Film o Michaelovi Kocábovi mieri do kín, kam ho uviedla prezidentka Čaputová

17. novembra vstúpi do kín celovečerný dokument Michael Kocáb – rocker verzus politik poprednej režisérky Olgy Sommerovej. Film chce ukázať, že o histórii nerozhodujú len šťastné alebo nešťastné náhody, ale aj to, čo sa nazýva úlohou osobnosti v histórii.

Celý život Michaela Kocába sprevádza boj za ľudské práva, politickú kultúru a demokraciu. Okrem iného sa mu podarilo stiahnuť sovietske vojská z Československa, je jedným zo zakladateľov Občianskeho fóra a za prezidenta nominoval Václava Havla. V roku 2009 sa stal ministrom pre ľudské práva a národnostné menšiny a neskôr vládnym komisárom pre ľudské práva. Je skladateľom rockovej, filmovej a klasickej hudby. Ešte ako študent v roku 1977 založil kultovú rockovú skupinu Pražský výběr, ktorá vystupuje dodnes. Kocábovým majstrovským dielom v oblasti klasickej hudby je balet Odysseus pre Laternu Magiku, ktorý sa hral po celom svete, päť týždňov aj na Broadwayi.

Celovečerný dokument ponúka portrét hudobníka, ktorý sa stal aj politikom, a ktorý zostáva osobitým a nezameniteľným občianskym aktivistom. Jeho životné etapy prechádzajú od kľúčových momentov detstva, mladosti, dospelosti až po zrelý vek, cez ktorého perspektívu sa Michael Kocáb na seba a svoj život v mnohých komentároch pozerá.

Mojou ambíciou je vytvoriť atraktívny životopisný a kreatívny portrét muža pohybujúceho sa medzi hudbou a politikou, ktorý nikdy predtým nebol prezentovaný v takom komplexnom rozsahu, vysvetľuje režisérka. Tá nachádza hlavnú postavu v akomsi stave životnej harmónie, vo vzťahu k minulosti, prítomnosti a aj k budúcnosti, čo pozitívne potvrdzujú členovia jeho rodiny v intímnom rodinnom prostredí.

Olga je úplne autonómna filmárka, ktorá si láskavo vypočuje želania a možné námietky objektu svojho filmu – niekedy sa hovorí hrdinu, ale nejako mi to nejde z úst – a potom si to aj tak urobí po svojom. Mal som veľa želaní a návrhov, ale prešli iba tie, ktoré Olge konvenovali. Z jej pohľadu je to jej film. Rozhodne som však poctený, že si ma Olga vybrala, prezrádza Michael Kocáb.

Výsledkom je portrét umelca a politika, ktorý namiesto očakávanej nekompromisnej zúrivosti starého rockera ponúka životný optimizmus sprevádzaný sympatickou pokorou k úspechom a sebaironickou reflexiou nad vlastnými chybami a omylmi. Film Michael Kocáb – rocker či politik prinesie 17. novembra do kín CinemArt SK.

Dokument Michael Kocáb – rocker verzus politik uviedla do slovenských kín prezidentka Zuzana Čaputová, ktorá vo filme aj účinkuje. Ďakujem pani prezidentke Čaputovej. Bol to môj sen, aby vystúpila v našom filme a vám všetkým Slovákom závidím takú prezidentku. Vo vašej republike nádherne svieti a je to úžasná štátnička v rámci celej Európy, dodal Michael Kocáb.