30 míľnikov v živote Dana Reynoldsa

Dan Reynolds (Imagine Dragons) / Foto: telegraph.co.uk / Danny Lawson PA WIRE

Spevák jednej z najžiadanejších kapiel súčasnosti – Dan Reynolds – dnes oslavuje 30 rokov. Večer ich zrejme oslávi s fanúšikmi vo Fínsku, kde kapela dnes koncertuje. Pri troche šťastia možno oslavy natiahne až do 19. júla, kedy Imagine Dragons odohrajú polnočný koncert na Colours Of Ostrava. Toto je 30 míľnikov v živote Dana Reynoldsa… a samozrejme: všetko najlepšie!

01
Štrnásteho júla 1987 sa v rodine právnika Ronalda Reynoldsa a Christene M. Reynoldsovej narodí siedme z deviatich detí, syna pomenujú Daniel Coulter Reynolds.

02
V detstve sa stáva skautom.

03
Jeho ambicióznosť a vytrvalosť už v detskom veku potvrdzuje získanie najvyššieho skautského ocenenia Eagle Scout, ktoré podľa štatistík dosahujú iba štyri percentá amerických skautov. Získať ho trvá niekoľko rokov.

04
Dan je členom Cirkvi Ježiša Krista (The Church Of Jesus Christ Of Latter-Day Saints).

05
Ako 19-ročný v nej dva roky pôsobí ako profesionálny misionár.

06
Už v tom období ho baví komponovanie, no muzike sa nechce venovať profesionálne, nevidí v nej svoju budúcnosť.

07
Na Brigham Young University študuje komunikáciu, marketing a… hudbu.

08
Avšak počas štúdia sa rozhodne, že sa muzike napokon bude venovať profesionálne, pretože: Nedokážem robiť nič iné.

09
V hudbe však vyniká už dávno predtým, než sa jej začal venovať profesionálne.

10
V roku 2008 sa začína písať história Imagine Dragons.

11
Dan zakladá kapelu so spolužiakom Andrewom Tolmanom na poste bubeníka. Traduje sa, že kapela mala celkom iný názov, ktorý však ostáva utajený i pred najbližšími. Súčasný názov vznikol prehádzaním písmen z predošlého názvu.

12
V absolútnych začiatkoch v kapele hrá žena – Aurora Florence, dnes pôsobí ako sólová speváčka.

13
Kapelu v tom čase tvoria ešte Andrew Beck a Dave Lemke.

14
Po odchode Aurory Florenc privádza Tolman do kapely svoju manželku.

15
Vo veľmi krátkom čase však kapela prechádza niekoľkými zmenami, kým sa z nej vykryštalizuje súčasná zostava.

16
Do širokého povedomia sa Draci dostávajú v podstate náhodou, keď v roku 2010 tesne pred vystúpením na festivale ochorie spevák skupiny Train a Imagine Dragons sú narýchlo pozvaní a vystupujú ako náhradník. Svoj prvý veľký koncert tak odohrali pred 26 tisíc návštevníkmi.

17
Tri EP nahrané doslova na kolene stihne kapela pripraviť do roku 2011.

18
A ten je zlomovým rokom aj v živote Dana Reynoldsa.

19
So speváčkou kapely Nico VegaAjou Volkman nahráva Dan Reynolds EP platňu Egyptian s piatimi pesničkami.

20
Nie je to ich prvé stretnutie. Imagine Dragons hrali na turné Nico Vega ako hostia, čo im zariadil Danov brat Robert, ktorý kapelu manažoval. Iskra preskočila už tam. Dvojica spolu randila rok a pol, po tomto čase sa zobrali.

21
V roku 2011 zároveň kapela podpisuje profesionálnu zmluvu s Interscope Records.

22
Na prelome jari a leta Draci nahrávajú prvý album, ten vychádza pod názvom Night Visions v septembri 2012.

23
Oslavy sa však konajú už mesiac predtým, keď sa Danovi a Aji narodí prvá dcéra Arrow Eve.

24
Prvým singlom z albumu sa stáva pieseň It´s Time, nasledujúca skladba Radioactive roztáča kolesá úspechu v Spojených štátoch amerických šialenou rýchlosťou a kapela si ňou zarobila na najuznávanejšie hudobné ocenenie – Grammy. Tretím singlom Demons skupina imaginárne prepláva Antlantik, stáva sa úspešnou v Európe a vo zvyšku sveta. Kritici nahrávku označujú za dokonalý komplet.

25
Viac ako dva roky obchádzajú Draci svet a s mimoriadnym úspechom koncertujú, no postupne pripravuje i nový album.

26
Na Smoke + Mirrors si však fanúšikovia museli počkať až do februára 2015. Po vydaní nastáva explózia a hitmi I Bet My Life, Gold a Shots kapela potvrdzuje svoj hviezdny status. Navyše okamžite vyrážajú na celosvetové turné, ktoré trvá rok a jednou z posledných zastávok na ich úspešnej ceste okolo sveta je v januári 2016 i Bratislava.

27
Hoci sa fanúšikovia nádejajú nových piesní, kapela ohlasuje ročnú prestávku: Šesť rokov sme neustále pracovali, potrebujeme si oddýchnuť, vyhlásil Dan Reynolds.

28
Imagine Dragons však v roku 2016 predstavili tri filmové piesne a sporadicky vystúpili na niekoľkých podujatiach. Intenzívne sa tiež venovali podpore Tyler Robinson Foundation, prostredníctvom ktorej podporujú ľudí liečiacich sa na rakovinu.

29
Na konci marca 2017 sa Danovi a Aji narodili dvojičky Gia James a Coco Rae.

30
V piatok 23. júna 2017 vychádza dlhoočakávaný tretí album Imagine Dragons ƎVOLVE, ktorý predznamenali štyri úspešné single, medzi ktorými najviac rezonujú piesne Believer a Thunder. Americká štvorica momentálne nahrávku prezentuje na letných festivaloch. Už o päť dní svoju tridsiatku Dan Reynolds možno oslávi i s fanúšikmi v Ostrave na festivale Colours Of Ostrava, kde 19. júla odohrajú svoj polnočný koncert. Oficiálne turné začína v septembri v USA a následne by sa malo preniesť do Európy a zvyšku sveta.

Pavol Božík