Masaryka uvidia diváci v limitovanej predpremiére už tento rok

Karel Roden vo filme Masaryk

Nový film českého režiséra Júliusa Ševčíka Masaryk s Karlom Rodenom v hlavnej úlohe, venovaný jednému životnému obdobiu diplomata a politika Jana Masaryka vstúpi do slovenských kín v marci 2017. Už tento rok sa však uskutoční predpremiéra filmu v limitovanom počte predstavení v Bratislave. V závere tohto roka 15. – 20. decembra a 29. decembra bude film v limitovanej predpremiére premietať bratislavské kino Mladosť. Predpredaj vstupeniek bol už zahájený.

Rozhodli sme sa Masaryka ukázať v exkluzívnej predpremiére ešte tento rok v decembri. Urobili sme tak v Prahe aj v Bratislave. Pevne veríme, že týmto špeciálnym filmovým vianočným darčekom uspokojíme aspoň tých najväčších zvedavcov a navnadíme všetkých milovníkov dobrého filmu na marec do všetkých slovenských kín,“ vysvetľuje Denisa Biermannová zo spoločnosti Garfield Film, ktorý je distribútorom filmu.

Film predstavuje Jana Masaryka ako vlastenca, zapáleného diplomata a bohéma, milujúceho ženy, umenie a hudbu, ktorý viedol v súkromí extravagantný život – skutočný protipól jeho diplomatickej dráhy. Historici sa zhodujú na tom, že Jan Masaryk bol v dvadsiatych rokoch často vídaný v nočných podnikoch. Zatiaľ, čo jeho otec, T. G. Masaryk bol vnímaný ako ušľachtilý puritán, jeho syna zvykli prezývať Veselý Jan. Zaujímavou zhodou okolností je fakt, že práve Karel Roden už v minulosti stvárnil i postavu T. G. Masaryka. Podľa jeho slov sa však zdá, že aktuálnu úlohu jeho syna si vychutnal viac: „Reálie okolo Masarykovcov mám naštudované len zbežne, no myslím, že mi je bližší Jan Masaryk než T. G. Masaryk,“ priznáva.

Jan Masaryk bol údajne tiež vyhľadávaným objektom žien. Vo filme jednu z jeho príležitostných lások, herečku a speváčku Madlu, ktorá je fiktívnou postavou, hrá modelka Eva Herzigová. A kto mohol byť inšpiráciou? Dobové dokumenty svedčia o tom, že noviny často špekulovali o Masarykovom vzťahu k herečke Adine Mandlovej či speváčke Jarmile Novotnej, s ktorými bol často vídaný. Písalo sa tiež o jeho pomere s partnerkou Karla Čapka, herečkou Olgou Scheinpflugovou.

Vo filme okrem Karla Rodena uvidíme plejádu domácich hereckých osobností v úlohe skutočných historických postáv – Oldřicha Kaisera ako prezidenta Edvarda Beneše, Jiřího Vyorálka ako Konráda Henleina, Roberta Jaškówa ako Emanuela Moravce. Ďalej hrajú Emília Vášáryová, Zuzana Kronerová, Martin Hoffman.