V hlavnej úlohe Londýn

Tri filmy – jedno mesto. Nie nutne sa v Londýne musí odohrávať i filmový príbeh, k zaradeniu do tejto trojice stačilo, že Londýn poslúžil ako kulisa k nakrúteniu príbehu. Tri filmy – tri žánre – jedno mesto. Taký multi dokáže byť iba Londýn. Všetky tri nájdete na DVD a Blu ray s českým dabingom, vďaka distribučnej spoločnosti Magic Box.

Gentlemani
DVD / BLU RAY
Réžia: Guy Ritchie
O čom to je:
Slušní chlapci, alias Gentlemani, to sú Matthew McConaughey, Charlie Hunnam, Colin Farrell, či Hugh Grant. Bláznivý príbeh sa točí okolo Američana Mickeyho Pearsona, ktorý si v Londýne vybudoval výnosné marihuanové impérium. Keď sa v podsvetí začne šuškať, že chce skončiť s biznisom a odísť z trhu, rozbehne sa kolotoč klamstiev, úplatkov, vydierania a zákerných podrazov, v ktorom chce každý zo zúčastnených získať čo najväčší podiel pre seba.
Kukni na to! hodnotí: Štýlová akčná komédia, v ktorej sa neustále niečo deje. Pozorný divák ani nemusí vedieť, že na režisérskej stoličke sedel Guy Ritchie a je mu to jasné. Je to taká Tarantinovka na ostrovný spôsob. Bez urážky, skôr s poctou v hodnotení. Takmer dve hodiny, počas ktorých divák nemá šancu zívnuť si a ani na chvíľu nemá potrebu pozrieť na hodinky. Naopak, koniec prichádza skôr, než je to nutné. Akčné, bláznivé, a pritom zrozumiteľné a s hutnou dávkou suchého britského humoru a prešpekulovanej akcie, v ktorej má niečo každý s každým, aby to napokon vyvrcholilo v dokonalom finále. Zábavné, napínavé a prekvapivé. Počet mŕtvych? Kto by ich pri tak dobrej zábave počítal?

90%


Dokonalá lož
DVD / BLU RAY
Réžia: Bill Condon
O čom to je:
Roy Coutnay je rodený podvodník a nechce uveriť tomu, koľké šťastie ho postretlo, keď sa cez online zoznamku spozná s dobre situovanou vdovou Betty McLeishovou. Tá ho vpúšťa nielen do svojho domu, ale aj do svojho života. Roy je prekvapený sám zo seba, koľko starostlivosti venuje Betty. Všetko sa však môže zmeniť a z usadlého života sa môže razom ocitnúť na zradnom tenkom ľade.
Kukni na to! hodnotí: Jeffrey Hatcher napísal excelentný scenár, Bill Condon ho výborne realizoval. I vďaka hereckým výkonom Helen Mirren a Iana McKellena. Ono sa však ľahko hrá, keď je čo hrať a herec netrpí pred kamerou beznádejou. A to je potom veľké plus i pre samotného diváka. Od stovky minút tohto filmu môže totiž divák očakávať čokoľvek. Bláznivú komédiu o tom, ako stretnú dvaja starí podvodníci a netušia o tom, alebo romantiku o tom, ako sa jeden sobášny podvodník pri jednej zo svojich akcií naozaj zamiluje, alebo niečo celkom iné, čo sa nedá rozlúsknuť dobrú hodinu a pol a na posledných desať minút to vyrazí dych. Nie, toto som naozaj nečakal. Nie je to film, ktorý by nudil. Má to výborný scenár, stále sa tam niečo deje. Starej britskej zatuchnosti dvojica postarších hlavných hrdinov dáva ešte väčší dojem autentickosti a navyše ako divák stále čakám, kam sa to na konci zvrtne. A veruže sa zvrtne a je to parádne. Veľký palec hore patrí aj hercovi Russelovi Toveyovi, ktorý celú svoju kariéru bojuje za práva párov rovnakého pohlavia a nespomínam si, že by v ktoromkoľvek zo svojich filmov hral falošného lámača ženských sŕdc, ako to robia naše hviezdy, napriek tomu, že o tom, v koho posteli líhajú a ako to kryjú možno najviac pred sebou samými, si štebotajú a rehocú sa z toho i vrabce. Aj úlohu v tomto filme dokázali autori Toveyovi prispôsobiť tak, aby mohol ostať sám sebou a bez hanby zo seba samého sa na seba dokázal ráno pozrieť do zrkadla.

