Zbiť, alebo prežiť?

Netuším, ako to funguje napríklad tu v Nórsku, ale podľa filmu Goliáš to v susednom Švédsku vyzerá tak, že odsúdený čaká na nástup výkonu trestu na slobode. Dozvedá sa ho s dostatočným predstihom, aby si dokázal zariadiť všetko potrebné, vyrovnať prípadné dlhy, spraviť posledný kšeft, zabezpečiť rodinu a to všetko nie vždy tým najpoctivejším spôsobom.

Pre sedemnásťročného Kimmieho prichádza dospelosť až príliš rýchlo. Jeho otec nastupuje do väzenia, aby si odpykal trest, a od syna sa očakáva, že nadviaže na jeho kriminálnu činnosť. Kimmie však nie je na niečo podobné pripravený.

Dráma Goliáš je zasadená do neutešeného priemyselného mesta kdesi vo Švédsku a je znepokojujúcim obrazom spoločenských premien krajiny i rozpadu tradičných patriarchálnych štruktúr. Taká je oficiálna anotácia a v podstate je úplne presná.

Príbeh sa primárne zameriava na dospievajúceho Kimmieho, na ktorého povinnosti dospeláka dosadli príliš rýchlo. Chlapec si veľmi dobre uvedomuje, že po otcovom odchode do väzenia ostane zodpovednosť za prežitie jeho dvoch mladších súrodencov a chorej matky na jeho bedrách.

Naskytujú sa dve možnosti. Skočiť do víru otcom vyšliapaných ciest, ktoré však príliš nekorešpondujú so švédskymi zákonmi (predaj drog), alebo si nájsť prácu, čo však na vidieku nie je príliš jednoduché a Kimmie by musel od rodiny odcestovať tri stovky kilometrov ďaleko. Chlapec tak rieši dilemu, ktorá sa dospievajúcemu, vlastne ešte dieťaťu rieši veľmi ťažko.

Švédska filmová dráma Goliáš režiséra Petra Grönlunda, poukazuje na to, že za hranicami hlavných miest, na vidieku, ktorého je v každej krajine neúrekom a veľmi často ide o Bohom zabudnuté miesta, sa odohrávajú osudy, ktoré príliš nekorešpondujú s obrazom spoločností, ktoré nám sú známe.

Pavol Božík
80%

Réžia: Peter Grönlund
Hrajú: Joakim Sällquist, Sebastian Ljungblad, Cornelia Andersson, Davina Robinson

Pôvodný názov: Goliat
Žáner: Dráma
Krajina: Švédsko
Vznik: 2018
Zvuk: České titulky
Prístupnosť: od 15 rokov
Celkový čas: 88 minút
Distribúcia: Film Europe
Premiéra v slovenských kinách: 14. február 2019