Človek dokáže byť silnejší ako búrka

Po niekoľkých úspešných singloch rapper Lipo znovu pripomína svoj aprílový album Lyrika. V piesni Svoboda mu sekunduje spevák Marcell z indie-rockovej skupiny No Distance Paradise. Letne poňatý videoklip režiséra Ondřeja Kudyna predstavuje dojemný príbeh malého chlapca, ktorý sa snaží prekonať svoj handicap.

Singel vyniká sviežim energickým zvukom, ktorý mu dal ODD, producent celého albumu Lyrika, obsahujúceho ako niekoľko výrazných rádiových hitov, tak aj rad Lipových intímnych osobných výpovedí. Do pozitívnej nálady skladby zapadá aj naliehavý hlas Marcella, speváka skupiny No Distance Paradise. Ten v refréne spieva o nádeji a o tom, že človek nakoniec vie byť silnejší ako búrka, ktorá ho v živote stretáva.

O textovom námete Lipo povedal: Niekto by asi mohol povedať, že sa jedná o motivačný song. Ja ale toto pomenovanie veľmi nemám rád, ale je fakt, že je hlavne o sile vôle a o nádeji na zmenu. Každý sme niekedy stáli nad priepasťou, každý sme čelili nepríjemným výzvam a problémom. Pri jeho písaní som si kládol otázku, ako je možné pomôcť človeku, ktorému je v danej chvíli naozaj zle, ktorý sa cíti byť na všetko sám. A je jedno, či ho trápi vážny handicap alebo depresie. Moje úvahy sa stále prikláňali k princípu vôle ako hlavnému princípu, kvôli ktorému ideme životom stále ďalej.

Pomerne vážnej téme dal režisér videoklipu Ondřej Kudyn optimistickú pointu. Sledujeme príbeh malého chlapca, ktorý trpí astmou a pocitom outsidera. Napriek tomu podnikne dobrodružnú cestu, aby sa mohol pripojiť k partii hrajúcich sa kamarátov, prejsť prijímacím rituálom a dostať následne aj ich pomoc pri astmatickom záchvate. Úprimný herecký výkon celej chlapčenskej partie vyvoláva jemný úsmev na tvári.

Drvivú väčšinu videoklipov si režírujem sám, ale som rád, že som tentokrát k réžii prizval Ondra. Keď sme spolu sedeli nad námetom, povedal som mu, že by som to videl ako takú kombináciu. Bolo nás päť s estetikou filmu Mad Max. Myslím, že sa toho zhostil skvelo, vraví s úsmevom Lipo.

Jeho tretí radový album Lyrika vyšiel v apríli a dočkal sa kladného prijatia fanúšikov aj odbornej verejnosti. Videoklip k zatiaľ najúspešnejšiemu singlu z nej, duetu Štěstí s Debbi, má na YouTube už cez 3,5 miliónov vzhliadnutí. Na jar vydané video k country-rapovému hitu Ve vzpomínkách sa za krátku dobu dočkalo 1,2 milióna videní. Dá sa očakávať, že práve vydaný singel Svoboda pôjde v ich šľapajach.