Témou festivalu 4 živly bude pravda a lož

Letný filmový festival 4 živly patrí medzi slovenské filmové podujatia, ktoré sa môžu pochváliť dlhoročnou tradíciou aj originálnym konceptom. Každoročne ponúka rôznorodé filmy, spojené jednou témou do komplexného programu počas piatich augustových dní v krásnom prostredí Banskej Štiavnice. Tohtoročnou témou festivalu sa stane pravda a lož.

Tému sme zvažovali dlhšie, máme však pocit, že nikdy nebola aktuálnejšia ako práve teraz. Spochybňovanie faktov, či zamieňanie pojmov ako skutočnosť a názor nám ukazuje, že je vhodný čas sa o fenoméne pravdy a lži porozprávať. Ideálne pri inšpiratívnych filmoch, hovorí Daniela Cölle, umelecká riaditeľka festivalu, a jedným dychom dodáva: Ako tradične, aj tento rok sa snažíme program vyskladať tak, aby bol dostatočne pestrý, ponúkal filmy rôznych žánrov, filmárskych prístupov, krajín pôvodu, ale aj pohľadov na zvolenú tému.

Prvé potvrdené tituly z programu slová o rôznorodosti potvrdzujú. Chýbať medzi nimi nebude legendárny film Zväčšenina (Blow-Up, 1966) režiséra Michelangela Antonioniho, ktorý je pre tému v oblasti kinematografie kľúčovým dielom. Kultový status má v rámci nezávislej americkej filmovej tvorby film Melónová žena (The Watermelon Woman, 1996) režisérky Cheryl Dunye o hľadaní dávno zabudnutej pravdy a pohnutého osudu, ktorý predbehol dejiny. Z archívu domácej kinematografie k nim festival pridá výnimočnú drámu Muž, ktorý luže (L’Homme qui ment, 1968), ktorú francúzsky režisér Alain Robbe-Grillet nakrútil v koprodukcii s Československom. Na filmovom plátne bude mať publikum možnosť vidieť napríklad aj animovaný film Vlkochodci (Wolfwalkers, 2020) tvorivej dvojice Tomm MooreRoss Stewart, ktorý nebol uvedený v slovenskej kinodistribúcii.

Medzi titulmi nebude chýbať viacero filmových noviniek. Snímka Klér (Kler) na jeseň roku 2018 ovládla poľské kiná, prilákala milióny domácich divákov a diváčok, vyvolala búrlivé diskusie aj vlnu odporu. Spracúva kontroverzie spojené s katolíckou cirkvou, ktorej vplyv na verejný život je u našich severných susedov neoddiskutovateľný. V príbehu Kléru balansujú predstavitelia cirkvi na hrane zákona i závislostí, na základe čoho si filmári od časti odporcov vyslúžili označenie za nepriateľov štátu a výzvu na bojkot diela. Do slovenskej kinodistribúcie sa film režiséra Wojciecha Smarzowskeho nedostal a premietanie v Banskej Štiavnici bude jedným z mála, ktorých sa na Slovensku dočkal.

Lož, nepravda a sebaklam má v dokumentárnom filme Stavebná jama (Foundation Pit, 2020) mnoho podôb. Režisér Andrej Grjazev v ňom necháva prehovoriť bežných ľudí o súčasnom ruskom živote a nadväzuje tak na sto rokov starý utopistický román, ktorého názov si pre svoje dielo požičal. Od absurdnej reality vykopaných jám sa jeho snímka presúva k provokujúcemu obrazu putinovského Ruska, zmietaného medzi nadšením, vierou v budúcnosť, hnevom, frustráciou a bezmocnosťou. To všetko v podobe koláží internetových videí, klipov a odkazov venovaných otcovi národa. 4 živly uvedú unikátny film v slovenskej premiére.

V spolupráci s distribučnou platformou Film Expanded uvedú 4 živly v predpremiére dokudramatický experiment, ako holandskú snímku Dráma dievčaťa (Drama Girl, 2020) označil Medzinárodný filmový festival Jihlava, v ktorého minuloročnom programe zarezonovala. Režisér Vincent Boy Kars vo filme necháva hlavnú hrdinku prehrať kľúčové scény jej života, aby preskúmal vzťahy, ktoré ju formujú. Medzi týmito scénami s ňou sám diskutuje a opakovane jej umožňuje ponoriť sa do rovnakých scén inými spôsobmi. Snímka tak okrem iného hľadá aj odpoveď na otázku, nakoľko nám dramatizácia pomáha pochopiť náš vlastný život.

V exkluzívnej predpremiére pred augustovým uvedením do kín premietne festival česko-slovensko-nemecký rodinný film Martin a tajomstvo lesa (Mazel a tajemství lesa, 2021) režiséra Petra Oukropca. Deti zo skautského oddielu v ňom urobia všetko pre to, aby zachránili odľahlé miesto v lesoch, na ktorom trávia idylické prázdniny. Ohrozuje ho plán na ťažbu lítia a času na záchranu nezostáva veľa. Pomôžu im tajomné lesné tvory, ktoré sa možno skrývajú všade navôkol? Film osobne uvedie slovenský koproducent Peter Badač a 4 živly pripravia pre vopred prihlásené deti aj herecký workshop s Janou Epikaridis, ktorá sa na nakrúcaní podieľala ako herecká a hlasová koučka.

Festivalové publikum bude mať aj jednu z mála možností vidieť na plátne animovanú snímku uznávanej írskej režisérskej dvojice, ktorú tvoria Tomm MooreRoss Stewart. Ich film Vlkochodci (Wolfwalkers, 2020) rozpráva príbeh mladej lovkyne, ktorá má s otcom vyhubiť poslednú vlčiu svorku. Jej plány sa však zmenia, keď nadviaže priateľstvo s dievčaťom zo záhadného kmeňa, o ktorom sa povráva, že sa jeho príslušníci v noci menia práve na vlky. Už 23. ročník Letného filmového festivalu 4 živly sa v Banskej Štiavnici uskutoční v dňoch 4. – 8. augusta 2021. Okrem kvalitných filmov prinesie aj diskusie, prednášky, hudobný program či samostatnú sekciu venovanú rodinám s deťmi – Detské 4 živly. Podrobnosti o podujatí budú postupne pribúdať na jeho webstránke.