Na počiatku hra, potom boj o život

Nevinné detské hry, ktoré poznáme všetci, sa na plátnach kín zmenia na boj o holý život. V horore Schovaní, neschovaní si nikto nebude môcť byť istý, či sa dožije konca – ani známe herecké tváre, ktoré v obľúbených seriáloch prežili útoky monštier z iných svetov či útrapy dospievania. Asa Butterfield, ktorý je známy ako Otis zo seriálu Sexuálna výchova, a Natalia Dyer, obľúbená Nancy z megahitu Stranger Things, sa zapletú s dávnym zlom, ktoré sa chce hrať. Už 30. novembra sa v kinách dozvieme, ako v nerovnom súboji dopadnú.

V príbehu hororovej novinky, za ktorou producentsky stoja bratia Russovci, režiséri superhrdinských tímoviek Avengers: Infinity War a Endgame, objaví skupina tínedžerov prekliaty nôž. Spočiatku nevinná párty s čudesnou rekvizitou sa zvrhne, keď sa ukáže, že nôž prebúdza démona, ktorý ich núti hrať príšerné a smrtiace verzie detských hier, v ktorých nemôžu byť víťazi, iba preživší. Naháňačka? Schovávačka? Na akú hru z detstva si ešte spomeniete? V prípade tohto filmu určite nebude platiť známe porekadlo o sláve víťazom a cti porazeným.

Salem, v ktorom sa príbeh odohráva, je americké mesto, neslávne známe procesmi s čarodejnicami v 17. storočí minulého tisícročia. História sa rada opakuje a vyzerá to, že mestečko je možno naozaj dodnes prekliate. Čerstvo zverejnený trailer ukazuje, že sa v ňom treba mať na pozore, pretože dávne hriechy si môžu vybrať svoju daň na nič netušiacej mladej generácii.

A práve nastupujúca generácia sa v prípade filmu Schovaní, neschovaní postavila pred kamery, ale aj za ne. Novinku režírovala kreatívna dvojica Eren CelebogluAri Costa, ktorej dalo šancu nezávislé štúdio AGBO, za ktorým stoja vyššie spomínaní bratia Anthony RussoJoe Russo. Spoločne s ďalšími skúsenými hollywoodskymi producentmi sa rozhodli vytvoriť platformu, ktorá bude produkovať tvorbu inovatívnych začínajúcich filmárov, spisovateľov či herných vývojárov. Z ich dielne sme mohli aj u nás vidieť filmy Všetko, všade, naraz či Vyprostenie a niekoľko filmov nás čaká aj v blízkej budúcnosti. Horor Schovaní, neschovaní bude najbližším z nich – v novembri ho do slovenských kín prinesie distribučná spoločnosť Continental film.