Minulo sa ticho

Rok a tri mesiace odkladaná premiéra. Avšak napokon sa film Tiché miesto: Časť II. do kín dostal, pričom fanúšikovia, ktorí nemajú v domácej filmotéke prvý diel, si ho mohli pripomenúť vďaka aktuálnemu zaradeniu do programu televízie vysielajúcej v bratislavskej Koliby. Tá jednotku zaradila do programu päť dní pred premiérou dvojky v slovenských kinách a myslím, že lepšie promo si filmový distribútor ani nemohol priať.

Pretože už v roku 2018, pri premiére prvého dielu sa hovorilo o jednom z najzásadnejších hororov súčasnosti (a fakt, koľko ich na kiná zaútočilo hneď po ich otvorení je priam šokujúci), ktorý vďaka originálnej téme a presvedčivému spracovanie získaval ovácie po celom svete a doslova dych lapajúci žáner pozviechal z popola. Zároveň si dovolím tvrdiť, že ten rok a tri mesiace, kedy sa čakalo na ako tak fungujúce kiná, sa práve o premiére tohto filmu hovorilo najviac. Napokon sa dočkali, myslím, že nielen, milovníci žánru.

Nevie sa, odkiaľ prišli, ale okamžite po invázií na našu planétu sa postavili na vrchol potravinového reťazca. Reagovali na ľubovoľný zvuk a jeho pôvodcu bleskurýchle zlikvidovali. Abbottovci prežili aj preto, že sa kvôli najstaršej dcére všetci naučili  komunikovať posunkovou rečou. Lenže ani to im nakoniec nepomohlo, priamy stret s votrelcami neprežil otec rodiny Lee a matka Evelyn zostala sama s tromi deťmi, z ktorých jedno je nemluvňa, úplne sama. 

Pragmatickej Evelyn je jasné, že zostať nažive dokáže len s pomocou ostatných, ktorí prežili. A tak Abbottovci opúšťajú svoju farmu, ktorá bola vďaka systému pomerne prísnych pravidiel relatívne bezpečným miestom. Vydávajú sa na extrémne nebezpečnú cestu, na konci ktorej, snáď, čaká niekto, kto im pomôže. Počas svojho putovania si však uvedomia, že rovnako veľké nebezpečenstvo ako od votrelcov z inej planéty, im môže hroziť aj od vlastných ľudí, ku ktorým upínali všetky svoje nádeje na záchranu. Ako hovorí cynický drsniak, ku ktorému sa pridajú: Ľudia, ktorí ostali, si záchranu rozhodne nezaslúžia.

Najzásadnejší problém pokračovania prichádza hneď v úvode projekcie, kedy sa tvorcovia rozhodli vrátiť na samotný počiatok udalosti. Aspoň na chvíľu. Prvý diel filmu totiž začína dňom 89 a nikto netušil, čo bolo predtým. Tvorcovia sa to rozhodli aspoň v krátkej časti vysvetliť, no problém je, že aj tento začiatok sa točil s odstupom času a teda, hlavná detská hrdinka povyrástla a zoštíhlela, no najviac v tejto oblasti kazí Noah Jupe, ktorý sa veľmi rýchlo premenil z detského herca a hereckého pubertiaka a ani prilba v úvodnej scéne to nezachráni. Práve v jeho prípade vidieť najviac hru s časom, ktorá v úvode filmu ide proti tvorcom.

Našťastie, na konci filmu si to už nikto nebude pamätať, pretože po krátkej úvodnej časti film absolútne prirodzene nadväzuje na svojho predchodcu a roztáča sa taká akcia, že dovidenia. Začína sa boj o prežitie. Divák si nepochybne pamätá, že v prvej časti vlastne práve dcéra Abbottovcov prišla na to, ako sa z vesmírnymi monštrami popasovať, čo v aktuálnej filmovej novinke privádza k dokonalosti, aj keď samozrejme cestou neskutočných problémov, ktorými ohrozí nielen seba, ale i svoje okolie.

Prvá tretina filmu je veľká akcia, druhá tretina mierne poľavuje a dáva divákovi priestor nadýchnuť sa, záver filmu je akčný a našťastie aj zmysluplný. Dvojka Tichého miesta je nielen dôstojným pokračovaním svojho predchodcu, ktorý určite neurazí žiadneho fanúšika žánru, ale tiež jasnou cestou k (zrejme) záverečnej trojke, ktorá sa po spustení záverečných tituliek priam pýta.

Obsahovo filmu niet čo vytknúť. Po pomerne tichej prvej časti je tu viac akcie, viac strašiacich elementov, ktoré by som pokojne oželel, pretože po vzhliadnutí prvej časti som Tiché miesto vnímal trochu inak, než epopeju strašiacu vyletujúcimi vtákmi, či objavenou mŕtvolou za závesom. To je trochu lacné, zvlášť, keď si človek spomenie, že prvú časť prežil s napätím v žalúdku a v podstate relatívne potichu.

Čo sa týka hereckých výkonov, tak obaja detskí herci (batoľa s kyslíkovou maskou na tvári nerátam) naďaleko prekonávajú svojich dospelých hereckých kolegov, pričom u Emily Blunt som sa nevedel celých deväťdesiat minút zbaviť pocitu, že nakrúcanie musela prežiť prinajmenšom v alkoholickom opare. Avšak Millicent SimmondsNoah Jupe a k tomu k dokonalosti vyšperkovaní vesmírni votrelci kraľujú filmu, ktorí ani zďaleka nie je zbytočnou dvojkou.

Ak máte chuť pripomenúť si jednotku predtým, než sa vyberiete na dvojku, využite jej nedávne uvedenie na obrazovky, ktorým televízia na Kolibe dokázala, aký katastrofický je slovenský dabing a iba divákov utvrdila v tom, že by sa filmy mali z ďalšieho dôvodu vysielať iba s titulkami a v pôvodnom znení. Tak sterilný (bez emočný) dabing, ktorý navyše vyprodukoval dohromady asi sedem viet, som už dlho nezažil. V každom prípade, prostredníctvom služby Lepšia.TV môžete nielen tento film vzhliadnuť v archíve ešte zhruba tri týždne a to za veľmi východných podmienok pre každého.

Pavol Božík
80%

Réžia: John Krasinski
Scenár: John Krasinski
Hrajú: Emily Blunt, Cillian Murphy, John Krasinski, Millicent Simmonds, Noah Jupe, John Krasinski

Premiéra: 10. jún 2021
Distribuuje: Cinemart Slovensko
Žáner: horor
Verzia: 2D so slovenskými titulkami
Čas projekcie: 98 minút