Slovensko nie je pre zahraničných filmárov exotika

Nový veľkofilm, horor Cudzinci, svetoznámeho režiséra Rennyho Harlina, vznikol na Slovensku vďaka absolútnej profesionalite na oboch stranách, do kín prichádza dnes! 

Na Slovensko sa vrátili zahraniční filmári! A nie hocijakí. Svoju novú hororovú trilógiu u nás v lete a na jeseň minulého roku nakrútil svetoznámy režisér, fínsky rodák Renny Harlin. Ten má na svojom konte blockbustery ako Smrtonosná pasca 2, Cliffhanger, Exorcista: Počiatok, alebo Nočná mora z Elm Street: Pán snov.

Napriek tomu, že vo filmárskom svete ide o skutočnú kapacitu, Slováci, ktorí mali príležitosť s ním na Slovensku pracovať, si nevedia vynachváliť jeho profesionalitu a systém práce: Renny je veľmi skúsený režisér, ktorý vie čo chce a preto je spolupráca s ním efektívna a rýchla. Pre servisnú spoločnosť, ako je tá naša, je to radosť, opisuje nadšene spoluprácu servisný producent Rastislav Kuril zo spoločnosti Frame Film SK, ktorá na vzniku filmu participovala.

Sympatický producent nám dovolil poodkryť zákulisie nakrúcania na Slovensku a tak sme samozrejme chceli vedieť, či rovnako, ako sa traduje v prípade rockových hviezd, predchádzal vzniku filmu na Slovensku siahodlhý zoznam podmienok a požiadaviek? Dovoľte mi na túto otázku neodpovedať, prosím, povedal s úsmevom producent, ale zároveň dodal, že sa počas nakrúcania nevyskytla žiadna požiadavka zo strany zahraničného štábu, ktorá by Slovákom tzv. zamotala hlavu. Ako radi hovorievame, film je živý organizmus, takže nejaká špeciálna požiadavka sa môže zjaviť kedykoľvek. Avšak v prípade Strangers si nič také nepamätám, pretože, ako som už spomínal, Renny je vážny a vážený profesionál a vo filme platí, že čím viac tvorcovia vedia, čo chcú, tým je život celého štábu ľahší, doplnil.

Pred rokmi, keď na Slovensku nakrúcali zahraničné produkcie, tradovalo sa, že si vozili i svoju vlastnú vodu, pretože si mysleli, že prichádzajú do rozvojovej krajiny. Je Slovensko pre zahraničných filmárov stále pomyselnou exotikou? Slovensko z pohľadu zahraničných filmárov spadá do skupiny krajín ako Česko, Maďarsko a Poľsko. Naši partneri strávili v tejto časti Európy stovky dní nakrúcaním svojich projektov, takže nás neberú exoticky. Vždy ich však dokáže prekvapiť blízkosť Viedne a letiska na Schwechate, odkiaľ sú v centre Bratislavy za rovnaký, ak nie kratší čas, ako v centre Viedne, vyvracia s úsmevom zaužívané dogmy Rastislav Kuril.

Štartujúci, prvý diel trilógie, sleduje mladý pár, ktorý cestuje naprieč krajinou, aby začal nový spoločný život. Cestou sa im pokazí auto a sú nútení stráviť noc v odľahlej chate v lese, kde sa stanú obeťou tajomnej skupiny maskovaných cudzincov…

Na Slovensku sa nakrúcalo v lesoch Malých Karpát, v hlavnom meste a jeho širšom okolí ale tiež v logistickom parku P3 v Lozorne. Hororovú novinku Cudzinci: Kapitola 1, oddnes do slovenských kín prinesie distribučná spoločnosť Magic Box Slovakia. Slovenská premiéra prebehne o deň skôr, než uvedenie filmu vo zvyšku sveta.

Pavol Božík
(pre Magic Box Slovakia)