Do repertoáru Novej scény od dnes pribúda muzikál Mamma Mia!

Autor Foto: Dalibor Krupka / Zdroj foto & info: Divadlo Nová scéna

Premiéru príbehu romantickej lásky dvoch generácií s najväčšími hitmi skupiny ABBA uvedie v dňoch 10. a 11. novembra 2017 bratislavské divadlo Nová scéna. Mamma Mia! je jeden z najúspešnejších a najhranejších muzikálov, ktorý sa od londýnskej premiéry 6. apríla 1999 uvádza po celom svete.

V hlavných úlohách sa predstavia Katarína Hasprová / Soňa Norisová, Mirka Drínová / Romana Dang Van, Sisa Sklovska / Jana Hubinská, Zuzana Vačková / Jeanette Švoňavská, Róbert Halák / Marcel Ochránek, Peter Kočiš / Pavol Plevčík, Martin Kaprálik, Patrik Vyskočil / Dárius Koči a ďalší.

Muzikál Mamma Mia! predstavuje celosvetový divadelný fenomén a zaznamenal obrovský divácky úspech. Hral sa a hrá vo vyše štyridsiatich krajinách na všetkých kontinentoch a potešil už vyše 56 miliónov divákov na celom svete. Každý deň sa po celej zemeguli odohrá minimálne sedem predstavení – a to najmenej na troch kontinentoch.

Muzikál obsahuje všetky nesmrteľné hudobné hity skupiny ABBAMamma Mia, Waterloo, Money Money Money, Dancing Queen, The Winner Takes It All a ďalšie, ktoré sú prepojené s dojímavým a vtipným dejom. Dvadsaťročná Sofia, v snahe zistiť, kto je jej otcom, oživí minulosť svojej slobodnej matky Donny a bez jej vedomia pozve na grécky ostrov na svoju svadbu troch potenciálnych otcov, s ktorými jej mama zažila pred 20-timi rokmi horúce chvíle.

Muzikál preslávila aj jeho filmová verzia s Meryl Streep v hlavnej ženskej úlohe Donny, Piersom Brosnanom v úlohe Sama, Colinom Firthom ako Harrym , Julie Walters v postave Rosie a z neznámej Amandy Sayfried v postave Sofie urobila filmovú hviezdu. DVD s filmom Mamma Mia! je najpredávanejším DVD všetkých čias.

Slovenská verzia muzikálu Mamma Mia! sa hrá v preklade Alexandry Ruppeldtovej, o slovenské preklady piesní skupiny ABBA sa postaral Martin Sarvaš: Pre mňa to bola bezpochyby najväčšia tvorivá výzva, a to ani nie tak objemom dvadsiatich piatich textov, ale skôr tým, že tu boli nielen originálne anglické verzie švédskej skupiny ABBA, ale aj početné české a slovenské verzie v pamäti divákov a fanúšikov ešte z čias pred vznikom muzikálu. Plus filmová verzia, najpredávanejšie DVD všetkých čias. Len korektúry druhej časti muzikálu mám uložené v siedmich, postupne vylepšovaných a dopĺňaných súboroch. A keď už bolo zdanlivo všetko hotové, prišli na rad úpravy podľa návrhov a poznámok autorov resp. majiteľov licencie vrátane spätného prekladu slovenských textov do angličtiny. Práce trvali od konca marca až do októbra, ale výsledok stojí definitívne za pozretie a vypočutie.

Režisérom predstavenia je skúsený divadelný režisér Svetozár Sprušanský, ktorý muzikál ponúkol Novej scéne a ktorý v ňom vidí koncentrát pozitívnej energie: Muzikál Mamma Mia! je titul, ktorý plným priehrštím rozdáva divákom hravosť, sviežosť, relax, romantiku a humor. Je to príbeh o láske, medzigeneračných vzťahoch, o nenaplnených láskach ale aj šťastných koncoch, ktoré nám dnes tak veľmi chýbajú. A my týmto predstavením chceme ľuďom v tejto zložitej dobre priniesť trochu porozumenia, vtipu a zábavy spolu s nestarnúcimi hitmi skupiny ABBA, na ktorej naša generácia vyrastala a nové a nové generácie sa k nim vracajú.

