Vianoce 2017 (#8): Možno ťa zázrak stretne…

Osud vianočných filmov býva spečatený údelom, pre ktorý sú nakrúcané. Na Vianoce majú premiéru v kinách, o pol roka vyjdú na DVD a Blu ray, takže v strede horúceho leta si ich nikto nevšime a siaha sa po nich väčšinou opäť v čase Vianoc. Potom sú vianočné filmové klasiky, bez ktorých si nevieme Vianoce už ani predstaviť. Filmy z tej prvej kategórie by chceli medzi ne patriť, ale málokedy sa im to podarí. No a ešte vianočné hudobné albumy. Kto ho nemá, akoby ani nebol spevák. Okrem klasických vianočných kompilácií si každý rok do svojej diskografie vianočný album zaradí nejaký ten interpret. Každý pondelok, až do Vianoc si predstavíme jeden vianočný titul, ktorý stojí za pozornosť…

Do kategórie vianočných filmových klasík nepochybne patrí Vorlíčkova rozprávka Tri oriešky pre Popolušku. Kult! To slovo najviac vystihuje túto rozprávku, bez ktorej si Vianoce nevieme predstaviť nielen u nás, či v Česku, ale tiež v Nemecku, či dokonca v Nórsku, kde je film považovaný za národnú nutnosť. Keď sa nórska televízia jeden rok rozhodla, že Popolušku jednoducho neodvysiela, vzbúrilo sa celé Nórsko a do televízie prichádzali petície podpísané Nórmi. Televízia sa musela podvoliť.

Písať o obsahu tejto rozprávky nemá hádam zmysel. Príbeh o dievčati, ktorému macocha s vlastnou dcérou nedajú dýchať, no ona si aj tak nájde cestu k svojmu princovi, poznáme všetci od útleho detstva. Vzniklo naň množstvo filmových, animovaných, groteskných, ale i muzikálových (Snehulienka a sedem pretekárov) variácií. Tie najklasickejšie by sa však dali spočítať na prstoch jednej ruky a Vorlíčkova adaptácia s Libušou Šafránkovou, Pavlom Trávničkom, Vladimírom Menšíkom, Danou Hlaváčou, kopou nemeckých hercov a fenomenálnou hudbou Karla Svobodu medzi ne nepochybne patrí.

Nie zbytočne sa televízie každý rok bijú o práva na odvysielanie Popolušky. Sledovanosť a enormný nárast čísel je už istotou. Popoluška napokon patrí medzi kulty, ktorému sa medzi prvými dostalo privilégia digitálneho remasteringu. Náročná práca priniesla tak skvelé ovocie, že film sa chvíľu opäť uvádzal vo vybraných kinách, čo v dnešnej dobe musí spĺňať vysoké štandardy. Keď Česká televízia prvý raz vysielala vyčistenú Popolušku, venovala jej dokonca silnú reklamnú kampaň. A v súčasnosti si môžete film Tři oříšky pro Popelku zaobstarať aj na Blu ray a pustiť si ho aj počas lenivého augusta, ak na to dostanete chuť.

Priznávam, že som už videl veľa starších československých a českých filmov prepísaných na Blu ray, ale nikdy to nebol plnohodnotný zážitok. V prípade Popolušky je to inak. O jej oživenie bol veľký záujem, na náročnú digitalizáciu prispelo i samotné Nórsko a finálny výsledok vznikal v Budapešti. Skvelá voľba. Práca, ktorú odviedli v tamojšom štúdiu je svetová. Sledovať Vorlíčkovu Popolušku na Blu ray je ohromujúci zážitok. A to i na veľkej obrazovke, hoci obraz samozrejme ostal v tom klasickom dobovom kockovom formáte. Inak však máte pocit, akoby Vorlíček tú rozprávku nakrútil minulý rok. Naozaj skvelá práca, pri ktorej sa reštauratérom podarilo odstrániť 99,99% všetkých rušivých elementov a dokázali tak povýšil kult ešte na vyšší level.

Remasteringom prešiel i zvuk a ako sa uvádza v úvode filmu, na Blu ray bola použitá najkvalitnejšia dostupná zvuková stopa. Tři oříšky pro Popelku tak na Blu ray prekonávajú všetky očakávania a valcuje i uvedenie niektorých zahraničných trhákov na tomto nosiči. Niet pochýb o tom, že Popoluška si takéto zaobchádzanie zaslúži a divák ho očakáva, avšak celkový výsledok bez preháňania vyráža dych.

K Blu ray je priložený obsiahly booklet, v ktorom divák nájde informácie o filme i o samotnom remasteringu. Booklet je dvojjazyčný – český a anglický. Zaujímavé sú pribalené bonusy, prostredníctvom ktorých môže divák sledovať i samotný proces digitalizácie, ale najzaujímavejšie sú nepochybne tri pribalené filmy, ktoré sú s rozprávkou o Popoluške nejako späté. Ich vznik sa datuje od roku 1929 do roku 1944, takže ide o naozaj exkluzívny materiál. Dva filmy sú animované, jeden je robený formou grotesky.

Ak si Vorlíčkovu Popolušku zadovážite na Blu ray, môžete mať Vianoce každý deň a to doslovne. Pretože tento film jednak zrejme nikdy nezovšednie a jednak v tejto kvalite si ho budete chcieť vychutnávať permanentne.

Pavol Božík
100%

Réžia: Václav Vorlíček
Hrajú: Libuše Šafránková, Pavel Trávníček, Vladimír Menšík, Dana Hlaváčová, Carol Braunbock, Rolf Hoppe, Karin Lesche, Jan Libíček, Vítězslav Jandák

Žáner: Rozprávka
Rok výroby: 1973
Distribúcia: Bohemia Motion Pictures
Rok vydania: 2016
Formát: Blu ray
Celková dĺžka: 88 minút
Jazyková verzia: česká (2.0)
Titulky: české pre nepočujúcich, anglické
Bonusy: Pôvodný a nový trailer, Ukážka pred/po reštaurovaní, Popelka (1929), Střevíček (1937), Pohádka o Popelce (1944)