Zaostrené na klubové filmy

Modelár

Možnosť otvorenia kín privítali najmä menšie kiná a filmové kluby, nateraz je to zhruba 25 kín po celom Slovensku. V ich programe sa objavia filmy, ktoré sa v kinách premietali len krátko (Milan Sládek, Alchymická pec, Kým sa skončí leto). Na rad však prídu aj dlho odkladané premiéry. Momentálne máme portfóliu cez 10 titulov, ktoré sme tento rok nestihli odpremiérovať. Rozhodli sme sa teda nečakať a ponúknuť divákovi viaceré nové filmy, ktoré sú žánrovo odlišné. Nevieme, ako sa bude situácia s kinami vyvíjať, no v tejto chvíli ju považujeme za nádejnú. Veríme, že tak potešíme divákov kvalitného klubového filmu. Medzi premiérovými titulmi sa objaví kontroverzný film Corpus Christi, či rozprávka Maškrtné medvedie príbehy, prezrádza Lucia Mandincová, PR a marketing ASFK.

Medzi nové tituly z katalógu Asociácie slovenských filmových klubov patrí minuloročný oscarový nominant Corpus Christi, ktorý rozpráva príbeh dvadsaťročného Daniela. Ten prejde v nápravnom zariadení pre mladistvých duchovnou premenou. Chcel by sa stať kňazom, ale s jeho trestným registrom na to nemôže ani pomyslieť. Keď ho prepustia a má začať pracovať v stolárstve v malom meste, prezlečie sa po príchode do kňažského a vďaka náhode sa začne starať o miestnu farnosť. Uspeje Daniel vo svojom poslaní? A za akú cenu? Corpus Christi mal predpremiéru na Medzinárodnom filmovom festivale Febiofest, ktorý kvôli neustále sa meniacim vyhláseniam organizátori otvorili aj zatvorili v jeden a ten istý deň. Film medzičasom získal množstvo ocenení. Do celoslovenskej distribúcie vstupuje 26. novembra.

Distribútori mysleli aj na najmenších, ktorí si iste obľúbia animovanú rozprávku Maškrtné medvedie príbehy, ktorá bude mať premiéru 3. decembra. K filmu je vyrobený slovenský dabing o ktorý sa postarali známe herecké osobnosti ako David Hartl, či Boris Farkaš. Hlavnými postavami príbehu sú dva hladné medvede. Väčšina ich každodenných dobrodružstiev točí okolo toho, ako sa čo najľahšie dostať k niečomu naozaj dobrému na zjedenie. Napriek mnohým nezdarom ich príhody dopadnú šťastne.

Začiatkom decembra bude mať premiéru aj český triler režiséra Petra Zelenku Modelár. Film rozpráva príbeh dvoch kamarátov, ktorí v Prahe prevádzkujú prosperujúcu požičovňu dronov. Majiteľ firmy prezývaný Plech, vo voľnom čase raper, sníva o veľkých peniazoch a neochvejných istotách. Chemik a vynikajúci letecký navigátor Pavel, ktorý sa práve vrátil zo zahraničia, sníva o spravodlivosti a osobnom angažmáne v náprave sveta. Drony sú pre bývalých spolužiakov zo strednej školy priepustkou do mnohých oblastí ľudského konania, kam by sa inak nepozreli. Medzi ich klientmi sú prezidentský kandidát i výtvarníci organizujúci happeningy. Drony vo filme monitorujú veterné elektrárne, nosia luxusné kabelky na prehliadke namiesto modeliek alebo sprejujú zo vzduchu Petřínsku rozhľadňu. Keď sa však jeden z hrdinov rozhodne využiť dron na niečo úplne iné, situácia vo firme sa začne komplikovať.

Kukni na to! hodnotí: Nielen hodnotíme, ale tiež odporúčame! Petr Zelenka prostredníctvom brilantného scenára a hereckého koncertu dvojice Jiří MádlKryštof Hádek apeluje na aktuálnu tému, kedy sa dobre mienené nápady môžu zvrtnúť na niečo nečakane nebezpečné a viesť až k tragédii. Dokonalá ukážka nebezpečenstva moderných technológií, sociálnych sietí, vymývania mozgov i vlastného presvedčenia, kombinácia ktorých je v dnešnej dobe veľmi jednoduchou cestou k vlastnej záhube. Jednoznačne jeden z najlepších českých filmov tohto roka.

Pavol Božík