Amy Macdonald užasla pod hviezdami

A tak sa aj mohlo zdať, že po treťom albume v roku 2012 povedala posledné slovo. Päť rokov je dosť dlhá doba čakania na nové nahrávky. Ak však zrátame, že polovicu času zabralo skladanie, aranžovanie a nahrávanie nových piesní, relatívny čas sa kráti. Amy Macdonald vydáva nový album Under Stars po piatich rokoch a zrejme sa bude musieť trochu obracať, aby opäť zabodovala.

Spomínaný čas je dôvodom k tomu, že sa Amy bude musieť pripomínať oveľa intenzívnejšie, než ako keby vydala nový album po dvoch rokoch od toho predchádzajúceho. Sama speváčka si uvedomuje, že na prípravu, od jej začiatkov až po vydanie ubehlo netradične veľa času, ale ako sa sama vyjadrila, neľutuje to a s nahrávkou je absolútne spokojná. Či budú mať rovnaké pocity poslucháči, ukáže čas.

Under Stars je nahrávka, ktorá si v každom prípade zaslúži pozornosť. Na rovinu, nie je to síce nič, čo by otriaslo hudobnou scénou, ale na druhej strane je to vydarená robota. Škótska speváčka sa pohybuje na hranicu popu, pop-rocku a dokonca pop-country. Na konci si poslucháč síce položí otázku, ktorý z tých žánrov jej je bližší, ale dovolím si tvrdiť, že jej nových jedenásť pesničiek prijme bez väčších výčitiek.

Napriek relatívnej žánrovej pestrosti vyznieva Under Stars ako celkom rozumne vyskladaný celok. Príjemná je jeho dynamika. Amy síce dokáže byť aj nádherne melodramatická (Never To Late), ale v drvivej miere prevažujú rýchlejšie skladby s chytľavými refrénmi, ktoré budú príjemnou kulisou pri akejkoľvek činnosti. Dobrá nálada, ktorá z Under Stars ide je naozaj nákazlivá a prvých päť skladieb je doslova strhujúcich. Balada Never To Late vlastne delí nahrávku na polovicu a koncepčne je skôr výnimkou.

Zaujímavé je, že aj po niekoľkonásobnom vypočutí je to nahrávka stále svieža a prijemná. Nenudí a nenúti k zmene. Under Stars sa dá počúvať dookola, napriek tomu, že ani v muzike, ani v diskografii samotnej speváčky neznamená nič prevratné. Ale nie je to ani povestný krok vzad, a to sa počíta. Skalní fanúšikovia budú nadšení, tí, ktorí tie piesne zachytia len tak mimochodom, určite nebudú ladiť na inú stanicu a tí, čo prídu s Amy do styku po prvý raz, ostanú príjemne prekvapení.

Under Stars baví a počas prvých jarných dní dotvára veselú slnečnú atmosféru. Vychádza v základnej verzii s jedenástimi pesničkami, v deluxe verzii s ôsmymi akustickými verziami skladieb navyše a tiež v Super deluxe box sete s DVD a ďalšími darčekmi navyše.

Pavol Božík
70%

Tracklist albumu Under Stars:
Dream On
Under Stars
Automatic
Down By The Water
Leap Of Faith
Never Too Late
The Rise & Fall
Feed My Fire
The Contender
Prepare To Fall
From The Ashes

Vydavateľstvo: Melodramatic Records Limited (na Slovensku v distribúcii Universal Music)
Digitálny predaj: Supraphonline
Rok vydania: 2017
Celkový čas: 39 minút
Počet piesní: 11