Viete čo práve robí váš sused od naproti?

Suburbicon: Temné predmestie

Dalo by sa to v podstate zhrnúť do jednej vety. Ten film mal režírovať Quentin Tarantino. Vtedy by to bolo stopercentné. Trochu neistá režisérska aktivita Georgea Clooneyho (je to jeho šiesta režisérska skúsenosť) je dôvodom, prečo pár percent musím ubrať, ale v globále som sa bavil kráľovsky.

No poďme na to pekne po poriadku. Bratia Coenovci napísali vycibrený scenár. V Suburbicone, v tom nenápadnom a doteraz výlučne bielom americkom predmestí sa neustále niečo deje. Neustále myslím doslova.

Coenovci napísali prvé riadky scenára už v polovici osemdesiatych rokov minulého storočia a postupne príbeh nabaľovali neskutočnými udalosťami. Ich práca je brilantná. V Suburbicone niet hluchého miest. Všetko sa deje z nejakého dôvodu, všetko na seba zmysluplne nadväzuje, až udalosti naberajú extrémny spád, ktorý miestami vyráža dych.

Precízne napísaný scenár chce skvelého režiséra. Viem si tam na sto percent predstaviť Tarantina, ten sled udalostí by ho musel nadchnúť a dodal by filmu oveľa viac energie, ktorú si Suburbicon zaslúži. Pod režisérskou taktovkou Georgea Clooneyho ostáva nevyužitý potenciál.

Clooney do projektu nastúpil už v roku 2005, respektíve vtedy sa rozhodlo, že ho bude režírovať. Dostatok času na prípravu a rozhodovanie sa, ako tému uchopiť. Popustiť viac uzdu energie by nebolo na škodu. Prvá časť filmu je dosť vláčna a kým divák pochopí, o čo tu vlastne ide, prejde veľa času.

Príbeh filmu sa odohráva v pokojnej, preslnenej atmosfére stredoamerického mestečka, s názvom Suburbicon. Život tejto idylickej spoločnosti naruší terorizovanie afroamerickej rodiny, ktorá sa do mesta prisťahovala len pred nedávnom.

Paralelne sa tiež pred divákom začína odohrávať príbeh navonok usporiadanej rodiny Lodgeovcov. Ich dokonalý život je v skutočnosti plný násilia, chamtivosti a klamstiev. A pokým sa všeobecná nenávisť obyvateľov mestečka sústreďuje na nových obyvateľov, nikto si nevšíma skutočný zločin odohrávajúci sa v dome oproti.

Lepší čas na premiéru tohto filmu si tvorcovia nemohli vybrať. Hoci sa odohráva v šesťdesiatych rokoch minulého storočia, dokonale reflektuje na súčasnú dobu, v ktorej sa mnohé dôležité problémy ukrývajú za nálepku utečencov a prisťahovalcov, no týmto bohapustým umelým vyvolávaním strachu sa zakrývajú iba oveľa dôležitejšie veci, ktoré sa (aj nás) bytostne týkajú. Doba je teda buď stále rovnaká, alebo sa história naozaj ľúbi opakovať.

Suburbicon je zároveň hereckým koncertom Matta DamonaJulianne Moore (tá si dokonca zahrala dvojúlohu), obaja na plátne excelujú. Ostrieľaným hercom však bravúrne na plátne asistuje iba 13-ročný Noah Jupe, hlavná detská postava, ktorého herecký výkon je hodný povšimnutia.

Suburbicon – Temné predmestie je označovaný za krimi komédiu. Krimi určite, so slovíčkom komédia treba zachádzať striedmejšie. Ide skôr o čierny humor, ktorý vychádza z momentálnych situácií a je to skôr smiech cez slzy. Je to však lepšie, akoby to bol vtip vyrábaný nasilu.

Osobne som sa bavil, aj keď som si na začiatku predstavoval menej krvi a viac smiechu. Suburbicon však dáva zmysel, je dramatický i trochu zábavný, a keď sa nad ním divák trošku zamyslí, tak pochopí, že je to istým spôsobom zdvihnutý varovný prst. Treba vidieť. Mimochodom, viete, čo práve robí váš sused od naproti?

Pavol Božík
70%

Réžia: George Clooney
Hrajú: Matt Damon, Julianne Moore, Oscar Isaac, Megan Ferguson, Noah Jupe

Žáner: Kriminálna komédia
Rok výroby: 2017
Distribuuje: Magic Box
Jazyková verzia: anglická s českými titulkami
Celkový čas: 104 minút
Premiéra: 9. november 2017