Na plný plyn

Le Mans ´66

Prežil som (a to slovo používam zámerne), niekoľko filmov, ktoré by som si za normálnych okolností nikdy nepozrel, pretože napríklad hovoria o americkom futbale, a keďže nerozumiem ani trenčianskemu futbalu, nieto ešte americkému, mnohokrát som ani nepochopil, o čo autorom išlo. Zvíťazili však dobré kritiky, nominácie na rôzne ocenenia, či skvelé herecké obsadenie, ktoré ma vždy presvedčili, že by bolo vhodné ten ktorý film si pozrieť. Nie vždy na konci nasledoval dobrý pocit, ale našlo sa.

Moja cesta k filmu Le Mans ´66 bola vlastne obdobná. Pri uvedení do kín ma viac než stručná anotácia skutočného príbehu zaujalo herecké obsadenie. Matt DamonChristian Bale sú herecké legendy, a ani jedného si nepamätám v zlom filme. Ich spoločný herecký koncert by mohol byť zaujímavý, ale nie vždy to platí. K tomu sa ešte prikmotril Noah Jupe (Suburbicon: Temné predmestie, Smrtihlav, Neobyčajný chlapec, Tiché miesto, Holmes a Watson), podľa mňa najtalentovanejšia detská hviezda od čias Macaulaya Culkina a v menšej, no nie nevýraznej úlohe i Talian Remo Girone, niekdajší predstaviteľ mafiánskeho bossa Tanna Cariddiho z dnes už kultového talianskeho seriálu Chobotnica. Následne sa začali sypať nominácie na najprestížnejšie filmové ocenenia (štyri nominácie na Oscara, medzi nimi i v najprestížnejšej kategórii Najlepší film, Zlatý Globus, či ceny BAFTA). Ale tá téma… Zaručia mi všetky tieto pozitíva zážitok z dva a pol hodinového filmu, keď absolútne nerozumiem športu, ktorému sa venuje a navyše ho považujem za adrenalínovú aktivitu samovrahov?

V roku 1959 je Carroll Shelby na absolútnom vrchole, vyhral najťažšie automobilové preteky na svete: 24 hodín Le Mans. Po najväčšom triumfe nezdolného Texasana ale príde zdrvujúca rana – lekári zistia, že má srdečnú vadu, ktorá mu nedovoľuje ďalej v pretekaní pokračovať. Shelby tak začne novú kariéru automobilového konštruktéra. Stane sa členom tímu, do ktorého patrí aj vynikajúci skúšobný jazdec a britský šampión Ken Miles. Miles je nielen špičkový jazdec oddaný svojej rodine, ale aj neznesiteľne arogantný muž, neschopný akéhokoľvek kompromisu. A práve tento tím automobilových šialencov si najme Henry Ford II, aby pre jeho automobilku navrhli a postavili dokonalé pretekárske auto. 

Ford sa totiž rozhodne pomstiť Enzovi Ferrarimu za to, že nakoniec odmietol dohodnutú fúziu svojej automobilky s Ford Motor Company. Autá stajne Ferrari víťazia na okruhu Le Mans nepretržite už od roku 1960. Shelby, Miles a ich tím sú odhodlaní s autom Ford GT40 túto víťaznú šnúru pretrhnúť. Proti nim stojí neporaziteľné Ferrari, fyzické zákony a ich osobní démoni. Navzdory prekážkam a obmedzeniam, ktoré im do cesty stavia aj samotný majiteľ Ford, vyvinú revolučné vozidlo, ktoré prevalcuje každého konkurenta. Ich úsilie si vyberá nemalú daň – týmto mužom však víťazstvo stojí za to.

Filmová životopisná dráma Le Mans ´66 je pre mňa osobne jedno z najväčších filmových prekvapení minulého roku. Ohromujúci filmový zážitok, ktorý režisér James Mangold nakrútil podľa skutočných udalostí, s famóznym hereckým obsadením a dôrazom na autentickosť, presvedčivosť a emócie. Divák absolútne nemusí rozumieť športu, o ktorom je, jeho pravidlá sa v podstate riešia až v samotnom závere dva a pol hodinového tajfúnu plného zvuku vytuningovaných motorov.

A presne takou rýchlosťou, akú vie dosiahnuť filmový automobil, sa rúti celý film, v ktorom nie je jediné hluché miesto. Film Le Mans ´66 má ohromujúci spád, vo finále divák nemá pocit, že by práve ubehlo 150 minút, iba si uvedomí, že vďaka akémusi pomyselnému okruhu prežil úplne všetky emócie, ktoré si vie predstaviť a je absolútne spokojný. Pre mňa osobne najlepší zahraničný film minulého roku a zároveň jedno z najväčších filmových prekvapení vôbec. To, čo mi La Mans ´66 dal, som od neho nečakal ani v tom najodvážnejšom sne.

Film som videl v 4K Ultra HD prevedení, odporúčam práve túto verziu, ktorá je zárukou toho, že k famóznemu príbehu a jedinečným hereckým výkonom dostanete ešte aj dokonalý obraz a zvuk a to dokonca i v prípade výborného českého dabingu. Aj túto verziu k nám priniesla okrem DVDBlu ray, distribučná spoločnosť Bontonfilm.

Bohužiaľ, neviem ohodnotiť množstvo, ani kvalitu bonusovej výbavy v teritóriu Čiech a Slovenska. Kúpil som si totiž škandinávske balenie, ktoré síce obsahuje totožný 4K Ultra HD disk s tým, ktorý sa distribuuje v Čechách a na Slovensku, avšak priložená Blu ray verzia filmu má iné lokačné parametre. Bonusy obsahuje práve Blu ray disk, sú obsiahle a mimoriadne zaujímavé, ale žiaľ neviem potvrdiť, či totožné s tými, ktoré divák nájde na disku zakúpenom v Čechách, alebo na Slovensku.

Pavol Božík
100%

Réžia: James Mangold
Hrajú: Matt Damon, Christian Bale, Jon Bernthal, Caitriona Balfe, Tracy Letts, Josh Lucas, Noah Jupe, Remo Girone, Ray McKinnon

Žáner: Životopisná dráma
Pôvodný názov: Ford v Ferrari
Rok výroby: 2019 (13. november 2019)
Distribúcia: Bontonfilm
Rok vydania: 2020
Formát: DVD, Blu ray, 4K Ultra HD
Celková dĺžka: 152 minút
Zvuk (4K UHD): anglický (Dolby Atmos), anglický (Dolby True HD 7.1), anglický (DTS-HD Master Audio 2.0), český, taliansky, francúzsky, poľský (5.1)
Titulky (4K UHD): české, anglické pre nepočujúcich, fínske, švédske, dánske, nórske, talianske, anglické, francúzske, nemecké, španielske, dánske, poľské
Bonusy:
* bonusový materiál je pribalený na priloženom Blu ray disku