Smrť na Níle

Keď sa Kenneth Branagh rozhodol v roku 2017 pre Agathu Christie a s veľkolepým hereckým obsadením nakrútil kultovú Vraždu v Orient Exprese, po následnom vďačnom diváckom ohlase, bolo zrejmé, že nepôjde o ojedinelý projekt. Po piatich rokoch sa rovnaký tím vrátil s ďalšou klasikou – Smrť na Níle.

Egyptská dovolenka belgického súkromného očka Hercula Poirota na palube úchvatného riečneho parníka sa zmení na desivé pátranie po vrahovi, keď sa idylická svadobná cesta dokonalého páru tragicky skončí. Na pozadí veľkolepej púšte a majestátnych pyramíd v Gize sa odohráva príbeh neskrotnej vášne a zničujúcej žiarlivosti v skupine kozmopolitných,  bezchybne oblečených cestujúcich, a vďaka zápletke s viacerými zvratmi diváci hádajú, kto je vrah, až do záverečného šokujúceho rozuzlenia.

Ak naozaj platí, že menej je niekedy viac, tak Smrť na Níle je tento prípad. Vražda v Orient Exprese ukázala, ako sa dá z rokmi overenej klasiky urobiť súčasný film, ktorý v dnešnej pretechnizovanej dobe pritiahne do kín tisícky divákov. Vďaka technickým vymoženostiam súčasnosti sa kultová dobová cesta totiž stala veľkolepým vizuálnym výletom, ktorý diváka oberal o dych.

Na škodu pre diváka, sa tvorcovia snažili v tejto oblasti ešte pritlačiť a ďalší kult Agathy Christie sa dočkal filmového spracovania, ktoré sa snažilo predstihnúť dobu a hoci je zasadené podľa knižnej predlohy do minulosti, efekty v ňom pôsobia až príliš moderne a oberajú príbeh o jeho reálnosť. Ak k tomu patríte medzi divákov, ktorí poznajú vraha ešte predtým, než si film doma pustia, môže to byť únavné a pokojne by ste oželeli aj tridsať minút, len aby to malo švih.

K filmu však nemožno byť v globále kritickým. Veľkým plusom je, že sa tvorcovia držia knižnej predlohy, ale to už je v prípade takýchto klasík skôr nutnosť. Herecké obsadenie nie je tak veľkolepé, ako v prípade Orient Expresu, v ktorom sa vystriedala polovica Hollywoodu (viem, ide o subjektívny názor), ale pre mnohých budú neopozerané tváre sviežim závanom príliš dlhého príbehu.

Pokiaľ nepoznáte knihu a netušíte, kto je vrahom na samom počiatku, určite si užijete kolotoč zvratov, ktorý povedie k rozuzleniu prípadu. Len tak na okraj, my sme film pozerali štyria, ani jeden knihu nečítal, niekde v polovici sme rozbehli tipovačku, kto na egyptskom parníku morduje a netrafil sa nikto z nás 😊, pričom čakanie na rozuzlenie bolo príjemným vetrom do plachiet filmu, ktorý by potreboval trochu vystrihať. V takom prípade by si pokojne vyslúžil nejaké to percento pozitívneho hodnotenia k dobru.

Či spojenie Kenneth BranaghAgatha Christie zafunguje aj po tretí raz, kedy a či vôbec, na to si budeme musieť nejaký čas počkať. Dovtedy si k Vražde z Orient Expresu môžete na DVDBlu ray pridať Smrť na Níle a urobiť si filmový Christie maratón. Smrť na Níle vychádza s českými titulkami a s fantastickým obrazom i pôvodným zvukom rozmixovaným do formátu 7.1 DTS HD.

Pavol Božík
65%

Réžia: Kennet Branagh
Hrajú: Gal Gadot, Armie Hammer, Simon Doyle, Rose Leslie, Kenneth Branagh, Emma Mackey, Annette Bening

Žáner: Krimi
Pôvodný názov: Death On The Nile
Rok výroby: 2022 (11. február 2022)
Distribuuje: Magic Box
Rok vydania: 2022
Formát: DVD, Blu Ray
Celková dĺžka: 127. minút
Zvuk: anglický DTS-HD Master Audio 7.1, talianský Dolby Digital Plus 7.1, nemecký Dolby Digital Plus 7.1, poľský Dolby Digital 5.1
Titulky: české, anglické pre nepočujúcich, talianske, nemecké, poľské
Bonusy (na Blu ray):
* Smrť na Níle: Od románu k filmu
* Agatha Christie: Cestovanie mže byť smrtiace
* Plávajúci skôst
* Brannagh / Poirot
* Vynechané scény
* Oficiálny trailer