Samotár vie, že Dobre už bolo

Multiinštrumentálny interpret, spevák a skladateľ Martin Bilička vystupujúci pod projektom Dobre už bolo predstavuje svoj najdynamickejší singel Samotár. Videoklipom demonštruje samotu, ktorá nepramení z fyzična, ale z psychického statusu, v poslednom čase sa nás čoraz viac dotýkajúcu.

Samotár predstavuje tretí singel jednočlenného projektu Dobre už bolo a zároveň je najveselšou skladbou z aktuálneho repertoára, i keď názov tomu nenasvedčuje. Síce to nie je najveselšia skladba na svete, ale rozhodne ponúka aj trochu nádeje. No a keďže má skladba aj veľmi slušné tempo a rytmus, aspoň takto čiastočne som vedel odpovedať na otázky, či budem mať niekedy aj veselé a rýchlejšie skladby, s úsmevom prezrádza autor Martin Bilička tvoriac silné osobné texty a hudbu plnú emócií.

Základne akordy skladby vznikli ešte v rámci predchádzajúceho Martinovho projektu, ale až teraz dostali ten správny šat v súznení folku s popom. Nosným prvkom je klasická nástrojovka, ako bicie, basa a gitara, ktoré dopĺňajú rôzne synthy či klavír. Avšak tentokrát na nahrávke počuť živú kapelu namiesto naprogramovaných prvkov, za bicími hosťoval Karol Žabka, na basgitare Miťo Samuely a na elektrickej gitare Rado Šulek.

Skladba Samotár je o reálnych pocitoch, ako už pomenovanie naznačuje, vypovedá o samote. Lepšie povedané o pocite samoty a o tom, ako si pri niektorých turbulentných obdobiach v živote sami tu samotu privolávame. Možno ako obranný mechanizmus, možno ako reakciu na podnety z vonku. Tvárime sa sami pred sebou, ako nám je dobre, keď sme sami, že nepotrebujeme nikoho. No opak je pravdou, vysvetľuje Martin Bilička kľúčovú myšlienku piesne.

Prejav singla je dokonalo zachytený aj v sprievodnom videoklipe. Námet vychádzal zo samotného textu a jeho odkazu. Prichádzam na pódium sám, nie sú tam žiadni iní ľudia. No zrazu sa tam objaví kapela, ktorej členovia medzi sebou interagujú, vymieňajú si pohľady, bavia sa. Ja nie, ja si idem naďalej sám. Bez tej kapely by som tu skladbu v takej podobe nezahral, no nie som schopný to vidieť, opisuje Martin Bilička paralelu klipu s textom, keď sa človek cíti vo svojom vnútre osamelý.