Od nuly až k nekonečnu

Jeremy Irons & Dev Patel vo filme Muž, ktorý poznal nekonečno

Sú vraj lacní, rýchli, ochotní a istým spôsobom geniálni. Aj v súčasnosti sa mnoho programátorov zrodí práve v Indii. Kto by to povedal? Niečo na tom bude, pretože aj Muž, ktorý objavil nekonečno pochádzal odtiaľ a jeho cesta za pravdou vôbec nebola jednoduchá.

Režisér a scenárista Matt Brown sa pozrel na príbeh indického matematika Srinivasana Ramanujana, mladého muža, ktorý v podstate začínal rátať na ruskom ščote, aby prišiel na to, že je v géniom. Presvedčený o svojej pravde, no tak akosi bez východiska, keďže tým jeho výpočtom nikto príliš neveril, či skôr nerozumel.

Keď sa mu napokon podarilo svoje teórie dostať k profesorovi Hardymu, jeho život sa zmení. Hardy, napriek odporu celého britsky sterilného akademického sveta pozýva Ramanujana do Cabridge a dáva mu možnosť rozvíjať a potvrdiť svoje matematické teórie. Nemá to však jednoduché, pretože k neprajníkom jeho intuitívnych matematických teórií sa nabaľujú ešte aj spoločenské predsudky.

Hardy sa však nevzdáva a je ochotný za svojho nového priateľa bojovať a presvedčiť o jeho geniálnom matematickom talente celý svet. Píše sa rok 1913 a svet je v pohybe. Mladý génius zanecháva doma tehotnú priateľku, budúcu manželku a netuší, že sa zároveň rúti do náručia vojny, ktorá ho môže pripraviť o život. Bude to stáť za to?

Istým spôsobom je Muž, ktorý objavil nekonečno vynikajúci film. Skvelá téma, skutočný príbeh chlapíka, o ktorého existencii, dovolím si tvrdiť, tušil iba málokto. Veľkým plusom príbehu je fakt, že hoci je to príbeh matematika, nie je to film o číslach a desivých teóriách, ale o človeku, ktorý s nimi prišiel. Teda je to film pre každého, i pre toho, kto má problém hoci i s malou násobilkou.

Celkovú hodnotu diela zachraňujú dve hviezdy v hlavných úlohách. Dev Patel (Milionár z chatrče, Báječný hotel Marigold) a Jeremy Irons (Borgiovci, Batman vs. Superman: Úsvit spravodlivosti). Až nemám odvahu premýšľať nad tým , ktorý je vo filme lepší, pretože sa obaja svojich úloh zhostili bravúrne. Je fajn, že tam sú, pretože bez nich by si ten film nikto nevšimol.

V čom je teda problém? V dĺžke filmu! Bez piatich minút dve hodiny, v ktorých absentuje akákoľvek akcia. Hold, je to životný príbeh matematika z Indie, skromného chlapca, ktorý žije svojimi číslami a vo veľkom svete sa v podstate stráca. Áno, chcelo to viac strihať, aby to malo trochu sviežejší spád. Ale inak tomu nie je čo vytknúť.

Magic Box vydal životopisnú dráma Muž, ktorý objavil nekonečno na DVD s českým dabingom a bez bonusovej výbavy. Zvuk, český dabing i obraz sú kvalitné a pre diváka, ktorého zaujímajú životopisné príbehy je tento z kategórie tých vydarených.

Pavol Božík
70%

Réžia: Matt Brown
Hrajú: Jeremy Irons, Toby Jones, Stephen Fry, Dev Patel, Jeremy Northam, Kevin McNally, Devika Bhise, Enzo Cilenti, Padraic Delaney, Richard Cunningham, Elaine Caulfield, Shazad Latif

Distribúcia: Magic Box
Rok vydania: 2016
Formát: DVD
Celková dĺžka: 114 minút
Jazyková verzia: anglická, česká (5.1)
Titulky: české