Alexander Rybak sa pokúsi zopakovať historický úspech na Eurosongu

Zdroj foto: alexanderrybak.com

Po deviatich rokoch sa na scénu veľkého finále 63. ročníka Eurosongu v úlohe súťažiaceho vrátil nórsky spevák s bieloruskými koreňmi – Alexander Rybak. Dnes 31-ročný spevák tak môže v sobotu 12. mája rovno osláviť nielen svoje 32. narodeniny – narodil sa 13. mája, ale možno i druhé víťazstvo v Eurosongu. Stačí, ak jeho pesnička That’s How You Write A Song zarezonuje rovnako, ako Rozprávka pred deviatimi rokmi.

Alexander Rybak si na Eurosongu v roku 2009 podmanil celú Európu, ba priam celý svet s pesničkou Fairytale, pričom so svojim šibalským úsmevom, husľami a produkčne mimoriadne chytľavou skladbou priniesol Nórom tretie víťazstvo v tejto pesničkovej súťaži.

Zároveň sa stal rekordmanom, u ktorého ešte pred polovicou zverejnených výsledkov hlasovaní z celej Európy bolo jasné, že je víťazom. Získal vtedy 387 bodov a toto prvenstvo mu až v minulom roku vzal portugalský spevák Salvador Sobral, ktorý za pieseň Amar Pelos Dois získal neuveriteľných 758 bodov, vďaka čomu sa tento rok Eurosong koná v portugalskom Lisabone.

Štvrtkové druhé semifinále prinieslo osemnásť skladieb, desať semifinalistov doplnilo desiatku z utorka a zaplnilo tak do posledného miesta sobotňajšie finále. Spomínaný Alexander RybakNórsko sú jednými z desiatich postupujúcich a patria medzi favoritov tohto ročníka.

O dobré miesto však zabojuje aj český spevák Mikolas Josef, ktorý svojou jedinečnou skladbou Lie To Me nadchol Európu v utorok a postúpil do finále z utorkového semifinále.

Druhú desiatku sobotňajšieho finále zaplnili tieto krajiny (v abecednom poradí):
Austrália
Dánsko
Holandsko
Maďarsko
Moldava
Nórsko
Slovinsko
Srbsko
Švédsko
Ukrajina

Finále 63. ročníka Eurosongu sa uskutoční v sobotu 12. mája 2018 a od 21. hodiny ho môžete sledovať napríklad na obrazovkách ČT1.

Pavol Božík