Vražda na konci sveta

Wind River

Veľmi špecifické prostredie, veľmi špecifická nátura ľudí, jedna vražda na začiatku a možno nie posledná a Jeremy Renner v jednom zo svojich najpresvedčivejších filmov. Nájdené mŕtve telo mladého indiánskeho dievčaťa spúšťa kolotoč vyšetrovania v prostredí, v ktorom sa nevyšetruje tak celkom bežnými spôsobmi a pred predpismi majú ešte prednosť väzby medzi ľuďmi.

Zrejme tu ani neplatí to povestné zub za zub. Niekde tam, kde už ani líšky nedávajú dobrú noc, ale rovno pumy, ktoré sú škodnou a treba ich vystopovať. Každý jeden z mála obyvateľov si tu nesie svoj tieň minulosti a okovy súčasnosti. Nežije sa tu ľahko, ale tak akosi sú tu všetci svoji, rozumejú si, vedia, že sa na seba môžu spoľahnúť. Kto by tu zavraždil mladé dievča?

Stopár Cory Lambert objaví uprostred zasneženej pustej krajiny Wyomingu telo mŕtveho indiánskeho dievčaťa. Vyšetrovanie preberá mladá agentka FBI Jane Bannerová, ktorá do odľahlej indiánskej rezervácie Wind River prichádza z Las Vegas, úplne nepripravená na drsné podnebie, ktoré tam panuje. Na pomoc pri vyšetrovaní osloví stopára Coryho a spoločne sa snažia vyriešiť záhadnú smrť.

Minimalistická výprava a gradovanie emócií celkovou atmosférou robia z filmu Wind River akýsi pomyselný klenot nielen vo svojom žánri, ale vo filmárčine v globále. V časoch, keď sa všetci tvorcovia predháňajú v tom, koľko efektov dokážu vyčarovať na vymakaných počítačoch a sú na ne ochotní čakať tak dlho, že popri tom čakaní natočia ďalší film, prišiel Taylor Sheridan s niečím, čomu sa hovorí ozajstný film.

Wind River je 107 minút vybičovaných emócií na podklade najčistejšieho bieleho snehu, aký divák kedykoľvek vo filme videl. Ten sneh totiž predstavuje nevinnosť. Nevinnosť dievčaťa, ženy, ktorá v tomto Bohom zabudnutom svete prišla o život. Vražda vo Wyomingu, kde sa pozná naozaj každý s každým nie je iba vecou rodiny obete, ale všetkých. Vražda vo Wyomingu, ktorá sa údajne skutočne stala, je zároveň jedným z najsilnejších filmových zážitkov tohto roka.

Spoločnosť Bontonfilm prináša excelentný film Taylora Sheridana Wind River na DVDBlu ray. Obraz i zvuk sú výborné, český dabing vydarený. Súčasťou Blu ray je i niekoľko bonusových materiálov (rozhovory, dokumenty zo zákulisia, vystrihnuté scény) s podporou českých tituliek.

Pavol Božík
90%

Réžia: Taylor Sheridan
Hrajú: Jeremy Renner, Elizabeth Olsen, Graham Greene, Jon Bernthal, Julia Jones, Gil Birmingham, Kelsey Asbille

Žáner: Thriller
Rok výroby: 2017 (svetová premiéra 4. august 2017)
Distribúcia: Bontonfilm
Rok vydania: 2018
Formát: DVD, Blu ray
Celková dĺžka: 107 minút
Zvuk (Blu ray): anglický, český, maďarský (5.1 DTS HD)
Titulky (Blu ray): slovenské, české, české pre nepočujúcich, maďarské
Bunusy (Blu ray):
* rozhovory
* zo zákulisia
* vystrihnuté scény