Tlač má slúžiť občanom, nie vládcom

Meryl Streep vo filme Akty Pentagon: Skrytá vojna

Otcovia – zakladatelia dali slobodnej tlači ochranu, ktorú musí mať, aby plnila zásadnú úlohu v našej demokracii. Tlač má slúžiť občanom, nie vládcom. Písal sa rok 1971 a americká tlač sa dostala k prísne tajným materiálom o vojne vo Vietname. K správe o tom, ako najvyšší predstavitelia krajiny zámerne klamali a posielali zomierať nevinných vojakov do vopred prehranej vojny, iba aby neutrpelo ich štátnické ego.

Otcovia – zakladatelia dali slobodnej tlači ochranu, ktorú musí mať, aby plnila zásadnú úlohu v našej demokracii. Tlač má slúžiť občanom, nie vládcom. Písal sa rok 1971 a najvyšší predstavitelia krajiny sa bránili uverejňovaniu takýchto správ pred súdom. Iba aby sa udržali pri moci. Súd však rozhodol v prospech slobodnej tlače.

Píše sa rok 2018 a predposledný predseda vlády nazýva novinárov prostitútkami, vyhráža sa im súdmi, keď o ňom budú písať pravdu (jeho rétorikou, keď o ňom budú klamať) a hrôzostrašná situácia vrcholí tak, že niekto dá zavraždiť novinára, ktorý by toho mohol napísať príliš veľa. Steven Spielberg akoby vedel, že kauza tlač vs. vládnuca garnitúra bude kdesi vo východnej Európe aktuálna aj po takmer päťdesiatich rokoch. Pretože presne o tom je jeho film Akty Pentagon: Skrytá vojna.

Keď vláda klame, noviny sa musia postaviť na stranu pravdy. Film je napínavou drámou z prostredia najvyšších politických kruhov USA. Rozpráva skutočný príbeh Kay Grahamovej, vydavateľky The Washington Post, a jej vedúceho redaktora Bena Bradleeho, ktorí sa pustia do boja s vládnou mašinériou. 

Chcú zverejniť exkluzívny materiál odhaľujúci fakty, ktoré americká vláda pred verejnosťou ukrývala takmer tri desaťročia. V nerovnom súboji obaja riskujú nielen svoje kariéry, ale aj osobnú slobodu, aby pomohli vyniesť na svetlo dlho utajovanú pravdu o tzv. Pentagon Papers.

Steven Spielberg nakrútil film Akty Pentagon: Strytá vojna v čase, keď čakal na digitálne štúdiá, kým mu vyrobia triky k jeho ďalšiemu filmu Ready Player One: Hra začína (na DVD, Blu ray, 3D Blu ray a 4K Ultra HD rovnako v distribúcii spoločnosti Magic Box). Nazvať jeho politickú drámu hereckým koncertom Meryl StreepovejToma Hanksa nie je nijako odvážne. Pred kamerou sa totiž stretla grandiózná herecká dvojica, rovnocenní partneri, ktorým divák uverí absolútne všetko.

Tom Hanks je absolútne iný, ako ho divák pozná z jeho predošlých filmov a rovnako dokonalý, Meryl Streepová zas hrá tak, že za prvý záber, v ktorom sa strháva zo spánku a v rozospatosti si nedokáže nasadiť okuliare, by jej divák okamžite venoval Oscara. Herecké kreácie oboch sú plné detailov a precízností. Obaja sú obrovským prínosom pre tento film. Pravdou však tiež je, že keby ich úlohy stvárnil ktokoľvek iný (ak by to dokázal rovnako dobre), obstál by.

Pretože v prípade Spielbergovho nového filmu vôbec nejde o hercov, ale o podstatu. O moment, v ktorom sa najvyšší predstavitelia krajiny a priam celého sveta, snažili zabiť demokraciu a slobodu tlače, len aby si zachránili vlastný krk. Neuveriteľné, aké aktuálne to je na našom malom Slovensku v súčasnosti.

Tento film by sa mal povinne premietať v kanceláriách šéfredaktorov slovenských médií, na úrade vlády, ministerka vnútra by si ho mala púšťať nonstop a snáď by časom pochopila, čo je jej práca a komu má slúžiť a hlavne by si ho mali pozrieť žraloci tej finančnej skupiny, ktorá na Slovensku skúpila takmer všetky médiá, v ktorých následne poskytuje priestor politikom a snaží sa tak prostredníctvom slobodnej tlače manipulovať verejnou mienkou. A hlavne si pritom uvedomiť, že americký súd už v roku 1971 povedal dve múdre vety: Otcovia – zakladatelia dali slobodnej tlači ochranu, ktorú musí mať, aby plnila zásadnú úlohu v našej demokracii. Tlač má slúžiť občanom, nie vládcom.

Film Akty Pentagon: Skrytá vojna prináša spoločnosť Magic Box na DVDBlu ray so skvelým českým dabingom (a keďže sa na obrazovke dve hodiny neustále niečo deje, je dabing tento raz naozaj zmysluplný) a výborným obrazom. Žiaľ, k filmu nie je pribalený žiaden bonusový materiál, pričom pár slov Stevena Spielberga, prečo si vybral práve túto tému, by celkom padlo vhod. Možno by povedal niečo aj o Slovensku, ak tuší, kde je. Ba vlastne, to po Kuciakovej vražde vie už celý svet.

Odporúčanie: Film treba dopozerať do absolútneho konca. Posledný záber je skvelou režisérkou hračkou. Je to totiž presne ten záber, ktorý je naopak absolútne prvý v Pakulovom filme Všetci prezidentovi muži, ktorý by mohol byť pokojne pokračovaním Spielbergovho filmu. A vlastne, minimálne v časovom horizonte ním je, hoci ich delí viac, ako 40 rokov.

Pavol Božík
100%

Réžia: Steven Spielberg
Hrajú: Meryl Streep, Tom Hanks, Sarah Paulson, Bon Odenkirk, Tracy Letts, Bradley Whitford, Bruce Greenwood a ďalší

Žáner: Politická dráma / Skutočný príbeh
Rok výroby: 2017 (svetová premiéra 22. december 2017)
Distribúcia: Magic Box
Rok vydania: 2018
Formát: DVD, Blu ray
Celková dĺžka: 116 minút
Zvuk (Blu ray): anglický, český (5.1 DTS HD)
Titulky (Blu ray): české