Matka alkoholička, brat magor, to je teda (filmová) dráma

Keď Kobry a užovky získavali jedno pozitívne hodnotenie za druhým, polemizoval som nad tým, čím je tento celkom nenápadne tváriaci sa film tak výnimočný. Pochopíte to hneď po jeho vzhliadnutí. Kobry a užovky sú totiž neuveriteľne pravdivý film.

Ide o príbeh dvoch bratov žijúcich niekde v stredočesku. Obaja sú istým spôsobom trosky, no Užovka s tým chce aspoň niečo urobiť. Tiahne mu na štyridsať, je bez práce, bez partnerky a má dojem, že má poslednú šancu, aby to napravil. Naskytne sa mu príležitosť, ktorú nemieni premárniť. Jeho brat Kobra je ešte stále nezodpovedné decko, feťák a magor, žijúci s večne opitou matkou. Stavia si vzdušné zámky a vykráda chatky. Vo chvíli, keď všetko nasvedčuje tomu, že by Užovka mohol byť konečne šťastný, objaví sa Kobra. Starší brat sa mu rozhodne dať lekciu, ibaže situácia sa vymkne kontrole.

Precízne napísaný scenár Jaroslava Žváčeka vyráža dych. Príbeh je excelentne vyskladaný, bez zbytočných dier, nezmyselných konaní, je to jednoducho život, ktorý môže prežívať ktokoľvek z nás, či z našich susedov a ani o tom nemusíme vedieť. Divák sa to pozerá v nádeji na záchranu hlavných hrdinov, pričom však okrajovo od začiatku tuší nejakú drámu. Na rozdiel od iných filmov, táto dráma prichádza, no prichádza prirodzene, bez rušivých elementov, bez diváckeho znásilňovania. Keď si na konci divák uvedomí, koľko málo krokov delí príbeh od reality, ostáva zaskočený.

Okrem skvelého príbehu sú však Kobry a užovky aj skvelým hereckým koncertom Matěja a Kryštofa Hádkových. Pri sledovaní mi v tomto prípade ani nevadilo, že ich už pomaly vidieť v každom druhom filme a keďže väčšinou osve, tak to vyzerá, že hrajú naozaj všade. V tomto prípade to bol skvelý výber. Najväčším zážitkom je však Jana Šulcová v úlohe matky alkoholičky. Nie je na obraze príliš často, ale dojem necháva nezabudnuteľný.

Režisér Jan Prušinovský nadchol divákov i kritiku už filmom Okresní přebor – Poslední zápas Pepíka Hnátka, pričom Kobrami a užavkami sa posunul žánrovo oveľa ďalej, aby opäť dokázal, že nie je režisérom náhodou. Možno sa vám, tak ako mne, nebude chcieť do toho filmu príliš ísť, keď to však prekonáte, budete nadšení.

Kobry a užovky vyšli na DVD v distribúcii spoločnosti Bontonfilm. Medzi bonusmi nájdete fotogalériu a filmový trailer. Priznám sa, že Film o filme by som v tomto prípade prijal s nadšením. Zvuk je v dvoch formátoch (5.1 a 2.0) a v oboch prípadoch je veľmi dobrý, rovnako, ako obraz.

Pavol Božík
80%

Réžia: Jan Prušinovský
Hrajú: Matěj Hádek, Kryštof Hádek, Jan Hájek, Lucie Žáčková, David Máj, Lucie Polišenská, Věra Kubánková, Jana Šulcová, Jan Vápeník, Martin Bonhard, Thomas Zielinski, Pavel Tesař

Distribúcia: Bontonfilm
Rok vydania: 2016
Formát: DVD
Celková dĺžka: 111 minút
Jazyková verzia: česká (5.1 a 2.0)
Titulky: české, české pre nepočujúcich, anglické
Bonusy: Fotogaléria, trailer