Po útoku ani zďaleka nie je vždy hrôze koniec

Vždy, keď to niekde buchne, otrasie to celým svetom. Je absolútne jedno, kde to je, akým spôsobom, aké to má dôsledky, vždy to vyvolá diskusiu, pobúrenie a strach. A v tom všetkom sa akosi zabúda na tých, ktorí to prežívajú rovnako intenzívne a dramaticky a snažia sa urobiť všetko preto, aby sa to neopakovalo.

Deň patriotov je akčný thriller, ktorý režisér Peter Berg nakrútil podľa skutočných udalostí, ktoré nasledovali po bombovom útoku na bostonskom maratóne v roku 2013. Sila týchto udalostí a správ o nich je tak silná, že si dodnes presne pamätám na informácie, ktoré bežali v rádiu i v televízii a hovorili o tejto zákernej udalosti.

Policajný seržant Tommy Saunders sa spája s odvážnymi, ktorí prežili, záchranármi a vyšetrovateľmi v boji s časom. Musia totiž vypátrať atentátnikov, skôr, než znova udrú. A všetky indície nasvedčujú, že to majú v pláne.

Berg svojim filmom vzdáva poctu všetkým, ktorí v Bostone (a v globále nielen tam) prejavili odvahu a silu, tvárou v tvár tragédii a nepriazni osudu. Veľkým plusom jeho diela je to, že nemá silou mocou potrebu glorifikovať hlavných hrdinov. Práve naopak. Berg sa snaží, vďaka výborne napísanému scenáru, pozerať sa na vec reálnym okom.

Aj preto absolútne presvedčivo vyznievajú momenty, keď má niekoľko samostatných zložiek riešiť jeden cieľ. Je zrejmé, že ak ide o chlapov, z ktorých každý si myslí, že jeho postup je ten najlepší a každé odmietnutie je narušením jeho nakysnutého ega, bude dochádzať k roztržkám. Berg sa tomu nebráni a na tejto emóciami nabitej ceste sa napokon všetci stotožnia s jediným cieľom – zabrániť najhoršiemu.

Deň patriotov dáva divákovi jedinečnú šancu pochopiť, čo sa deje potom, keď sa v hlavných správach dozvieme o teroristickom útoku a prijmeme tie najzákladnejšie informácie o spôsobe útoku a žiaľ, i počte obetí. Koľkokrát sme sa však zamysleli nad tým, čo sa ne mieste deje po tom, keď sa to stane a dozvie sa to celý svet?

Osobne sa nad tým v poslednom čase zamýšľam až príliš často. Žiaľ! Intenzita útokov sa stupňuje. Zverejňovanie správ o nich, akoby atentátnikom dodávalo silu. Pretože takéto správy šíria strach a o to im v konečnom dôsledku ide.

Dňu patriotov nesporne dominuje svojim výkonom najlepšie platený herec súčasnosti Mark Wahlberg, vo vedľajších úlohách mu asistujú napríklad John Goodman, či Kevin Bacon. Herecké výkony sú výborné. Všetci zjavne dbali na to, aby ako hrdí patrioti neurobili svojej Amerike hanbu. Výborný film. Ak patríte medzi fanúšikov filmových príbehov nakrútených podľa skutočnej udalosti, toto si určite nenechajte ujsť.

Distribučná spoločnosť Magic Box prináša Deň patriotov na DVD i Blu ray s výborným dabingom. Žiaľ, bez akéhokoľvek bonusového materiálu. Tie dve filmové hodiny si však určite užijwete naplno.

Pavol Božík
90%

Réžia: Peter Berg
Hrajú: Mark Wahlberg, John Goodman, J.K. Simmons, Michelle Monaghan, Melissa Benoist, Kevin Bacon, Lana Condor, Erica McDermott, Rachel Brosnahan, Alex Wolff

Žáner: Thriller nakrútený podľa skutočnej udalosti
Distribúcia: Magic Box
Rok vydania: 2017
Formát: DVD / Blu ray
Celková dĺžka: 130 minút
Jazyková verzia: anglická, česká (DTS-HD 5.1)
Titulky: české