Vianoce 2017 (#4): Vydarený návrat kultu

Osud vianočných filmov býva spečatený údelom, pre ktorý sú nakrúcané. Na Vianoce majú premiéru v kinách, o pol roka vyjdú na DVD a Blu ray, takže v strede horúceho leta si ich nikto nevšime a siaha sa po nich väčšinou opäť v čase Vianoc. Potom sú vianočné filmové klasiky, bez ktorých si nevieme Vianoce už ani predstaviť. Filmy z tej prvej kategórie by chceli medzi ne patriť, ale málokedy sa im to podarí. No a ešte vianočné hudobné albumy. Kto ho nemá, akoby ani nebol spevák. Okrem klasických vianočných kompilácií si každý rok do svojej diskografie vianočný album zaradí nejaký ten interpret. Každý pondelok, až do Vianoc si predstavíme jeden vianočný titul, ktorý stojí za pozornosť…

Režisér Jiří Strach priznal, že nemá rád pokračovania, ktoré sa vezú na úspechu jednotky. Z jeho rozprávky Anděl Páně sa v roku 2005 stal vianočný kult a Strach si dal predsavzatie, že do dvojky, do ktorej ho všetci tlačili, pôjde iba v prípade, že sa mu naskytne dobrý scenár. Nad tým si Marek Epstein lámal hlavu neuveriteľných jedenásť rokov, ale spolu s Jiřím Strachom, ktorý film Anděl Páně 2 aj režíroval, sa im, dovolím si tvrdiť, dokonca podarilo prekonať svoj prvý film.

Jednou z výhod pri realizácii bol fakt, že doba pokročila, technika sa vyvíja míľovými krokmi a to znamená, že celá digitalizácia a triky sú oveľa vymakanejšie ako v jednotke a tým pádom i uveriteľnejšie. Ani to by však príliš nepomohlo, keby tu nebol vskutku excelentný scenár, v ktorom všetko dáva zmysel a má v príbehu svoje miesto. Tvorcovia si navyše dovolili robiť si ešte ironickejšie žarty z nebeského sveta, čo nádherne uvoľňuje atmosféru tohto vianočného príbehu.

Anjel Petronel a čert Uriáš si opäť zarobili na problém, keď počas nebeského blbnutia utrhnú jablko z rajského stromu, ktoré im spadne na Zem skôr, než sa do neho stihnú zahryznúť. A keďže Boh všetko vidí, okamžite oboch posiela na Zem, aby jablko našli a priniesli späť do Neba. Ale čo, keď na Zemi je jabĺk neúrekom a okrem toho na nich čaká i iné, veľmi pekné pokušenie…?

Absolútne chápem Jiřího Stracha, že sa mu nechcelo ísť do pokračovania svojho úspešného filmu. Väčšinou to dopadne ako veľká filmová katastrofa. Na druhej strane som mu veľmi vďačný, že sa to napokon stalo, pretože si doslova nespomínam na to, kedy som naposledy videl dvojku, po vzhliadnutí ktorej som skonštatoval, že prekonala jednotku. Filmu Anděl Páně sa to podarilo. Je svižný, rozprávkový, vianočný, zmysluplný a plný hereckých osobností.

Tie sú pre Stracha veľkou devízou. Vo filme sa opäť zišli mená ako Ivan Trojan, Jiří Dvořák, Jiří Bartoška, Klára Issová, Gabriela Osvaldová, ale i plejáda ďalších excelentných osobností. Len okrajovo spomeniem legendy ako Jiřina Bohdalová, Bolek Polívka, Marián Labuda, Josef Abrhám, Martin Huba, Michal Horáček, či Lucie Bílá. A ďalej mladšia generácia zastúpená obľúbencami ako Vojtěch Dyk, Matěj Hádek, či Pavel Liška. Každý má v sto minútovom filme svoj kúsok miesta. Niekto výraznejší, iný zas menej, ale vždy je to opodstatnené.

Na DVDBlu ray film uviedla spoločnosť Bontonfilm, mediálnym partnerom slovenského vydania DVD bolo svojho času i Kukni na to! Obraz i zvuk sú na Blu ray naozaj rozprávkové a je to veľký zážitok. Ak by vám nestačilo vianočné uvedenie počas sviatkov, kedy sa oba filmy nepochybne objavia na obrazovkách niektorej z televízií, zabezpečte si nosič, vďaka ktorému si film môžete pozrieť kedykoľvek. A nielen to. Na Blu ray je pribalená viac ako hodina veľmi zaujímavého bonusového materiálu.

Pavol Božík
95%

Réžia: Jiří Strach
Hrajú: Ivan Trojan, Jiří Dvořák, Jiří Bartoška, Klára Issová, Gabriela Osvaldová, Jiřina Bohdalová, Bolek Polívka, Marián Labuda, Josef Abrhám, Martin Huba, Michal Horáček, Lucie Bílá, Vojtěch Dyk, Matěj Hádek, Pavel Liška

Žáner: Rozprávka
Rok výroby: 2016
Distribúcia: Bontonfilm
Rok vydania: 2017
Formát: DVD / Blu ray
Celková dĺžka: 100 minút
Jazyková verzia: česká (DTS-HD Master Audio 2.0 / DTS-HD Master Audio 5.0)
Titulky: české pre sluchovo postihnutých, anglické, ruské, talianske