Václav Neužil je český Tom Hanks, Zátopek je vďaka nemu ako oscarový film

Ak by som to hodnotil z vlastného pohľadu, tak od čias Amadea (1984) som nevidel lepší životopisný film. Na upresnenie, bavíme sa o produkcii, na ktorej sa podieľali českí tvorcovia (Amadeus vznikol vďaka Milošovi Formanovi a pod dohľadom kameramana Miroslava Ondříčka). A práve jeho syn David prichádza temer po štyroch desaťročiach s príbehom, ktorý sa sleduje so zatajeným dychom.

Na slovenskej premiére si tvorcovia filmu skromne želali, aby si diváci prípadné pozitívne ohlasy zdieľali, aby sa každý dozvedel, že je to dobrý film. Pretože vďaka tomu, a tiež skvelému oceneniu na festivale v Karlových Varoch, je Zátopek aktuálne filmovou témou číslo jeden v susednom Česku. Paradoxom je, že Ondříčkov film nepotrebuje stavať na oceneniach z festivalov, ktoré sa podľa mňa ešte budú sypať a vyvrcholia pravdepodobne českou nomináciou na Oscara. Ondříček je tak etablovaný režisér, že iba málokto by neveril, že film, ktorý vznikal štrnásť rokov a stal sa možno najdrahším filmom českej kinematografie, by mohol byť iný, než dobrý. A vlastne je iný, je totiž famózny.

Dej filmu Zátopek sa začína v pohnutom roku 1968, keď sa austrálsky rekordér Ron Clarke po premárnenej šanci na olympijskú medailu rozhodne vydať do Prahy za fenomenálnym bežcom Emilom Zátopkom, ktorého bezhranične obdivuje. Príbehová línia rozhovoru medzi Ronom Clarkom a Emilom Zátopkom diváka retrospektívne vracia ku kľúčovým momentom Zátopkovho športového i súkromného života. Tie sa navzájom prepájajú v komplexnom portréte muža, ktorý svoju rýchlosť a vytrvalosť nestratil ani potom, ako sa jeho posledné preteky skončili, a ktorý dokázal tvrdo bojovať nielen na atletickom ovále. 

Zátopek je príbehom o prerode neduživého chlapca na muža, ktorý na olympiáde v roku 1952 získal tri zlaté medaily a zároveň zlomil tri svetové rekordy. Je to tiež príbeh o nezlomnej sile vôle, ktorá dodnes inšpiruje tisíce športovcov na celom svete. Film však nerozpráva len o športe, ale aj o osudovom stretnutí a celoživotnej láske dvoch ľudí, ktorú nedokázali zlomiť ani športové či životné prehry.

David Ondříček je synom kameramana Miroslava Ondříčka, ktorému pred kamerou stáli Colin Firth, Denzel Washington, Tom Hanks, Madonna, či Whitney Houston, takže podediť geniálne umelecké gény bola viac menej samozrejmosť a Zátopek je toho jasným dôkazom. Vo svojej prapodstate, David Ondříček má na svojom konte iba úspešne filmy (Šeptej, Samotáři, Jedna ruka netleská), ale Zátopek je (minimálne nateraz) jeho absolútny triumf. Ondříčkova ľudská skromnosť je až neuveriteľná, keď človek vidí, čo tento človek vytvoril. Sledujúc jeho najnovší film, stráca divák dych. Zátopek, hoci česká, či československá produkcia, spĺňa všetky atribúty svetového filmu. Zrozumiteľný scenár, excelentné herecké výkony, fantastické dobové obrazy, kostýmy i muzika. Od čias Amadea, čo bol hádam prvý veľkofilm, ktorý som ešte ako pubertiak videl v kine, som naozaj nevidel lepší životopisný príbeh, než je tento.

Opäť, skoro po štyroch desaťročiach, som sedel v kine zarazený do stoličky, stratil som dych a nakoniec i reč a sledoval príbeh, o ktorom som niečo tušil (víťazstvá a rekordy), ale nikdy som sa v ňom nepotápal do hĺbky (problémy s komunistami). Tu je to navyše podané prostredníctvom Václava Neužila, ktorého už dlhší čas vnímam, ako českého Toma Hanksa, teda herca, ktorý môže hrať čokoľvek, v akomkoľvek žánri a zahrá to excelentne, čo v úlohe Zátopka potvrdil na dvesto percent. Dokonalá príprava, nielen v prípade mimiky, gestikulácie či hovorového prejavu, Neužil sa premenil na bežca, kvôli filmu nabehal hádam stovky kilometrov a enormne zhodil. Podoba a efekt sú neskutočné, dychberúce. A Martha Issová mu v úlohe Dany Zátopkovej asistuje rovnako bravúrne. A ak maskéri tohto filmu nedostanú českého leva, tak už nik!

Ak je najväčším želaním tvorcov, aby sa dobré meno filmu šírilo medzi ľuďmi, nič obyčajnejšie si nemôžu priať. Verím, že rovnako ako v Čechách sa dobré referencie budú šíriť i na Slovensku. Po prvotnom návale hororovej produkcie v slovenských kinách, dobehol Zátopek na ich plátna ako jednoznačný víťaz a tak, ako si v minulom storočí ten skutočný získal celý svet, Ondříčkov film má nábeh na rovnaký celosvetový ohlas. Bežte do kina, ten film je skvelý a treba ho vidieť.

Pavol Božík
100%

Réžia: David Ondříček
Hrajú: Václav Neužil ml., Martha Issová, James Frecheville, Robert Mikluš, Jiří Šimek, Milan Mikulčík, Peter Nádasdi, Štěpán Kozub, Vojtěch Fülep, Richard Fiala, Vavřinec Hradilek, Kryštof Krhovják, Petr Panzenberger, Peter Kočiš

Premiéra: 9. september 2021
Distribuuje: Bontonfilm Slovensko
Žáner: Životopisný
Verzia: 2D
Čas projekcie: 131 minút