočina navždy zmiznúť.

Hrdinom filmu je 11-ročný Martin, mestský chlapec rozmaznaný civilizačnými vymoženosťami, ktorého jeho otec prihlási do tábora uprostred divočiny, aby zažil skutočné dobrodružstvo. Lenže táborové hry Martina vôbec nebavia, radšej by trávil čas so svojím mobilom. V noci sa preto rozhodne z tábora utiecť, les ho však nepustí. Čarovné lesné bytosti trpia nedostatkom vody, ktorá sa ukryla pred ťažiarmi. Martinovi sa ukážu, lebo má tri predmety potrebné na ich záchranu. On však bytosti len zištne využije, aby mu pomohli vyhrať v táborovej hre. Keďže Martin svoju časť dohody nesplnil, čarovné tvory mu začnú škodiť, až sa napokon jeho podvodné konanie odhalí pred všetkými v tábore. Martin si uvedomí svoju chybu, postupne si nachádza cestu ku kolektívu a s pomocou dievčatka prezývaného Líška pomôže zachrániť les a vodu pred chamtivými, bezohľadnými dospelými.

Hlavnú postavu si v rodinnom filme Martin a tajomstvo lesa zahral skúsený detský herec Sebastian Pöthe, ktorý sa objavil už v niekoľkých celovečerných filmoch (Operácia Anthropoid, Balada o pilotovi, Hodinárov učeň). Skúsenosti s filmom má aj jeho herecká partnerka Josefína Krycnerová, alias Líška, ktorá účinkovala vo filme Záhradníctvo: Rodinný priateľ, v televíznom filme Mária Terézia či v čoskoro premiérovanom Zátopkovi. V dospelých úlohách sa predstavia napríklad Vasil Fridrich a Aleš Petráš ako táboroví vedúci a Kristýna Boková či Ester Geislerová ako matky malých táborníkov.

Režisérom filmu je Petr Oukropec, ktorý už natočil dva filmy pre deti a mládež – Modrý tiger a Ani vo sne! A ako producent sa podieľal na vzniku mnohých oceňovaných českých a slovenských filmov za posledných 25 rokov (Baba z ľadu, Tiché dotyky, Nech je svetlo, Služobníci).

Film Martin a tajomstvo lesa prichádza do slovenských kín už zajtra, vo štvrtok 26. augusta 2021 so slovenským dabingom, v distribúcii spoločnosti Bontonfilm.