Z Nicole Kidman je totálna troska

Je fascinujúce, ako mnohé herečky celú svoju kariéru dbajú na to, aby na plátnach kín vyzerali k svetu, pre večnú krásu sú ochotné obetovať čokoľvek a nakoniec, aby dokázali, že sú herecky schopné zahrať čokoľvek, neváhajú zo seba urobiť obludu. To je prípad fantastickej Nicole Kidman vo filme Ničiteľka.

Drvivá väčšina jej filmových postáv bola krásna. Samotná herečka je prirodzene nádherná a mnohí o nej hovoria ako o najkrajšej žene filmového priemyslu. Jej aktuálny film prinúti diváka spozornieť v momente, keď sa prvý raz objaví na obraze… ako totálna troska.

Erin kedysi pracovala s kolegom Chrisom ako policajtka v utajení. Ich snaha odhaliť plány losangeleského gangu však skončila tragédiou. Keď sa o mnoho rokov neskôr v jej živote znova objaví hlavný boss, musí sa vydať na cestu a bojovať s démonmi, ktorí jej zničili život. Dokáže sa od nich definitívne oslobodiť?

Režisérka Karyn Kusama sa pokúsila o tak trochu umeleckú detektívku a do hlavnej úlohy sa jej podarilo získať jednu z najuznávanejších herečiek. Nicole Kidman navyše dostala jedinečnú príležitosť predstaviť sa v hlavnej úlohe žánru, ktorý sa jej v podstate vyhýbal. A na dôvažok dostala šancu predstaviť sa tak, ako nikdy doteraz.

Keby tak, ako vo filme vyzerala, keď sa ráno prebudí, boli by to zrejme dramatické rána. Maskérom sa však podarilo vyčarovať z jednej z najkrajších herečiek Hollywoodu alkoholičku, ktorá už dávno stratila zmysel pracovného i osobného života a po rokoch potácania sa na hrane prežitia a zmenila sa na trosku.

Pravdupovediac, práve na vzhľade a hereckom výkone Nicole Kidman stojí a padá celá Ničiteľka, pretože práve táto herečka to celé ťahá, predvádza svoje herecké umenie a snaží sa v rámci možností zachrániť scenár, v ktorom veľa vecí škrípe. Skvelý nápad, dokonale rozhohrané a predsa sa kdesi v polovici objavuje trhlina, ktorá na konci prevažuje nad dokonalým zážitkom.

Zrejme to chcelo viac strihať, možno vynechať osobnú dejovú líniu, ktorá s hlavným príbehom bezprostredne nesúvisí, možno to chcelo viac pridať v tempe. Ničiteľka nie je zlý film, len je to film pomalý a tento problém nedokáže vyriešiť samotná Nicole Kidman, ani keby hrala ako filmová bohyňa.

Z dobre našliapnutého štartu napokon vo finále ostáva trochu rozpačitý pocit z toho, že divák vlastne ani netuší, čo tým chcel autor povedať. Fenomenálny výkon hlavnej hrdinky tak celý film nezachráni, iba mu pridáva pár bodov v celkovom hodnotení. Film Ničiteľka vydáva spoločnosť Bontonfilm na DVD s českým dabingom, bez bonusových materiálov.

Pavol Božík
65%

Réžia: Karyn Kusama
Hrajú: Nicole Kidman, Sebastian Stan, Toby Kebbell, Tatiana Maslany, Scoot McNairy, Bradley Whitford, James Jordan, Toby Huss

Žáner: Kriminálna dráma
Pôvodný názov: Destroyer
Rok výroby: 2018 (Svetová premiéra: 25. december 2018)
Distribúcia: Bontonfilm
Rok vydania: 2019
Formát: DVD
Celková dĺžka: 116 minút
Zvuk: anglický, český, maďarský (5.1)
Titulky: české, maďarské