Všetci sa zbláznili, či sama je nepríčetná?

Claire Foy v hlavnej úlohe filmu Nepríčetná

Režisér Steven Soderbergh rozohráva na ploche sto minút bravúrny psychothriller, v ktorom poukazuje hneď na dve horúce témy – podvody zdravotných zariadení na zdravotných poisťovniach a alarmujúco rastúci problém stalkerstva, ktorý aj prostredníctvom sociálnych sietí narastá do nekontrolovateľných rozmerov.

Po traumatickom zážitku so stalkerom, z ktorého sa ešte úplne nespamätala, sa Sawyer Valentini ocitá v psychiatrickej liečebni. Len chvíľu po nástupe do prísne stráženého ústavu zachytí pohľad miestneho zamestnanca, o ktorom je presvedčená, že patrí mužovi, ktorý ju prenasledoval. Ale bola to skutočnosť, alebo samotná ilúzia?

Steven Soderbergh do svojej filmografie zaradil ďalší prepracovaný príbeh, v ktorom apeluje na veci, ktoré sa dnes jednoducho dejú a nielen v Amerike. Hlavná hrdinka (vynikajúca Claire Foy) sa v jedno ráno ocitne v nečakanom kolotoči, na ktorý nasadne kvôli vlastnej neistote. Netuší, že nevinný rozhovor so psychiatričkou sa odrazu zmení na najväčšiu drámu v jej živote.

Sawyer náhle padá do mlynčeka podvodov medzi zdravotníckymi zariadeniami a zdravotnými poisťovňami. V podstate nedobrovoľne je držaná v psychiatrickej liečebni, pretože zdravotné poisťovne preplácajú sedem dní pobytu pacienta v takomto zariadení bezodkladne a tak to podobné zariadenia zneužívajú i proti vôli svojich pacientov.

Tých sedem dní by však Sawyer možno hravo zvládla, keby sa k tomu nenabalilo niečo oveľa vážnejšie. Keby sa medzi pracovníkmi liečebne neobjavil muž, ktorý stojí za všetkými problémami mladej ženy. Začína boj o holý život a nie všetci z neho odchádzajú víťazne.

Steven Soderbergh je kráľom filmov, ktoré majú spád. Nemusia sa odohrávať na veľkej ploche, no i napriek tomu v nich dokáže bravúrne rozohrať príbeh, dotiahnuť ho do zmysluplného konca a zanechať vztýčený palec (nie prostredník), ako varovanie. V prípade filmu Nepríčetná tento jeho vzorec funguje rovnako výborne, ako svojho času napríklad vo filmoch Nákaza, či Erin Brockovich.

Fakt, že Steven Soderbergh rozohráva svoj film s dvoma paralelnými problémami na ploche iba sto minút má za následok, že ho divák sleduje na jeden dych. Neustále sa niečo deje a funguje to výborne, všetko do seba zapadá. Divácky zážitok umocňuje výborná kamera, ktorú herci častokrát nosili pripevnenú na svojom tele, čo ešte viac zvýrazňuje celkové emócie.

Claire Foy vďaka postave osobnostne rozpoltenej ženy dokázala, že jej žiara v seriáli The Crown nebola iba náhodným odrazom dobrého svetla. Nepríčetná sa zároveň bezpochyby stala zásadným filmom jej, zatiaľ, nie moc bohatej filmografie. O Soderberghovom dobrom mene svedčí i fakt, že tak skvelý herec, ako je Matt Damon si je ochotný v jeho filme doslova šteknúť, zjaviť sa na obrazovke v doslova malej epizódnej úlohe a dať ju ako Pán.

Nepríčetná vychádza v distribúcii spoločnosti Bontonfilm na DVDBlu ray. Je fajn, že Bontonfilm tento film prináša na náš trh, zvlášť, keď do slovenských kín sa nedostal, takže moc divákov ho neregistruje. Prehliadnuť ho by však bola obrovská škoda.

Výborný obraz na Blu ray je samozrejmosťou, vydarený český dabing je pri tomto žánri, kde divák musí starostlivo sledovať dej, veľkým plusom a tu sa dostavil. Bonusom pribaleným k filmu je krátky dokument o vzniku filmu.

Pavol Božík
80%

Réžia: Steven Soderbergh
Hrajú: Claire Foy, Joshua Leonard, Juno Temple, Aimee Mullins, Amy Irving, Colin Woodell, Matt Damon, Sarah Stiles

Žáner: Psychothrailer
Rok výroby: 2018 (svetová premiéra 23. marec 2018)
Distribúcia: Bontonfilm
Rok vydania: 2018
Formát: DVD, Blu ray
Celková dĺžka: 98 minút
Zvuk (Blu ray): anglický (5.1 DTS HD), český, španielský, portugalský, hindský, maďarský, čínsky, poľský, thajský (5.1)
Titulky (Blu ray): slovenské, české, anglické a 19 ďalších jazykových verzií
Bunusy (Blu ray): Na hrane šialenstvo