AYA Rockové Vianoce po dvadsiaty raz

Skupina AYA si tohtoročnú letnú sezónu nevie vynachváliť. Vraj bola najlepšia za posledné roky, ale samozrejme kapela nespí na vavrínoch a len čo nastúpi jeseň, začínajú prípravy na Rockové Vianoce. Tie pripravuje skupina už 20. rokov. Asi sme už naozaj starí, keď oslavujeme jubileá, vlani sme oslávili 25-te výročie skupiny AYA, teraz druhé desaťročie Rockových Vianoc, – konštatuje so smiechom Mário Tománek.

Tradícia sa datuje do roku 1996 kedy vznikol AYA Fest. Skupina AYA pôsobila v žilinskom regióne a hnevalo ju, že sa v Žiline a okolí deje málo kultúrnych akcií. Vymyslela si teda v roku 1996, kedy vznikalo pomaly aj vlastné nahrávacie štúdio kapely – AYA Fest.

Zúčastnili sa ho skupiny zo žilinského regiónu a v porote sedeli renomovaní muzikanti Bobo Kantor a Dušan Antalík, zablúdil do histórie opäť Mário Tománek. Víťazná kapela mohla nahrať v našom štúdiu album, čo vtedy bola veľká vec. Vyhrala kapela Akodoma, ktorá už neexistuje. O rok neskôr sme si dali pauzu a v roku 1998 sme sa rozhodli pre Rockové Vianoce, kde ešte stále účinkovali prevažne domáce kapely. O rok neskôr sa nám podarilo zohnať viac peňazí a rozšírili sme účinkujúcich a prišli Mišo Kovalčík s Mariánom Greksom. Neskôr sme popozývali kapely ako No Name, Nocadeň, Desmod, IMT Smile, Katka Knechtová s kapelou Peha, Vidiek, načreli sme aj do Česka odkiaľ prišli Premiér, Buty a mnoho ďalších, vymenúva skvelých účinkujúcich s hrdosťou Mário Tománek.

Nakoľko tento rok sa jedná o jubileum, dala si kapela AYA záležať zase na výbere hostí, aby boli jubilejné Rockové Vianoce zaujímavé rovnako ako predchádzajúce ročníky. Vybrali sme aj mladú kapelu, ktorá vystúpi na úvod a je to kapela Devenan‘, kapela Arzén je naším súputnikom, okrem jedného ročníka vystúpila každý rok. Tešíme sa, že sme sa dohodli s kapelou Korben Dallas, čo je muzika možno z iného súdka, ale veľmi dobrá. Po nich zahrá AYA, samozrejme aj s Tomášom Bezdedom a spoločný blok ukončíme pesničkou Malý princ. Na záver vystúpi skupina Gladiator, ktorá síce na Rockových Vianociach už hrala, ale po rokoch to bude opäť príjemné privítať ju. Teda začíname 21. decembra o 18. hodine v žilinskom Dome kultúry.

AYA vníma Rockové Vianoce ako darček svojím fanúšikom, preto sa snaží vždy zabezpečiť  sponzorov, aby vstupné bolo čo najnižšie a fanúšikovia vyjadria svoju vďaku tým, že prídu. Moderátorom večera bude Roman Bomboš.

Samotná skupina nemá vianočnú pesničku, nechce robiť niečo nasilu. Aj keď o tom uvažujú, rozhodne nechcú urobiť skladbu len aby bola. Nech to má skutočnú vianočnú atmosféru a nech dlho pretrvá medzi ľuďmi, a to je veľká zodpovednosť. V každom prípade rok 2019 sa ponesie aj v znamení nového albumu, ktorý je z dvoch tretín hotový.