Collegium Musicum na vinyle

Vydavateľstvo Opus vydalo vinylové reedície albumov skupiny Collegium Musicum: Divergencie a Collegium Musicum.

V týchto dňoch vychádza reedícia dvojalbumu Divergencie z roku 1981. Nahrávka nadväzuje na slávne Konvergencie Vargovej skupiny Collegium Musicum. Divergencie sú koncipované predovšetkým ako profilový album skladateľa a inštrumentalistu Mariána Vargu. Marián sa tu predstavuje vo všetkých svojich základných polohách od skladieb vážnej hudby až po originálnu a nezameniteľnú piesňovú tvorbu. Na albume účinkuje pod názvom Collegium Musicum široká plejáda sólistov a sprievodných hudobníkov, medzi ktorými dominujú speváci Pavol Hammel a Ján Lehotský, alebo gitarista Luboš Andršt. Texty k piesňam a spievaným pasážam napísal Kamil Peteraj.

Pod týmto albumom je stále podpísaná skupina Collegium Musicum, no v podstate ide o Vargovu sólovku. Divergencie sú dvojalbum, kde každá zo strán poukazuje na jeho výnimočný talent skladateľa, aranžéra aj pesničkára. Táto nahrávka je oproti predchádzajúcim platniam výnimočná v tom, že predstavuje prvý veľký návrat Vargu ku klasickej hudbe v podobe symfonickej skladby Musica Concertante. Je to vôbec prvýkrát, čo niekto iný hrá jeho hudbu, než on sám. Tento štúdiový projekt je voľným pokračovaním Konvergencií, hovorí novinár a hudobník Peter Bálik.

Už koncom augusta vydal Opus aj reedíciu albumu Marián Varga a Collegium Musicum, čo je druhý koncertný a celkovo štvrtý album legendárnej slovenskej art-rockovej skupiny. Nahrávka albumu bola realizovaná v roku 1975 a album vyšiel v roku 1976. Varga na tomto albume zmenil zostavu skupiny (noví členovia gitarista Jozef Farkaš a basgitarista Ivan Belák), avšak pokračoval vo svojej umeleckej koncepcii prelínania sa art-rocku a vážnej hudby. Na tomto albume opäť prináša transkripcie z vážnej hudby (tentoraz z hudby k baletu Rómeo a Júlia Sergeja Prokofieva a Bartókov Mikrokozmos), ako aj rozsiahlejšie vlastné kompozície (Hudba k vodometu č. 1 a najmä Nech žije človek). Je to výnimočný album určený náročným poslucháčom a fanúšikom legendárnej slovenskej skupiny.

Marián Varga a Collegium Musicum, je vôbec prvý album kapely, na ktorom sa nepodieľa klasická zostava Collegia. Z pôvodných členov tam hrá už jedine bubeník Dušan Hájek, no štvrtý radový album kapely plynule nadväzuje na predchádzajúce nahrávky. Vrcholom tohto albumu sú prepracované diela Bartóka a Prokofieva. Napriek tomu, že po takmer dokonalých Konvergenciách a Zelenej Pošte sa ani on nakoniec miestami nevyhol art-rockovému klišé tej doby, Marián Varga a Collegium Musicum je nahrávka, ktorú fanúšik tejto skupiny nemôže opomenúť, vyjadril sa aj k tejto nahrávke hudobný publicista Peter Bálik.