Česká kapela Jelen vydáva album Půlnoční vlak Michala Tučného

Repertoár Michala Tučného, ktorý vo svojej dobe pre mnohých znamenal závan slobody, pretože čerpal najmä z koreňov americkej ľudovej hudby, blues alebo rock’n’roll, mal mnoho podôb. Jelen si pre nové spracovanie vybrali predovšetkým osobité piesne z tvorivého obdobia s textárom a skladateľom Zdeňkom Rytířom, namiesto najznámejších hitov.

Je to viac ako album s coververziami, vraví skupina Jelen o novom albume Půlnoční vlak Michala Tučného, ktorý vyšiel pred pár dňami. Po svojom na ňom uchopila piesne legendárneho speváka spájaného predovšetkým s country, ktorý ale prerastal všetky žánrové škatuľky. Vydanie, ktoré ohlasuje videoklip ku skladbe Abych tu žil, podľa jeho ženy Marty odsúhlasil zhora sám Michal Tučný. Na albume sa navyše objavila aj doteraz nevydaná pieseň Nashville.

Michalove pesničky človek berie ako samozrejmosť, ako niečo, čo tu bolo ešte predtým, ako sa naša generácia vôbec narodila. Až keď sme sa začali zaoberať tým, ako ich zaranžujeme, pochopili sme, aký presah majú, hovorí producent Martin Ledvina. Jeho slová potvrdzuje aj spevák Jindra PolákPre nás majú texty tých piesní silný existenciálny význam. Michal bol multižánrový umelec, všetky škatuľky šli mimo neho. Verím, že to s ním máme spoločné.

Pre vydanie albumu sa skupina rozhodla po úspechu jesenného turné, ktoré vrcholilo v pražskom Forume Karlín a ako špeciálny hosť na ňom vystúpila Tučného dcéra Míša. Nebyť však spojenia, ktoré muzikanti naviazali so spevákovou rodinou, teda manželkou Martou a dcérami Gábinou a Míšou, album by nevznikol.

Keď prechovávate k interpretovi až posvätnú úctu, môže vás znalosť pôvodných verzií veľmi zväzovať. Jeho žena Marta nám však povedala: Chalani, urobte to tak, ako to cítite, on to tiež tak vždycky robil. Od toho sme sa odrazili, spomína Ledvina. Bola to práve Marta Tučná, kým si kapela nechala vydanie posvätiť. Povedala im, že spevák nové pojatie svojich skladieb zhora schválil. Bol by vraj rád, že žijú ďalej a môžu osloviť ďalšiu generáciu poslucháčov.

Od Tučného rodiny naviac skupina pre načerpanie inšpirácie dostala množstvo jeho osobných vecí vrátane banja, denníka, americkú vlajku s podpismi country legiend, ktorú mu z USA priviezla jeho kamarátka Anka Chřestýš, ale tiež kazety s demonahrávkami. Na jednej z nich bola aj nedokončená pieseň Nashville.

Keď sme počuli refrén Nashville, každý prkno toho pódia nám říká, že tu včera Johnny Cash byl, dostalo nás to. Prišlo nám ľúto, že pesnička nie je na svete, a tak sme si povedali, že by bolo skvelé, keby sme ju mohli dokončiť. K refrénu a jednej slohe som pridal vlastný text. Bolo to, ako by sme slová písali spolu s Michalom, akoby sme sa nejako napojili na jeho energiu, líči nadšene Jindra Polák.

Niekoľko piesní z albumu zaznie tiež na klubovom turné, ktorým sa po vystúpeniach vo veľkých sálach kapela vráti do menších, intímnejších priestorov. Fanúšikovia sa však nemusia báť, že by prišli o osvedčené hity z vlastného repertoáru skupiny. Hosťom šnúry bude opäť Míša Tučná, ktorá sa so skupinou predstaví tiež na vybraných letných festivaloch.

Album Půlnoční vlak Michala Tučného je pre Jelen zásadným kariérnym míľnikom. Michal si na konci života prial mať kapelu zloženú z mladých chlapcov. Teraz ju konečne má, zakončila Marta Tučná.