Osud, ktorý bolí

Ovácie na herecký výkon Zaca Efrona v novinke Iron Claw (zrejme sa postupne budeme častejšie stretávať s televíznym, či VOD názvom Železní bratia), vôbec nie sú prehnané. Síce nemôžem súhlasiť s výrokmi, ako Zac Efron konečne prekročil tieň muzikálového študenta zo strednej, pretože to sa mu podarilo už dávno a vrcholom doteraz bol bezpochyby jeho herecký koncert vo filme Zlato, ktorý mal pred pár dňami i slovenskú televíznu premiéru.

Zac Efron v novinke Iron Claw jednoznačne dokazuje, že precíznosť, s akou si vyberá to, v čom bude hrať, mu prináša ovocie v podobe jednoznačného rešpektu zo strany kritikov i divákov, pretože film od filmu dokazuje, že sa v ňom kreuje famózny charakterový herec, ktorý si hravo poradí s každým žánrom. Samozrejme, niečo mu je bližšie viac, niečo menej, uveriteľnejší je ako muž bojujúci o záchranu života svojho, či niekoho iného, alebo pasujúci sa s osudom, než ako plážový komediálny povaľač, avšak vo výsledku je z toho vždy zaujímavý filmový zážitok.

Faktom ale je, že v úlohe Kevina Von Ericha posunul svoju vlastnú latku opäť smerom hore a dokázal to i napriek tomu, že hoci sa v podstate okolo neho točí celý film, herecky sa nijako netlačí do popredia a dáva priestor vyniknúť i svojim hereckým partnerom, ktorí hrajú rovnako bravúrne. Čo do veku a skúseností by ich Efron mohol strčiť do vrecka, pretože ide väčšinou o síce zaujímavé, no predsa len o relatívne nové filmové tváre, avšak Efron ani na sekundu nezaberá priestor na plátne výlučne pre seba.

Samozrejme, ono je to spôsobené samotným príbehom, excelentne napísaným scenárom, výbornými exteriérmi a mnohými ďalšími sprievodnými elementami, ktoré napokon spôsobujú, že film sledujete s dvojhodinovou hrčou v krku, stiahnutým žalúdkom a akýmsi divným tlakom na hrudi. Ak to bol zámer tvorcov, tak im to vyšlo na jednotku.

Alebo k všetkým týmto pocitom prídete vďaka vlastnej nevedomosti. Šport v mojom prípade rovná sa rovnici s veľkou neznámou, wrestling som, trochu nadnesene, samozrejme, považoval za disciplínu, pri ktorej sa vreští. To iba preto, aby bolo zjavné, s čím som vchádzal do kinosály. Ďalší príbeh nejakého úspešného bojovníka, ktorý sa nechá mlátiť hlava, nehlava, hlava, hlava, hlava, nehlava a zrejme ani sám nevie prečo.

Iron Claw je však šokujúca životná dráma, pri ktorej jednoducho divák nadobúda pocit, že veta inšpirované skutočnými udalosťami musí byť iba reklamný ťah. To, čo prežije jedna jediná rodina, je podľa mňa neúnosné pre šesť samostatných rodín. Iron Claw je jedna obrovská dráma – despotický otec a tréner v jednej osobe, ktorý prostredníctvom svojich piatich synov – príbeh je ale rozprávaný v časovom horizonte, kedy už boli iba štyria – chce akoby dosiahnuť to, čo sa mu nepodarilo v čase vlastnej mladosti, matka (výborná Maura Tierney), ktorá v bezbrehej viere v Boha snaží presvedčiť nielen samú seba, že veci sa dejú preto, lebo Boh si to tak želá a od tejto zvrátenej myšlienky neupustí, ani keď… no, nebudem prezrádzať viac. A potom, v tej časovej línii, ešte štyria bratia, ktorí oplývajú bezbrehou súrodeneckou láskou a oddanosťou rodine, čo sa im stáva doslova osudným. V rodine, kde sa otcovi na otázky odpovedá vetou Áno, pane!, to ale ani nemohlo dopadnúť inak.

Iron Claw je skutočný príbeh nerozlučných bratov Von Erichovcov, ktorí sa začiatkom 80. rokov zapísali do histórie v silne konkurenčnom svete profesionálneho wrestlingu. Prostredníctvom tragédie a triumfu, v tieni svojho panovačného otca a trénera, hľadajú bratia nadživotnú nesmrteľnosť na najväčšej športovej scéne svojho času.

Film je určený všetkým, ktorí majú radi drámu, skutočné príbehy, šport, osudy skutočných osobností, ten záber je mimoriadne široký a i to prináša filmu tak vrelé hodnotenie. Nie je totiž iba záležitosťou špecifickej skupiny divákov, ale nájde sa v ňom každý milovník kvalitného filmového zážitku. Je to jeden z tých filmov, ktorý sledujete so zatajeným dychom a v podstate každú chvíľu krútite hlavou, že to predsa nie je možné.

Filmografia režiséra Seana Durkina je veľmi striedma. Za 13 rokov nakrútil tri (naozaj 3) filmy. Prvé dva hodnotené veľmi príjemne, avšak Železní bratia ho vystrelili do výšin a myslím si, že zvlášť pri filmových drámach budeme meno 42-ročného režiséra ešte často skloňovať. A keby aj nie, tak dojem, ktorý zanechal svojim aktuálnym filmom, ostane už navždy neodškriepiteľný. Chcete silný filmový zážitok? Toto je on!

Pavol Božík
90%

Kukni na to! je mediálnym partnerom filmu

Réžia: Sean Durkin
Hrajú: Zac Efron, Jeremy Allen White, Lily James, Harris Dickinson, Maura Tierney, Holt McCallany
Premiéra: 7. marec 2024
Čas projekcie: 132 minút
Jazyková verzia: originál s českými titulkmi
Distribuuje: Continental Film