Pomsta duchov z domu Winchester

Pravdupovediac, netuším, či sa mám k filmu Winchester: Sídlo démonov stavať ako k niečomu, čo je nakrútené, alebo aspoň inšpirované skutočnými udalosťami, pretože film sa tak tvári. Nič to však nemení na tom, že je to horor, ktorý je výborne spracovaný a hlavne má silnú myšlienku.

Nie je to síce maestro King, ktorý nepotrebuje strašiť zvukovými efektmi, ale dokáže vytvoriť atmosféru, pri ktorej behá mráz po chrbte, tu sú desivé momenty dosť odkázané práve na dramatickú muziku, ale ten odkaz je neuveriteľný a zvlášť v dnešnej dobe nekončiacich a nezmyselných teroristických útokov je mimoriadne silný. Každý, kto zomrie nevinne, neodchádza na spokojný odpočinok, ale má potrebu sa pomstiť. Isteže, dejová fabulácia, ale mierená rovnako presne, ako pažby pušiek, od ktorých sa celý dej filmu Winchester: Sídlo démonov odvíja.

Veríte na duchov? Okná, za ktorými je stena, dvere otvárajúce sa do prázdna, schody, ktoré nikam nevedú, tajné chodby, stĺpy postavené hore nohami, labyrint miestností. Obrovské sídlo Winchesterovcov ťaží hrôzostrašná atmosféra i história. Jeho stavba prebiehala nepretržite 38 rokov, 7 dní v týždni, 24 hodín denne. Akákoľvek prestávka mala strašné následky.

Chodbami sídla sa na prelome storočí zakráda tajomná postava celá v čiernom, nikto nesmie vidieť, čo sa skrýva pod jej čiernym závojom. Nie je ale démon, je to lady Sarah Winchester. Vdova a dedička zbrojárskeho impéria Winchesterovcov, ktorých opakovacie pušky pomohli dobyť Ameriku a zabili tisíce ľudí. Ľudia, ich prekliatie a duchovia teraz rodinu prenasledujú na každom kroku. Duchovia, ktorých na našom svete drží iba ich neuspokojená túžba po pomste.

Jediná šanca, ako ich upokojiť, je stavať pre nich sídlo. A tak vystrašená, posadnutá a prekliata lady Winchester stavia dom zasvätený duchom a démonom. Stavia zámok, väzenie a bludisko v jednom, zatiaľ čo tí najstrašnejší zo všadeprítomných démonov sa stále snažia vyrovnať si s Winchesterovcami svoje hrozné účty.

Fanúšikovia hororového žánru zrejme budú mať množstvo pripomienok k tomu, že v horore mnoho vecí nefunguje tak, ako sa snažia predstaviť tvorcovia v tomto filme. Samozrejme, sú to fajnšmekri, s ktorými sa v ich názore možno iba ťažko sporiť. Keby svoje námietky rozmenili na drobné, iste by sme s nimi súhlasili i my, laici, ktorí chceme sto minúť relaxovať, trochu sa báť a v konečnom dôsledku mať na konci dojem, že to malo zmysel.

Malo! V prípade filmu Winchester: Sídlo démonov je myšlienka naozaj šialená. Duchovia nebohých, ktorí zomreli výstrelom z pušky jednej z najznámejších značiek na svete a odišli na druhý svet nevinne, sa chcú pomstiť. Súčasná majiteľka firmy Winchester sa tak musí popasovať s nečakaným dedičstvom po svojom nebohom manželovi. A obrovské peniaze, ktoré neustálym predajom pušiek získava, investuje do stavby a prestavby domu duchov, v ktorom chce duchom obetí zbrojného priemyslu uľaviť a pomôcť im v pokoji odísť na večný odpočinok.

Ak to nebudem silou mocou brať zo strany filmového žánru zvaného horor, ktorý by som si zrejme osobne príliš nevychutnal, ale zo strany silného odkazu, považujem film Winchester: Sídlo démonov za vydarené dielo, ktoré má hlavu i pätu, dáva zmysel a navyše má silný odkaz, ktorého skutočnosť sa zjavne tak rýchlo nevytratí, ba práve naopak. Winchester: Sídlo démonov tak patrí skôr do kategórie filmov, nad ktorými sa treba zamyslieť a filmového deja sa netreba až tak báť. To skôr tých, ktorí ku zrodu takýchto pomstychtivých duchov priamo, či nepriamo prispievajú.

Film Winchester: Sídlo démonov prináša spoločnosť Bontonfilm na DVDBlu ray s českým dabingom, v ktorom sú dialógy potlačené voči intenzite hudby, čo je však v prípade hororových projekcií skôr zámer, keďže práve hudba vytvára strašidelné momenty. Medzi bonusmi je žiaľ iba filmová fotogaléria.

Pavol Božík
75%

Réžia: Michael Spierig, Peter Spierig
Hrajú: Helen Mirren, Jason Clarke, Sarah Snook, Angus Sampson, Laura Brent, Eamon Farren

Žáner: Horor
Rok výroby: 2018 (svetová premiéra 2. február 2018)
Distribúcia: Bontonfilm
Rok vydania: 2018
Formát: DVD, Blu ray
Celková dĺžka: 99 minút
Zvuk (Blu ray): anglický, český, maďarský (5.1 DTS HD)
Titulky (Blu ray): české, české pre nepočujúcich, maďarské
Bunusy (Blu ray): Fotogaléria