Napriek dôchodkovému veku je Johnny English vo výbornej forme

Vzhľadom na svoj vek by si už mohol dávno užívať výsluhový dôchodok. Jemu sa však odpočívať nechce a tak v prestížnej škole vyhľadáva nádejných agentov, ktorí by sa v budúcnosti mohli postaviť na obranu ostrovného Anglicka. Ibaže Anglicko je v ohrození už teraz a tak sa Johnny English zhodou (ako inak) bizarných udalostí vracia do akcie, aby svoju rodnú zem uchránil od najväčšieho kybernetického útoku v histórii. A hlavne, aby všetkým dokázal, že ešte ani náhodou nepatrí do starého železa.

Aby sme si rozumeli, Johnnyho Englisha, penzionovaného tajného agenta, ktorý sa na staré kolená stal učiteľom, by do služieb vlasti za normálnych okolností nepovolal ani ten najväčší šialenec. Avšak istý geniálny počítačový hacker odhalil identitu všetkých aktívnych agentov britskej tajnej služby a premiérka pripomína povestného topiaceho sa, ktorý sa chytá slamky. 

Zhodou jemu vlastných nešťastných náhod je Johnny English tým jediným, kto môže práve teraz zachrániť svoju krajinu. Čo na tom, že si absolútne netyká s najnovšími technologickými hračkami. Sám totiž hovorí, že digitálneho zloducha možno dopadnúť iba s analógovým prístupom. 

English sa navyše vydáva do akcie vybavený verným asistentom Boughom, ktorý po ňom obyčajne zahladzuje následky jeho činov. Prvé kroky oboch mužov mieria na Azúrové pobrežie, kde sa tajomný hacker vyskytoval naposledy. Tu sa odohrá prvá kapitola súboja digitálneho génia s analógovým idiotom, súboj, ktorý zďaleka nemusí byť tak jednostranný, ako sa na prvý pohľad zdá. Na strane Johnnyho Englisha sú totiž nielen verný Bough a Spravodlivosť, ale aj schopnosť urobiť vždy to najhoršie možné rozhodnutie a dostať sa z tejto situácie bez akýchkoľvek šrámov.

Zdá sa, že sedem rokov v živote najgrambľavejšieho agenta v histórii Veľkej Británie je dostatočne dlhý čas na zabudnutie ostatného fiaska a ideálna epocha na odštartovanie nového šialenstva. Rowan Atkinson sa vracia v treťom špiónskom filme nazvanom Johnny English znovu zasahuje.

Johnny English sa v podaní Rowana Atkinsona prvý raz objavil na striebornom plátne v roku 2003 a mal deklarovať fakt, že populárny britský herec to so smrťou legendárneho Mr. Beana myslí celkom vážne. Pred tými šestnástimi rokmi však asi iba málokoho napadlo, že v cirka sedemročných cykloch sa Johnny English bude vracať na plátna kín. A predsa.

Rowanom Atkinsonom je zábava. Napriek slušnému veku sa nebojí urobiť zo seba blázna a ešte sa pri tom aj dobre baviť. A samozrejme, pobaviť tým diváka. Johnny English znovu zasahuje je filmom, ktorý síce neohúri príbehom, i keď aktuálne apeluje na nebezpečenstvo moderných technológií, ktoré sa pomaly ale iste menia z dobrého sluhu na zlého pána.

Serióznosť však v prípade tejto série očakáva zrejme iba málokto. Kvalitnú zábavu ale určite väčšina. A Rowan Atkinson má v tomto smere stále čo ponúknuť. Bavil som sa, pretože som očakával suchý britský humor, sériu udalostí, ktoré by sa za normálnych okolností nemohli stať, inteligentnú zábavu, ktorej vrcholom nebude hlasný prd pred britskou premiérkou a… dočkal som sa.

Napriek tomu, že šablóna príbehu i jeho podstata a smerovania sú divákovi jasnejšie ešte predtým, než vloží disk do prehrávača, Rowan Atkinson, ktorý sa sám podieľal i na scenári filmu Johnny English znovu zasahuje, opäť nesklamal a v spoločnosti Emmy Thompson, Olgy KurylenkoBena Millera sa cíti bezpečne i príjemne zároveň. A divák našťastie s ním.

Aktuálnu filmovú novinku Johnny English znovu zasahuje vydáva spoločnosť Magic Box na DVD, Blu ray a tiež v najkvalitnejšom 4K Ultra HD prevedení. To sme vďaka distribučnej spoločnosti mali k dispozícii na recenziu i my. Kvalita obrazu a pôvodného zvuku (DTS X) sú na najvyššej úrovni, vydarený je i český dabing. 4K Ultra HD balenie samozrejme prináša i disk s Blu ray verziou filmu. A práve na Blu ray disku divák nájde i sériu bonusových materiálov, prostredníctvom ktorých nazriete do zákulisia nakrúcania tejto vydarenej komédie.

Pavol Božík
80%

Réžia: David Kerr
Hrajú: Rowan Atkinson, Ben Miller, Olga Kurylenko, Jake Lacy, Emma Thompson

Žáner: Komédia
Rok výroby: 2018 (Svetová premiéra: 5. októbra 2018)
Pôvodný názov: Johnny English Strikes Again
Distribúcia: Magic Box
Rok vydania: 2019
Formát: DVD, Blu ray, 4K Ultra HD
Celková dĺžka: 88 minút
Zvuk (4K Ultra HD): anglický (DTS X), český (5.1) a 4 ďalšie jazykové verzie
Titulky (4K Ultra HD): české, anglické pre nepočujúcich a 6 ďalších jazykových verzií
Bonusy:
* Génius komédie Rowan Atkinson
* Obsadenie
* Odkaz Johnnyho Englisha
* Virtuálna realita
* Vychytávky
* Autá
* Lokácie a design
* Komentár režiséra