Ľubomír Dolný, ktorý má na starosti hudobné naštudovanie titulu ako aj dirigovanie kapely, tiež nešetril superlatívmi: Nemôže byť nič príjemnejšie ako pracovať na overenom titule. Nie je potrebné nikoho presviedčať o tom, že to bude dobrá inscenácia s dobrou hudbou a preto aj personálne obsadenie kapely je špičkové. Môžem za všetkých hercov či hudobníkov povedať, že je fascinujúce interpretovať desaťročiami overené hity a na vlastnej koži pocítiť spätnú väzbu diváckeho ohlasu.

Nápad vytvoriť muzikál s hitmi legendárnej skupiny ABBA vznikol v hlave úspešnej britskej producentky Judy Craymer, ktorá v roku 1994 oslovila Björna Ulvaeusa a Bennyho Andersona (členov skupiny ABBA a autorov skladieb). Podarilo sa jej presvedčiť ich, že na základe ich skladieb by mohol vzniknúť úplne nový romantický muzikál, ktorý by nemal nič spoločné s ich životmi ani osudmi samotnej skupiny ABBA. A aj keď bol najmä Benny Anderson spočiatku skeptický, nakoniec súhlasili. Judy Craymer potom oslovila skúsenú divadelnú a televíznu scenáristku Catherine Johnsonovú, ktorá vytvorila libreto, na ktorom neskôr všetci štyria spoločne pracovali. V roku 1998 sa k nim pripojila známa divadelná režisérka Phyllida Lloydová a 6. apríla 1999 bola v Edward Theatre v londýnskej štvrti West End slávnostná premiéra. Stalo sa tak symbolicky presne po 25 rokoch, čo skupina ABBA vyhrala súťaž Eurovision Song Contest so skladbou Waterloo, ktorá ju katapultovala medzi najznámejšie a najhranejšie kapely sveta.

ABBA bola populárna hudobná skupina, ktorá vznikla v roku 1972 vo Švédskom Štokholme. Jej členmi boli Agnetha Fältskogová, Björn Ulvaeus, Benny Anderson a Anni-Frid Lyngstedová. Za 10 rokov existencie sa stala najúspešnejšou švédskou hudobnou skupinou a jednou z najpopulárnejších hudobných skupín na svete. Do povedomia celého sveta sa dostali v roku 1974, potom ako sa so skladbou Waterloo stali víťazmi 19. ročníka súťaže Eurovision Song Contest. Medzi rokmi 1975 – 1982 sa ich nahrávky nachádzali na vrcholoch hudobných rebríčkov mnohých krajín celého sveta. Aj keď sa údaje o počte predaných nosičov rôznia, predpokladá sa, že je to viac ako 500 miliónov predaných nahrávok. Názov kapely je akronymom krstných mien jej členov. Počas aktívnych rokov tvorili: Agnetha Fältskogová a Björn Ulvaeus a Benny Anderson s Anni-Frid Lyngstedovou manželské páry. Na vrchole popularity tieto partnerstvá trpeli krízami, ktoré vyvrcholili rozvodmi: Ulvaeus a Fältskogová sa rozišli v roku 1979 a manželstvo Anderssona a Lyngstadovej skončilo v roku 1981. Ich vzťahové peripetie sa odzrkadľovali aj v ich hudobnej produkcii, neskoršie kompozície mali viac zadumané, napäté a temnejšie texty. V roku 2005 pri príležitosti osláv 50. výročia súťaže Eurovision Song Contest dostala skupina ocenenie a ich hit Waterloo, bol vybratý ako najlepšia pieseň v histórii súťaže. Dňa 15. marca 2010 bola ABBA uvedená do Rockenrollovej siene slávy.