SOZA rozdala ceny za rok 2017

Vo štvrtok 20. septembra v bratislavskom Mestskom divadle P. O. Hviezdoslava vyhlásili a odovzdali zástupcovia Slovenského ochranného zväzu autorského výročné Ceny SOZA najúspešnejším autorom, zástupcom nahrávacích spoločností a vysielateľom za najúspešnejšie skladby, zvukové nosiče, či najvyšší podiel domáceho repertoáru vo vysielaní. Ceny boli udelené na základe štatistického spracovania hlásení od používateľov za uplynulý kalendárny rok, preto sa pre ne vžilo označenie štatistické ceny.

CENY SOZA ZA ROK 2017 – štatistické
Cena SOZA pre skladateľa najhranejších hudobných diel
Ivan Tásler (doteraz získal cenu v tejto kategórii v rokoch 2005 a 2012-2016)

Cena SOZA pre textára najhranejších hudobných diel
Kamil Peteraj (doteraz získal cenu v tejto kategórii v rokoch 1996-2003, 2008 a 2010-2016)

Cena SOZA pre najúspešnejšieho mladého autora
Celeste Buckingham

Cena SOZA za najhranejšiu skladbu
Smile (autori: Peter Graus / Tomáš Zubák / Emma Drobná)

Cena SOZA za zvukový nosič
Podobnosť čisto náhodná – Peter Lipa & Milan Lasica (East West Promotion)

Cena SOZA za najvyšší podiel domáceho repertoáru vo vysielaní
Rádio Sity

Okrem štatistických cien boli udelené aj štyri honorárne ceny, o držiteľoch ktorých rozhodla Dozorná rada SOZA.

CENY SOZA ZA ROK 2017 – honorárne
Cena za významný podiel uvádzania domácej tvorby v zahraničí
Kamil Peteraj

Zápis do Zlatej knihy
Ján Zimmer
Ivan Dubecký

Veľká cena SOZA
Marika Gombitová

Kamil Peteraj ešte viac rozšíril svoju doterajšiu rekordnú zbierku, ktorá sa už zastavila na čísle 19 (17 štatistických a 2 honorárne). Textár skladieb pre viaceré generácie interpretov k tomu uviedol: Veľmi si to vážim obe ocenenia – štatistické aj to honorárne. To druhé preto, že slovenská hudba v slovenčine nemá kvôli jazyku veľké šance preniknúť niekde von. Je skvelé, že sa sem tam objavia nejaké svetielka na nejakých rádiových staniciach, to ma vždy poteší. Cenu pre Mariku si vážim o to viac, že som hlavný spoluautor jej skladieb, otextoval som jej viac ako 90% skladieb. Som rád, že tie skladby obstoja v rôznych aranžmánoch, a hlavne pre ňu je to prvé ocenenie ako pre autorku. Ju totiž berú ako speváčku, ona je však aj vynikajúca autorka.

Marika Gombitová pri preberaní ceny v podobe sošky Eurydika z rúk predsedu dozornej rady SOZA Matúša Jakabčica, ako aj Kamila Peteraja a Miroslava Žbirku neskrývala dojatie. Od všetkých prítomných sa jej dostal dlhotrvajúci standing ovation potlesk. Historicky prvá žena, ktorá získala Veľkú cenu SOZA, na novinárskom brífingu po skončení galavečera povedala: Je to krásne ocenenie, ale neznamená to, že končím pretože ja chcem ešte toho urobiť veľa. Veľmi si to vážim, že som tu mohla byť s vami. Keď počujem nejakú svoju skladbu v rádiu stále si poviem, čo by som v nej asi opravila, ináč zaspievala, iné aranžmán zvolila. Stále je čo zlepšovať a na sebe pracovať.

Celeste Buckingham a Ivan Tásler si kvôli koncertným povinnostiam nemohli prevziať svoje ceny osobne a prítomným sa prihovorili prostredníctvom videopozdravov. Spoluautor víťaznej skladby Peter Graus pri ďakovnej reči povedal: Chcem sa poďakovať svojmu kolegovi Tomášovi Zubákovi, že pred dvoma rokmi ma presvedčil aby sme to s popovou pesničkou ešte predsa len skúsili a taktiež aj Emme Drobnej, že svoj talent sa rozhodla zveriť do našich rúk.

Peter Lipa pri preberaní Ceny za zvukový nosič poznamenal: Je to pre mňa nová skúsenosť, že som sa dostal medzi tých štatistických ocenených, pretože doteraz som bol viac-menej iba ten honorárny. Pre mňa je dôležité povedať, že toto ocenenie preberám aj vďaka tomu, že som sa pred 35 rokmi stretol s Milanom Lasicom a požiadal som ho vtedy o texty. A on mi ich dal a dáva dodnes, za čo som mu veľmi vďačný a vďaka čomu môžem nahrávať stále nové pesničky a albumy. Jednu zo skladieb z ich spoločného repertoáru zaspieval v rámci programu aj so svojou kapelou.

Okrem neho naživo vystúpili aj Emma Drobná, Orchester ľudových nástrojov Slovenského rozhlasu, Mucha Quartet a Marcel Palonder. Zazneli diela všetkých držiteľov honorárnych cien, skladba z najpredávanejšieho audionosiča aj najhranejšia skladba za rok 2017.

Vďaka Cenám SOZA môžeme najširšej verejnosti prezentovať našich najhranejších autorov na základe reálnych štatistických dát. Zároveň prostredníctvom honorárnych ocenení taktiež priblížiť aj tých významných autorov, ktorí svojou tvorbou nemajú šancu osloviť všeobecné publikum. No a v neposlednom rade história ocenených tvorí čosi ako pamäť slovenskej hudobnej kultúry z pohľadu autorského, zhodnotil predseda Dozornej rady SOZA Matúš Jakabčic.