80%


Last Christmas
DVD / BLU RAY
Réžia: Paul Feig
O čom to je:
Kate síce vyzerá ako roztopašný čertík, v skutočnosti však priťahuje problémy všetkého druhu – nerozumie si s vlastnou rodinou, nevyzná sa sama v sebe, nevie si nájsť normálneho chlapa a navyše pracuje v obchode s vianočnými dekoráciami. Oblieka si škriatkovský kostým, cinká zvonečekom a v hlave sa jej stále točí vianočný hit Georga Michaela Last Christmas. A hoci pred rokom pri komplikovanej operácií balansovala na hrane života a smrti, druhú šancu vôbec nevyužíva tak, ako by sa očakávalo. Okázalo na všetko kašle a vyberá si v živote vždy tú najjednoduchšiu cestu. Všetko sa ale zmení, keď spozná záhadného mladíka, ktorý sa jej stále častejšie pletie nielen do cesty, ale aj do života. A hoci Kate neplánuje nič meniť, pod vplyvom tohto chlapca a magických svetiel vianočného Londýna, sa aj jej predčasne zatvrdené srdce začne pomaličky roztápať.
Kukni na to! hodnotí: Pri filme Dokonalá lož som spomínal posledných desať minút filmu, v ktorých sa celý príbeh rozuzlí, avšak divák hodinu a pol predtým hltá všetko, čo sa na obrazovke deje. Aj v prípade Last Christmas spomeniem posledných desať minút filmu, pretože je to presne ten čas, v ktorom sa konečne niečo deje. Emma Thompson sa podieľala na scenári filmu, ktorý vznikol na základe hitov dua Wham!George Michaela. So samotným spevákom preberala tento nápad ešte v čase, keď žil a tri roky po jeho smrti priniesla do kín romantickú vianočnú komédiu, ktorá mala našliapnuté zaradiť sa medzi také skvosty ako (moja milovaná) Láska nebeská, či poľská, dnes už kvatrológia Listy do M a každé Vianoce cirkulovať po televíznych obrazovkách celého sveta. Hádam ani piesne chlapčenských ostrovných skupín neboli tak brutálne bezduché, ako scenár filmu Last Christmas. Jedna z mojich prvých dovoleniek kedysi pred štvrťstoročím viedla do vianočného Londýna. Chcel som to zažiť a vďaka tej atmosfére a vďaka sedeniu na lavičke na Trafalgarskom námestí, ktoré práve zasypával prvý sneh, som si Londýn zamiloval. Tú atmosféru sa autorom podarilo vykresliť nádherne. A ešte posledných desať minút filmu, ktoré ten príbeh zachraňujú. Ak budete sledovať film pred Vianocami, ale už budete mať ozdobený stromček, tak reálne hrozí, že požeriete počas projekcie všetky salónky a aj tak sa nebudete vedieť dočkať konca. Vydržte, stojí za to, ale kým sa k nemu dopracujete, je to také utrpenie, že na Štedrý deň už nemusíte držať pôst. Škoda, malo to našliapnuté na oveľa vyšší level. Možno zlý výber hercov v hlavných úlohách, možno príliš presladený príbeh, možno… Napokon, možno si to Emma Thompson písala pre seba, pretože jediná tam naozaj niečo hrá. A ešte hudba George Michaela. Filmová hudba je stále k dispozícii na CDna vinylových platniach a naozaj vám môže spríjemniť Vianoce overenou klasikou.

60%

Pavol Božík