Novinkou prehliadky Be2Can 3 budú stretnutia s profesionálmi

Tretí ročník Be2Can ponúka priestor pre stretnutia a diskusie s niekoľkými profesionálmi k vybraným filmom a témam. Konkrétne MasterClassy budú viesť dvaja renomovaní českí filmoví publicisti, dramaturgovia Be2Can, známi aj ako autorská amoderátorská dvojica filmovej relácie Čelisti na českom Rádiu Wave Vít Schmarc a Aleš Stuchlý.

V piatok 28.10. v Kine Mladosť bude po projekcii filmu American Honey (Cena poroty na festivale v Cannes 2016) MasterClasss 01 Víta Schmarca s názvom Krehké svety za sklom o talentovanej britskej režisérke Andree Arnold, držiteľke Oscara 2013 za krátky film Osa. Začiatok projekcie 18:00 hod., začiatok MasterClass 20:45 hod..

Morálna imaginácia v pohybe – MasterClass 02 – je naplánovaný na sobotu 29.10. v Kine Film Europe, povedie ho Aleš Stuchlý a bude sa venovať tvorbe Bratov Dardennovcov vrátane ich najnovšieho filmu – sociálnej detektívke Neznáme dievča (nominácia na Zlatú palmu Cannes 2016). Začiatok projekcie 18:15 hod., začiatok MasterClass 20:05 hod.

V piatok 28.10 o 19.00 v Kine Film Europe uvedie spisovateľ a publicista Michal Hvorecký film nemeckej režisérky Maren Ade Toni Erdmann (nominácia na Zlatú palmu Cannes 2016) o vzťahu výstredného otca a ambicióznej dcéry. Komediálna dráma, ktorá sa stala senzáciou na festivale v Cannes a rovnako očarila divákov na MFF Karlove Vary, sa taktiež stretáva s nadšenými ohlasmi kritiky.

V utorok 25.10. v Kine Film Europe po projekcii tuniského filmu Hedi si redaktor Mirek Tóda pozval na diskusiu špecialistku na Blízky východ Mgr. Emíre Khidayer, PhD. Prvotina tuniského režiséra a scenáristu Mohameda Ben Attiu, ktorá získala na Berlinále 2016 Cenu za najlepší debut a Strieborného medveďa za najlepší mužský herecký výkon, je príbehom introvertného mladíka Hediho, ktorý sa má čoskoro oženiť s pôvabnou nevestou, pridelenou na základe rodinného dohovoru. Začiatok projekcie 19:00 hod., začiatok diskusie 20:30 hod.

Ďalší okrúhly stôl bude v piatok 28.10. v Kine Film Europe po projekcii filmu nemeckej režisérky Anne Zohra Berrached 24 týždňov (nominácia na Zlatého medveďa Berlinále 2016). Leitmotívom drámy, vyvolávajúcej veľmi emotívne reakcie a diskusie, je dilema ženy, ktorá sa dozvie, že čaká postihnuté dieťa. K okrúhlemu stolu si redaktor Otakar Horák pozval psychoterapeutku PhDr. Petru Klastovú – Pappovú, PhD., odborníčku na Downov syndróm prof. MUDr. Máriu Šustrovú, CSc. a prof. RNDr. Petra Sýkoru, PhD., riaditeľa Centra pre bioetiku. Začiatok projekcie 18:45 hod., začiatok diskusie 20:30 hod.